Naujos kartos skaitmeninės sveikatos technologijos plečia prieigą prie gydymo visoje Didžiojoje Britanijoje. Pastaraisiais metais skaitmeninės sveikatos technologijos sparčiai vystosi, o tai žymiai pagerina pacientų prieigą prie gydymo. Naujosios skaitmeninės terapijos, kurias skiria ir stebi gydytojai, tampa patogesniu ir efektyvesniu būdu gydyti įvairias ligas.
Pirmieji žingsniai: NICE patvirtinimas
2022 m. gegužę Nacionalinis sveikatos ir priežiūros kokybės institutas (NICE) priėmė istorinį sprendimą: Sleepio, skaitmeninė nemiga gydanti programa, buvo pripažinta veiksminga ir ekonomiška alternatyva miego tabletėms. Tai buvo pirmoji skaitmeninė terapija Didžiojoje Britanijoje, gavusi NICE patvirtinimą. Sleepio, remdamasi įrodymais pagrįsta kognityvine elgesio terapija (KET), padeda žmonėms, kenčiantiems nuo nemigos.
Sprendimas nemigos problemai
Nemiga yra puikus skaitmeninės terapijos pavyzdys. Apie trečdalį suaugusių Didžiosios Britanijos gyventojų kenčia nuo nemigos, tačiau dėl kvalifikuotų terapeutų trūkumo KET nėra plačiai prieinama, nors tai yra rekomenduojamas pirmos eilės gydymo būdas. Sleepio siūlo naują KET teikimo būdą, mažinant pernelyg didelį priklausomybę nuo miego tablečių.
Skaitmeninės terapijos ir sveikatingumo programėlės: skirtumas
Pastaraisiais metais rinkoje atsirado daugybė sveikatos ir gerovės programėlių, tačiau daugelis jų yra pašalinamos per mėnesį nuo atsisiuntimo.
Šis didelis programėlių atmetimo skaičius rodo, kad daugelis jų neatitinka vartotojų lūkesčių – trūksta funkcionalumo, įtikinamų rezultatų ar motyvacijos tęsti naudojimą. Dažnai šios programėlės yra orientuotos į bendrą savijautą, o ne į konkrečių ligų gydymą.
Skaitmeninės terapijos skiriasi tuo, kad jos aktyviai gydo medicinines ligas, remdamosi įrodymais pagrįstu terapiniu turiniu. Jos nėra tiesiog informacijos šaltinis, o teikia struktūrizuotą gydymą, atitinkantį klinikinių tyrimų reikalavimus ir gydytojo priežiūrą.
Jos teikia panašų gydymą, kokį pacientas gautų iš gyvo gydytojo, bet namuose ir patogiu metu, taip didinant prieigą prie gydymo, ypač tose srityse, kur specialistų trūksta.
Šis individualizuotas ir reguliariai stebimas gydymas užtikrina didesnį veiksmingumą ir skatina pacientų motyvaciją.
Tyrimai ir plėtra
Daug tyrimų grupių Didžiojoje Britanijoje kuria naujas skaitmenines terapijas, pritaikytas įvairioms ligoms gydyti, pavyzdžiui, valgymo sutrikimams.
Šios terapijos yra kruopščiai testuojamos klinikiniuose tyrimuose, siekiant užtikrinti jų veiksmingumą ir saugumą. Pavyzdžiui, Sleepio veiksmingumas buvo įrodytas 28 tyrimuose, įskaitant 12 atsitiktinių imčių kontroliuojamų tyrimų, kuriuose dalyvavo tūkstančiai pacientų.

Pandemijos įtaka ir pacientų požiūris
COVID-19 pandemija pagreitino virtualios medicinos ir skaitmeninių technologijų naudojimą. Tai padėjo sumažinti baimę ir skepticizmą dėl skaitmeninių terapijų. Dabar pacientai labiau vertina skaitmeninių intervencijų patogumą ir diskretiškumą. Pavyzdžiui, plačiai naudojamas dirbtinio intelekto pagalba veikiantis pokalbių robotas Limbic padeda atrinkti naujus pacientus.
Ateities perspektyvos
Skaitmeninės terapijos nepakeis gyvų gydytojų, bet gali padėti spręsti tokias problemas, kaip terapeutų apkrovimas ir perdegimas bei ilgi laukimo laikai. Jos taip pat padidina prieigą prie gydymo, nes pacientai gali gydymą gauti nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.
Ateityje virtualios ir papildytos realybės technologijos gali būti naudojamos kuriant naujas skaitmenines terapijas, skirtas tokioms ligoms kaip agorafobija gydyti. Tai gerokai sutrumpintų gydymo laiką ir padidintų pacientų prieinamumą prie gydymo.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.theguardian.com/