Pasitikėjimas savimi yra kertinis akmuo sėkmingam ir pilnaverčiam gyvenimui. Jis leidžia mums siekti savo tikslų, įveikti iššūkius ir jaustis patenkintiems savimi. Tačiau, deja, daugelis mūsų kasdien praktikuojamų įpročių tyliai ir nepastebimai ardo mūsų pasitikėjimą savimi. Šiame straipsnyje aptarsime kokie keli įpročiai mažina pasitikėjimą savimi ir pateiksime patarimų, kaip juos pakeisti.
Nuolatinis savęs lyginimas su kitais
Socialinė žiniasklaida ir nuolatinis informacijos srautas skatina mus nuolat lyginti save su kitais. Matome tik geriausias kitų žmonių gyvenimo akimirkas, o tai sukuria iliuziją, kad visi kiti yra sėkmingesni, laimingesni ir gražesni už mus. Tai gali lemti nepasitenkinimo jausmą ir sumažinti savivertę, kai bandome pasiekti nerealistinius standartus.
Psichologai rekomenduoja atsitraukti nuo toksiškų lyginimųsi, kad išlaikytume sveiką protinę gerovę ir emocinį stabilumą. Nuolat lyginant save su iškreiptais idealiais, pamirštame įvertinti savo unikalumą ir autentiškumą.
Bendravimas su realiu pasauliu, hobiai ir veiklos, kurios teikia džiaugsmą, padeda atkurti tinkamą požiūrį į save ir savo vietą pasaulyje.
Ką daryti?
- Ribokite laiką socialinėje medijoje: skirkite tam tikrą laiką socialinei žiniasklaidai ir stenkitės neperžiūrinėti kitų žmonių profilių be tikslo.
- Susitelkite į savo stiprybes: bietoj to, kad lygintumėtės su kitais, susitelkite į savo stiprybes ir pasiekimus.
- Atsiminkite, kad kiekvienas žmogus yra unikalus: kiekvienas žmogus turi savo unikalų kelią ir tempą. Nesistenkite būti kažkuo kitu, būkite savimi.

Perfekcionizmas ir baimė suklysti
Perfekcionizmas yra nuolatinis siekis būti tobulam ir baimė suklysti. Šis įprotis gali paralyžiuoti mus ir neleisti imtis naujų iššūkių, nes bijome, kad nepavyks. Dėl perfekcionizmo dažnai žemos savivertės jausmas ir nuolatinis nerimas gali lydėti mus kasdien, mažindami mūsų gyvenimo kokybę ir džiaugsmą. Pripažindami, kad tobulumo siekimas yra nemalonus ir neteisingas standartas, galime rasti kelią link sveikesnio ir laimingesnio gyvenimo.
Ką daryti?
- Suvokite, kad klaidos yra natūrali mokymosi proceso dalis: klaidos yra neišvengiamos ir padeda mums augti. Priimkite jas kaip vertingas patirtis.
- Nusistatykite realius tikslus: nesistenkite būti tobulais, nusistatykite realius tikslus ir džiaukitės kiekvienu pasiekimu. Sleikite visus didelius tikslus į mažesnius, pasiekiamus žingsnius.
- Leiskite sau suklysti: nebijokite suklysti, o mokykitės iš savo klaidų. Kaskart, kai leidžiate sau padaryti klaidą, stiprinate savo pasitikėjimą ir gebėjimą prisitaikyti.
- Praktikuokite savęs atlaidumą: būkite švelnus sau ir pripažinkite, kad niekas nėra tobulas. Svarbu suteikti sau leisti būti žmogumi su visomis savo silpnybėmis.
- Pasidalinkite savo jausmais: kalbėkite su draugais ar šeima apie savo perfekcionizmo iššūkius. Parama iš kitų gali padėti jaustis mažiau vienišiems ir palaikyti jūsų augimą.
Negatyvus savęs vertinimas ir kritika
Nuolatinis savęs vertinimas ir kritika yra vienas iš didžiausių pasitikėjimo savimi žudikų. Jei nuolat sau kartojate, kad esate nepakankamai geras, galiausiai patikėsite tuo. Šis negatyvus patiškumas gali ne tik sumažinti jūsų savivertę, bet ir paveikti jūsų gebėjimą siekti tikslų ir svajonių. Norint ištrūkti iš šios uždaros spiralės, svarbu imtis aktyvių veiksmų, kad pagerintumėte savo vidinį dialogą ir ugdytumėte sveikesnį požiūrį į save.
Ką daryti?
- Stebėkite savo mintis: atkreipkite dėmesį į savo mintis ir stenkitės atpažinti negatyvias mintis apie save. pirmas žingsnis – sąmoningai išsiaiškinti, kaip dažnai kritikuojate save.
- Pakeiskite negatyvias mintis pozityviomis: kai atpažįstate negatyvią mintį, pakeiskite ją pozityvia. Pavyzdžiui, vietoj to, kad sakytumėte „Aš nieko nesugebu”, sakykite „Aš mokausi ir tobulėju”. Kiekvieną dieną suraskite bent vieną dalyką, už ką galite pasidžiaugti savimi.
- Būkite sau geriausias draugas: elkitės su savimi taip, kaip elgtumėtės su geriausiu draugu. Būkite sau atlaidus, supratingas ir palaikantis. Prisiminkite, kad visi turi sunkumų, ir tai nereiškia, kad esate prastesnis už kitus.
- Praktikuokite dėkingumą: kiekvieną dieną skirkite šiek tiek laiko apmąstymams, už ką esate dėkingi savo gyvenime. Tai padeda perorientuoti mintis ir sutelkti dėmesį į teigiamus dalykus.
- Ieškokite palaikymo: pasikalbėkite su draugais, šeima ar specialistais apie savo jausmus. Kartais išorinė perspektyva gali padėti atskleisti jūsų vertę ir įprastą pozityvų savęs vertinimą.

Atsisakymas rūpintis savimi
Rūpinimasis savimi yra būtinas norint jaustis gerai ir pasitikėti savimi. Jei nuolat atsisakote rūpintis savimi, galiausiai išseksite ir jausitės nepakankamai gerai. Nepamirškite, kad investavimas į save yra ne tik prabangos dalykas, bet ir būtinybė, siekiant išlaikyti pusiausvyrą ir gerovę.
Skirdami laiko sau, atveriate duris naujoms galimybėms ir kūrybiškumui, kas gali padėti geriau susidoroti su kasdieniais iššūkiais. Kuo labiau rūpinsitės savimi, tuo labiau jausite vidinę ramybę ir pasitikėjimą savimi, todėl tai turėtų tapti jūsų prioritetu.
Ką daryti?
- Skirkite laiko sau kiekvieną dieną. Darykite tai, kas jums patinka ir kas jus atpalaiduoja.
- Rūpinkitės savo fizine sveikata: sveikai maitinkitės, reguliariai sportuokite ir pakankamai miegokite.
- Rūpinkitės savo emocine sveikata: praktikuokite dėkingumą, medituokite ir bendraukite su artimaisiais.
- Laisvą laiką skirkite hobiams ar naujiems pomėgiams: ieškokite užsiėmimų, kurie jums suteikia džiaugsmą, nes tai padės atgaivinti energiją ir kūrybiškumą.
- Atlikite savęs vertinimą: kartas nuo karto įvertinkite, kaip jaučiatės ir ką galėtumėte pakeisti savo kasdienėje rutinoje, kad dar geriau pasirūpintumėte savimi.
Baimė išeiti iš komforto zonos
Komforto zona yra vieta, kur jaučiamės saugūs ir patogūs. Tačiau, jei nuolat liekame savo komforto zonoje, mes neaugome ir netobulėjame. Tai gali trukdyti pasiekti savo tikslus ir išvystyti naujas įgūdžių, nes bijome rizikos ir nepatogumo. Išlipimas iš komforto zonos leidžia mums išbandyti naujus dalykus, kurie gali praplėsti mūsų akiratį ir suteikti naujų galimybių. Kuo dažniau išdrįsite žengti žingsnį į nežinomybę, tuo labiau sustiprinsite savo pasitikėjimą savimi ir gebėjimą susidoroti su pokyčiais.
Ką daryti?
- Išbandykite naujus dalykus: išbandykite naujus dalykus, kurie jus gąsdina.
- Priimkite iššūkius: priimkite iššūkius ir nesibaiminkite nesėkmių.
- Atsiminkite, kad augimas vyksta už komforto zonos ribų: Išeidami iš komforto zonos, jūs augate ir tobulėjate.
- Pasirinkite mažas, bet reikšmingas permainas: pradėkite nuo paprastų žingsnių, pavyzdžiui, naujo pomėgio ar skirtingos veiklos, tai padės palengvinti perėjimą.
- Sukurkite palaikymo sistemą: pasidalinkite savo tikslais su draugais ar šeima, kad gautumėte palaikymą ir motyvaciją, kai siekiate išeiti iš komforto zonos.
Atsisakydami šių įpročių ir pakeisdami juos pozityviais, galite gerokai padidinti savo pasitikėjimą savimi ir pagerinti savo gyvenimo kokybę. Pradėkite nuo mažų žingsnelių ir būkite kantrūs su savimi. Atminkite, kad pasitikėjimas savimi yra kelionė, o ne tikslas.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.