Sofa – dažniausiai naudojamas baldas svetainėje – nuolat patiria didelio apkrovimo: nešvarūs batai, išsilieję skysčiai ir augintiniai palieka savo pėdsakus. Todėl reguliarus sofos valymas būtinas, siekiant išlaikyti sofos švarą ir estetinę išvaizdą.
Nepriklausomai nuo sofos apmušalų tipo, pateiksime veiksmingų valymo patarimų, kurie padės prailginti jos tarnavimo laiką.
Kaip išvalyti sofą
Žemiau pateiksime keletą veiksmingų patarimų bei priemonių, padėsiančių palaikyti nepriekaištingą sofos išvaizdą ir džiaugtis ilga švara.
Patikrinkite priežiūros etiketę
Jei nesate tikri, kokio tipo apmušalai dengia jūsų sofą ir kaip ją saugiai valyti, patikrinkite priežiūros etiketę. Jos paprastai galima rasti sofos apačioje arba po viena iš pagalvėlių. Jei jos nėra, apsilankykite gamintojo svetainėje ir ieškokite valymo instrukcijų.
Etiketėje pamatysite kodą. W reiškia, kad apmušalus galima valyti vandenyje tirpstančiomis valymo priemonėmis. S reiškia, kad audinį galima valyti tik cheminiu valymu arba tirpikliu be vandens. W-S rodo, kad valymui galima naudoti tiek vandenyje tirpstančias, tiek tirpiklyje tirpstančias priemones.
X reiškia, kad turėtumėte kreiptis į specialistą! Šio tipo apmušalus galite siurbti dulkių siurbliu, kad pašalintumėte dulkes, tačiau naudojant bet kokią buitinę valymo priemonę gali atsirasti dėmių arba audinys gali susitraukti.
Sofos apmušalų siurbimas
Reguliarus sofos apmušalų siurbimas (bent kartą per savaitę) padeda pašalinti dulkes ir nešvarumus, kurie kitaip įsigertų į audinį jį blukindami ir gadindami išvaizdą.
Siurbiant sofą, pradėkite nuo viršaus ir judėkite žemyn. Jei jūsų dulkių siurblys neturi specialaus apmušalų antgalio, prieš siurbiant, nešvarumus švelniai iššukuokite minkštu šepetėliu. Kruopščiai išvalykite visas plyšis, erdvę po pagalvėlėmis, sofos nugarėlę ir šonus.
Išbandykite apmušalų valiklį paslėptoje vietoje
Prieš valydami visą sofą, išbandykite apmušalų valiklį nepastebimoje vietoje, pavyzdžiui, po pagalvėle. Naudokite drėgną baltą mikrofibros šluostę ir nedidelį kiekį valiklio. Leiskite išdžiūti ir patikrinkite, ar nėra spalvos pakitimų ar dažų pernešimo ant šluostės. Tik įsitikinus, kad valiklis nepakenks audiniui, jį galima naudoti visoje sofoje.

Išankstinis dėmių ir stipriai sunešiotų vietų valymas
Svarbu prieš bendrą sofos valymą pasirūpinti stipriai užterštomis vietomis ir dėmėmis, tokiomis kaip porankiai ar galvos atrama. Užtepkite pasirinkto valiklio (komercinio ar naminio) ant dėmių ir palikite bent 15 minučių, kad geriau įsigertų. Vadovaukitės gamintojo instrukcijomis, jei naudojate komercinį produktą.
Namų sąlygomis dėmes galite valyti mišiniu iš lygių dalių distiliuoto vandens ir balto acto, įlašinę arbatinį šaukštelį indų ploviklio. Šiuo mišiniu sudrėkinkite šluostę ir švelniai nuvalykite dėmę, judėdami nuo kraštų į centrą.
Riebios dėmės efektyviai valomos sausa soda ar kukurūzų krakmolu, kurie sugeria riebalus. Užberkite miltelius ant dėmės, palikite 12-24 valandoms ir išsiurbkite. Pakartokite, jei reikia.
Bendas valymas
Valydami sofą, pradėkite nuo viršutinės dalies – atlošo ar porankių – kad nešvarumai nenubėgtų ant jau išvalytos vietos. Naudokite pasirinkto valiklio (komercinio ar naminio) nedidelį kiekį, vengdami permirkyti audinį.
Po valymo, švariu, vandeniu sudrėkinta mikrofibros šluoste nuplaukite išvalytą vietą. Pakartokite šiuos veiksmus visoje sofoje.
Išvalytą sofą leiskite visiškai išdžiūti ore. Jei audinys turi pūką ir jis susivėlęs, jį galima papildomai iššukuoti dulkių siurbliu.
Sofos kvapo pašalinimas
Sofos kvapų šalinimui pirmiausia rekomenduojama ją išsiurbti – tai padės pašalinti bakterijas ir nemalonius kvapus, įsiskverbusius į audinį. Norint sustiprinti efektą, apmušalus galima pabarstyti soda, švelniai įtrinti minkštu šepetėliu ir palikti bent valandai ar net visai nakčiai. Po to sodą reikia išsiurbti.
Alternatyva – garinis valymas, kuris efektyviai naikina bakterijas ir pašalina kvapus. Tačiau šis metodas netinka odinėms, zomšinims ar kitiems subtiliems apmušalams. Garinis valymas labiausiai tinka sintetiniams audiniams.
Specialių sofos medžiagų valymas
Tam tikri apmušalų tipai reikalauja specialios priežiūros.
Odinės sofos: valydami odinę sofą, turite naudoti švelnų odos valiklį, pvz., balną ar Kastilijos muilą. Baigus valymą, užtepkite odos kondicionierių, kad apmušalai išliktų minkšti ir elastingi, kad nesutrūkinėtų. Natūralios zomšinės sofos:
Natūralūs zomšiniai apmušalai yra gyvūnų oda, turinti pūkuotą arba pūkų apdailą. Ją reikia siurbti kas savaitę ir atsargiai valyti vietomis. Bendrą valymą geriausia atlikti profesionaliai apmušalus valančiai tarnybai.

Subtilių audinių sofos: jei apmušalų negalima valyti vandenyje tirpstančiu valikliu, galite kreiptis į specialistą arba naudoti cheminio valymo tirpiklį. Cheminiu valymu naudojami tirpikliai yra ne vandens, angliavandenilių pagrindo junginiai, naudojami valyti subtiliems arba nelygiems audiniams, kurie gali būti pažeisti naudojant valymo metodus su vandeniu. Tirpiklis yra toksiškas ir degus, todėl jį reikia naudoti ir išmesti atsargiai.
Mikrofibros sofos: mikrofibros sofos gaminamos iš poliesterio ir nailono pluoštų, kurie yra austi ir pjaustomi taip, kad imituotų minkštą, pūkuotą natūralios zomšos pojūtį. Audinys yra lengvai prižiūrimas, bet paviršius po valymo gali atrodyti susivėlęs. Norėdami greitai atkurti minkštą pūkų sluoksnį, naudokite dulkių siurblį.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.thespruce.com/