Sperro ugnikalnis Aliaskoje kelia vis didesnį nerimą mokslininkams. Pastarieji stebėjimai rodo, kad šis ugnikalnis gali išsiveržti taip pat stipriai, kaip 1992 metais.
Didėjantis vulkaninių dujų kiekis – nerimą keliantis ženklas
Geologai iš Aliaskos vulkanų observatorijos (AVO) pastebėjo, kad pastaruoju metu Sperro ugnikalnis išskiria neįprastai didelį kiekį anglies dioksido ir sieros dioksido. Tai gali reikšti, kad magmos aktyvumas po paviršiumi didėja. Be to, per pastaruosius metus šioje vietovėje užfiksuota nemažai požeminių smūgių bei ledo tirpsmo požymių – tai dar vienas galimas ženklas, kad ugnikalnio magma artėja prie paviršiaus.
Ugnikalnis Aliaskoje: galimas sprogstamasis išsiveržimas
Mokslininkai įspėja, kad požeminiai pokyčiai gali lemti stiprų, sprogstamąjį išsiveržimą. Panašūs reiškiniai buvo užfiksuoti prieš ankstesnius didelius Sperro išsiveržimus 1953 ir 1992 metais.
Kitas ženklas, rodantis artėjantį išsiveržimą, būtų vulkaniniai drebėjimai – ilgai trunkantys, kelių valandų ar net dienų vibracijos, kurias sukelia kylanti magma. 1992 metais tokius drebėjimus mokslininkai užfiksavo prieš pat ugnikalnio išsiveržimą, todėl tikėtina, kad šis požymis vėl gali būti artėjančios katastrofos pranašas.

Kokios gali būti pasekmės?
Jei Sperro ugnikalnis išsiveržtų, didžiausią pavojų patirtų netoliese esančios gyvenvietės, ypač didžiausias Aliaskos miestas – Ankoridžas, esantis vos už 130 km. Vulkaniniai pelenai galėtų sutrikdyti oro transportą, o stiprus išsiveržimas netgi galėtų paveikti klimato sąlygas regione.
Šiuo metu mokslininkai ir vietos valdžia atidžiai stebi situaciją, siekdami laiku perspėti gyventojus apie galimą pavojų. Jei ugnikalnio aktyvumas ir toliau didės, gali būti paskelbti evakuacijos planai.
Kol kas lieka tik stebėti, ar Sperro ugnikalnis iš tiesų ruošiasi vienam iš didžiausių išsiveržimų per pastaruosius dešimtmečius.
Šaltinis: https://www.livescience.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva