Velykos yra viena svarbiausių krikščionių švenčių, simbolizuojanti Jėzaus Kristaus prisikėlimą. Tačiau Velykų džiaugsmas nesibaigia sekmadienį – Velykų pirmadienis taip pat turi ypatingą reikšmę ir yra švenčiamas daugelyje šalių visame pasaulyje.
Velykų pirmadienio prasmė
Velykų pirmadienis yra paskutinė šventinė diena prieš grįžtant į įprastą darbo savaitę. Nors tai nėra oficiali valstybinė šventė visose šalyse, ji turi stiprią religinę reikšmę, ypač katalikų ir ortodoksų tradicijose. Katalikų bažnyčia šią dieną vadina „Angelo pirmadieniu“, primindama apie angelą, kuris paskelbė moterims apie Jėzaus prisikėlimą.
Pirmą kartą terminas „Velykų pirmadienis“ istoriniuose šaltiniuose paminėtas XV a. Šią dieną krikščionys visame pasaulyje laikosi skirtingų tradicijų, tačiau visus vienija bendras tikslas – džiaugtis Prisikėlimu ir švęsti pavasario atgimimą.

Kaip Velykų pirmadienis švenčiamas pasaulyje?
Velykų pirmadienio tradicijos skiriasi priklausomai nuo šalies ir kultūros. Kai kuriose šalyse tai yra oficiali nedarbo diena, kitur – tiesiog proga praleisti laiką su šeima ir mėgautis šventiniais patiekalais.
- Jungtinės Amerikos Valstijos. Viena iš žymiausių tradicijų yra Baltųjų rūmų Velykų kiaušinių ridenimo šventė(„White House Easter Egg Roll“), kuri vyksta Baltųjų rūmų pievelėje ir suburia šeimas iš visos šalies.
- Graikija, Kipras, Rumunija, Bulgarija ir Šiaurės Makedonija. Šiose šalyse Velykų pirmadienis yra oficiali šventė. Bažnyčiose vyksta ypatingos liturgijos, o žmonės renkasi šventėms su artimaisiais.
- Lenkija – Dyngus diena arba „Šlapiasis pirmadienis“. Lenkijoje ir kai kuriose kitose Vidurio Europos šalyse Velykų pirmadienis vadinamas [-[1]-] arba tiesiog „Šlapiuoju pirmadieniu“. Šią dieną žmonės vieni kitus laisto vandeniu, kas simbolizuoja gamtos atsinaujinimą ir krikštą. Manoma, kad ši tradicija gyvuoja nuo XIV a., o jos šaknys gali būti dar senesnės – susijusios su pavasario lygiadieniu.
- Ortodoksų tradicija – Šviesusis pirmadienis („Bright Monday“) Stačiatikių krikščionims Velykų pirmadienis yra „Šviesusis pirmadienis“, kuris žymi gavėnios pabaigą ir kviečia džiaugtis Jėzaus prisikėlimu. Bažnyčiose vyksta ypatingos pamaldos, o tikintieji šią dieną dažnai praleidžia šeimos rate.
Kaip Velykų pirmadienis švenčiamas Lietuvoje?
Lietuvoje Velykų pirmadienis nėra oficiali valstybinė šventė, tačiau daugelis žmonių vis dar laikosi senųjų papročių. Tradiciškai ši diena buvo skirta kiaušinių daužymo varžyboms, artimųjų lankymui ir įvairiems pokštams. Kai kuriose Lietuvos vietovėse buvo paprotys šią dieną jaunus žmones laistyti vandeniu – tai primena lenkiškąją Dyngus dieną.
Taip pat buvo paprotys lankyti krikšto tėvus ir kitus artimuosius, vaišintis likusiais Velykų patiekalais bei dalintis margučiais.
Šiandien Velykų pirmadienis yra puiki proga pratęsti šventinę nuotaiką, pabūti su šeima ir mėgautis pavasario atgimimu. Nors ne visose šalyse ši diena yra laisvadienis, ji išlieka svarbi krikščioniškame pasaulyje.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva