Smegenų senėjimas – tai neišvengiamas procesas, reikalaujantis priėmimo, pasiruošimo ir prisitaikymo. Naujas tyrimas, paskelbtas „Proceedings of the National Academy of Sciences“ (PNAS), atskleidė tikslų amžių, kada mūsų smegenys pradeda sparčiausiai silpnėti. Kadangi su amžiumi susijęs pažinimo silpnėjimas vyksta tam tikra tvarka, žinojimas, kaip jis veikia, gali padėti jums patiems kontroliuoti šį procesą. „Pagrindinių smegenų senėjimo veiksnių supratimas yra būtinas veiksmingai neurodegeneracinių ligų prevencijai ir gydymui“, – teigiama tyrime.
Smegenų senėjimas prasideda ketvirtame dešimtmetyje
Smegenų senėjimas paprastai prasideda mūsų vidurio amžiuje – maždaug 40 metų. Ankstesni tyrimai nuolat rodė, kad mūsų smegenų tinklai patiria reikšmingus pokyčius, prasidedančius nuo 40-ųjų pabaigos, o tai kartais gali sukelti destabilizuojantį ir desinchronizuojantį poveikį, pažymima tyrime. Todėl mūsų vidurio amžiaus gyvenimo būdo pasirinkimai yra labai svarbūs tarp 40 ir 60 metų. Panašiai, jei gyvenimo būdo įpročiai nėra tokie, kokių norėtumėte, 40–60 metų amžius yra kritinis intervencijai. Be to, metabolinio streso laikotarpis – tai yra nesubalansuota homeostazė – paprastai trunka nuo 40 iki 59 metų, todėl tai yra esminis vidurio amžiaus intervencijos laikotarpis (jei reikia).

Trys pagrindiniai amžiaus tarpsniai
Naudodami keturis duomenų rinkinius iš „Mayo Clinic Study of Aging“, mokslininkai galėjo nustatyti tris pagrindinius perėjimo taškus senėjime: 43,7 metų, kai prasideda metabolinė destabilizacija. 66,7 metų, kai vyksta sparčiausia destabilizacija. 89,7 metų, kai destabilizacija pasiekia plato. Insulino atsparumas taip pat gali turėti didelės įtakos tam, kaip šie pereinamieji taškai vyksta, ir padidinti destabilizaciją; jei kovojate su su insulinu susijusiomis ligomis, geriausia reguliuoti ir valdyti simptomus senstant.
Kaip sulėtinti su amžiumi susijusį pažinimo silpnėjimą
Galiausiai, metabolinis stresas yra pagrindinis su amžiumi susijusio pažinimo silpnėjimo veiksnys. Jį gali sukelti įvairūs gyvenimo būdo įpročiai – maistinių medžiagų trūkumas, fizinis neveiklumas ir lėtinis stresas yra tik keli pagrindiniai veiksniai, galintys nulemti, kaip pasireiškia metabolinis stresas. Senstant (įskaitant ir dabar!), svarbu žinoti, ką valgome, kaip elgiamės su savo kūnais ir veiksmingus mechanizmus, kaip susidoroti su stresu mūsų gyvenime. Nes nors senėjimas yra neišvengiama gyvenimo dalis, sveiki gyvenimo būdo pasirinkimai gali padaryti šį procesą lengviau valdomą.
- Subalansuota mityba: Vartokite daug vaisių, daržovių, viso grūdo produktų ir liesų baltymų. Venkite perdirbto maisto, cukraus ir sočiųjų riebalų.
- Reguliarus fizinis aktyvumas: Sportuokite bent 30 minučių per dieną. Tai gali būti vaikščiojimas, bėgiojimas, plaukimas ar bet kokia kita jums patinkanti veikla.
- Streso valdymas: Praktikuokite streso mažinimo technikas, tokias kaip meditacija, joga ar gilus kvėpavimas.
- Pakankamas miegas: Miegokite 7–8 valandas per naktį.
- Socialinė veikla: Palaikykite ryšius su draugais ir šeima. Dalyvaukite bendruomenės veikloje.
- Protinis aktyvumas: Spręskite kryžiažodžius, skaitykite knygas, mokykitės naujų įgūdžių.
- Reguliarūs medicininiai patikrinimai: Stebėkite savo sveikatą ir laiku kreipkitės į gydytoją.
Atminkite, kad sveikas gyvenimo būdas yra geriausias būdas sulėtinti pažinimo silpnėjimą ir palaikyti gerą smegenų sveikatą senstant.
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.