Gamta kuria dirvožemį iš besileidžiančių lapų, tad ir jūs turėtumėte daryti tą patį! Visi nukritę lapai gali virsti sodininkų auksu! Straipsnyje papasakosime apie įvairius būdus, kaip panaudoti nukritusius lapus, kad jų naudingos savybės būtų pritaikytos sode, pradedant augalų apsauga ir baigiant lapų komposto gaminimu bei mulčiavimu.
Nukritę lapai – gausiausias rudens derlius
Nukritę lapai yra tikra šio sezono dovana. Jie puiki organinė medžiaga, kurią gauname visiškai nemokamai. Medžiai susirenka mineralus iš gilių dirvožemio sluoksnių ir grąžina juos per lapus.
- Lapuose gausu kalcio, magnio, fosforo, kalio ir kitų vertingų medžiagų.
- Didelio medžio lapų maistinė vertė prilygsta net 50 eurų vertės trąšoms bei humusui. Pagal mineralų kiekį jie dvigubai pranašesni už mėšlą. Būdami gausųs organinių medžiagų puikiai pagerina dirvožemio struktūrą.
- Lapų humusas gali padaryti molio dirvožemį ne tokį sunkų. Jie maitina sliekus ir naudingus mikroorganizmus.
- Lapų dėka smėlėtas dirvožemis geriau sulaiko drėgmę. Jie taip pat yra dekoratyvus mulčias gėlių sodams.
- Kaip anglies šaltinis, jie subalansuoja azotą kompostuojant.
- Lapai suteikia apsaugą nuo šalčio jautriems augalams. Kiekvienas, besirūpinantis ekologišku sodu, turėtų pasinaudoti šia kasmetine galimybe.
Žemiau pateiksime kaip panaudoti šiuos rudens lapus, kad praturtintumėte savo dirvožemį, užuot sudėję gamtos dovaną į plastikinius šiukšlių maišus, kurie milijonais išvežami į sąvartynus.

Pagerinkite dirvožemį
Pagerinkite savo dirvožemį Įmaišykite susmulkintus lapus tiesiai į savo sodą.
Ateinančio pavasario metu jūsų dirvožemis bus pilnas sliekų ir kitų naudingų organizmų.
Pastaba: Jei dedate susmulkintus lapus tiesiai į dirvožemį, pridėkite lėtai tirpstančių azoto trąšų, kad padėtumėte lapams suirti ir užtikrintumėte, jog dirvožemio mikroorganizmai nesunaudotų viso azoto.
Pasigaminkite kompostą
Sukurkite kompostą, kuris bus vertingas dirvožemio priedas. Jei dar nepradėjote kompostuoti, dabar, kai pamažu krenta lapai, yra tinkamas metas pradėti.
Sukraukite rudens lapus savo kiemo kampe. Idealiai būtų juos apsaugoti, kad neišpustytų, pavyzdžiui, su vištų tinklu ar kita konstrukcija. Kad kompostavimas vyktų greičiau, susmulkinkite lapus mulčiuojančia vejapjove (arba naudokite smulkintuvą).
Šiuos daug anglies turinčius „rudus“ lapus sluoksniuokite su daug azoto turinčia „žalia“ medžiaga, tokia kaip žolės nupjovos, nudžiuvę augalai ir virtuvės atliekos.
„Žalioji“ medžiaga maitina bakterijas, kurios atlieka visą lapų skaidymo darbą. Sukraukite 9 ar 12 cm senų lapų su vienu 3 cm šviežiai nupjautos žolės ar kitomis žaliomis, lapinėmis sodo atliekomis.
Tada leiskite kompostui visą žiemą bręsti, retkarčiais jį pavartydami, kad gautų oro. Jei komposto krūva pradeda atrodyti išdžiūvusi, apipurkškite ją sodo žarna ir pavartykite šakėmis.
Pavasariui atėjus, jūs turėtumėte turėti puikų kompostą, kurį galėsite įmaišyti į savo sodo dirvožemį.

Pasigaminkite lapų pelėsi mulčui
Kompostavimas atrodo per daug varginantis? Tada pasigaminkite lapų pelėsį, kurį labai vertina sodininkai Jungtinėje Karalystėje.
Tiesiog surinkite lapus į didelę krūvą. Jei juos susmulkinsite, jie suyra greičiau, bet lapų pelėsį galima pasigaminti ir jų nesmulkintant.
Laikykite lapus drėgnus ir leiskite grybams darbuotis. Po vienerių ar trejų metų lapai virsta tamsiu, maloniai kvepiančiu dirvožemio kondicionieriumi, turinčiu daug kalcio ir magnio bei gebančiu sulaikyti vandenį.
Tai puiki priemonė daržovių ir gėlių sodams bei puikus priedas į vazonų žemę.
Nukritę lapai mulčui
Lapų mulčas puikiai apsaugo daržovių derlių, šilauoges (ir kitas uogas) bei dekoratyvinius krūmus. Jie ne tik slopina piktžoles ir padeda išlaikyti dirvožemio drėgmę, bet ir neturi piktžolių sėklų, todėl neskatina atsirasti naujoms piktžolėms.
Daržo lysves žiemai padengiame susmulkintų lapų sluoksniu, kad saugotume dirvožemį nuo erozijos.
Prieš naudodami lapus kaip mulčią, būtinai juos susmulkinkite. Nesusmulkinti lapai gali suformuoti sluoksnį, pro kurį nepraeina vanduo.
Lapų mulčas taip pat yra geras izoliatorius jautriems daugiamečiams augalams per žiemą. Geriausias laikas mulčiuoti daugiamečius augalus yra po to, kai žemė jau yra įšalusi, todėl susmulkintus lapus laikykite maišuose, kad vėliau rudenį galėtumėte juos panaudoti.
Lapų mulčas leidžia rudenį pasodintam česnakui įsišaknyti be daigų ir apsaugo negiliai įsišaknijusias braškes nuo išstūmimo žiemos šalčio ir atšilimo ciklu metu.

Nukritę lapai kaip trąšą vejai
Mičiganio valstijos universiteto tyrimai parodė, kad vejas iš tiesų naudinga dengti plonu lapų sluoksniu. Lapų sluoksnis gerina dirvožemį ir mažina poreikį trąšoms pavasarį.
Ekspertai rekomenduoja naudoti mulčiuojančią vejapjovę su 3 colių aukščio peiliu ir pjauti kartą per savaitę, kol krenta lapai.
Tai suskaidys lapus į mažesnes dalis per žiemą ir suteiks dirvožemiui maistinių medžiagų. Senesnes vejapjoves galima paversti mulčiuojančiomis įdiegus mulčiavimo peilį.
Taigi, būkite atsipalaidavę! Palikite lapus maitinti sliekus, grybus ir dirvožemio bakterijas. Tik venkite palikti storus lapų sluoksnius ant vejos, nes tai blokuoja deguonį dirvožemiui ir gali sukelti ligas.
Apsaugokite šakniavaisius
Lapų izoliacinis sluoksnis puikiai tinka apsaugoti šaltai atsparius daržoves ir šakniavaisius, laikomus žemėje, tokius kaip morkos, lapiniai kopūstai, porai ir burokėliai. Uždenkite juos lapais ir galėsite derlių rinkti visą žiemą.
Jei turite vėsią, drėgną vietą, galite laikyti morkas, burokėlius ir kitus šakniavaisius tarp sluoksnių traškių, ką tik nukritusių lapų.
Apipurkškite kiekvieną lapų sluoksnį vandeniu (bet neleiskite jiems permirkti).

Palikite lapus laukinei gamtai
Lapų nauda nėra tik mums, žmonėms. Nukritę lapai taip pat suteikia laukinei gamtai, ypač apdulkintojams, žiemos prieglobstį.
Bitės, drugeliai, sraigės, vorai ir daugybė kitų nariuotakojų ir apdulkintojų žiemą praleidžia negyvoje augalinėje medžiagoje, kad apsisaugotų nuo šalčio ir plėšrūnų.
Pavyzdžiui, apvaisintos kamanės karalienės žiemoja tik kelių centimetrų gylyje žemėje, užsidengdamos natūraliais lapų sluoksniais, kad būtų apsaugtos nuo šalčio.
Be to, daugelis drugelių žiemoja kaip chrizalės arba kokonai, paslėpti po sausais lapais. (Būkite atsargūs, kai išmetate lapus!)
Nepūskime ir nešalinkime šiek tiek gamtos, kuri yra būtina mūsų natūraliam gyvybės tinklui. Apsvarstykite galimybę sukurti vieną ar dvi lapų krūvas ir leisti joms natūraliai suirti. (Palikite lapus sveikus; nesmulkinkite jų.)
Palikite lapus sodo lysvėse kaip mulčią per žiemą ir neskubėkite jų pašalinti ankstyvą pavasarį. (Nesijaudinkite; gėlės lengvai prasikals per lapus.) Jūsų drugeliai ir apdulkintojai bus jums dėkingi!
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltiniai:
https://www.almanac.com/more-ways-use-fall-leaves-garden