Saldžiųjų bulvių auginimas – išties įdomus procesas, tačiau reikalaujantis šiek tiek kitokio požiūrio nei įprastų bulvių auginimas. Svarbu suprasti, kad saldžiosios bulvės nėra giminingos įprastoms bulvėms ir jų auginimo būdas skiriasi.
Negalima tiesiog įmesti saldžiosios bulvės į žemę ir tikėtis derliaus – ji tiesiog supūs. Saldžiųjų bulvių auginimas prasideda nuo daigų, kurie išauga iš jau užaugintos bulvės. Švelniai atskirkite daigus nuo bulvės ir įšaknydinkite juos vandenyje, kol pasirodys šaknys. Tik tada galite sodinti daigus į žemę. Derliaus galite tikėtis po 3-4 mėnesių, tačiau tai priklauso nuo oro sąlygų.
Lietuvoje saldžiosios bulvės sodinamos tik pavasarį, kai dirva pakankamai įšilusi (gegužės-birželio mėn.). Šios kultūros auga lėtai ir reikalauja šilumos, kad išsivystytų pilnaverčiai gumbai.
Tinkamai prižiūrint, iš vieno augalo galima tikėtis 3-5 bulvių, tačiau šiltesnės vasaros metu galima gauti ir gausesnį derlių.
Atkreipkite dėmesį, kad Lietuvoje saldžiosios bulvės paprastai nėra daugiametės, todėl kiekvienais metais teks sodinti naujus daigus. Populiariausios yra oranžinės spalvos saldžiosios bulvės, tačiau galite rinktis iš baltų, geltonų ar net violetinių veislių.
Mažesniam daržui tinka kompaktiškos, krūminės saldžiųjų bulvių veislės. Kad užtikrintumėte gerą derlių, pasirinkite saulėtą ir gerai drenuojamą vietą, reguliariai laistykite ir purenkite dirvą. Nepamirškite, kad saldžiosioms bulvėms reikia daug saulės ir šilumos, todėl tinkamos sąlygos yra labai svarbios sėkmingam derliui.
Saldžiosios bulvės charakteristika


Kaip sodinti saldžias bulves?
Sėkmingo saldžiųjų bulvių derliaus paslaptys slypi tinkamame sodinimo laike ir vietos parinkime. Kadangi šie augalai kilę iš tropikų, svarbu užtikrinti pakankamai šilumos ir drėgmės.
Optimalus sodinimo laikas
Saldžias bulves sodinkite tik pavasarį, kai dirva jau pakankamai įšilusi (paprastai gegužės–birželio mėnesiais). Kad pagreitintumėte dirvos įšilimą, rekomenduojama sodinti į pakeltas lysves (apie 20 cm aukščio). Tai ne tik gerina drenažą, bet ir padeda išvengti šalčių pakenkimo. Vėsesnio klimato zonose dirvos įšilimą galima pagreitinti uždengiant ją juoda plastikine plėvele prieš sodinimą.
Tinkamos vietos pasirinkimas
Saldžiosios bulvės mėgsta saulėtas vietas ir gerai drenuojamą dirvą. Idealiai tinka smėlinga, derlinga žemė. Jei jūsų dirva sunki ar akmenuota, geriausia rinktis pakeltas lysves ir naudoti purią, smėlingą sodinimo žemę. Užtikrinkite, kad pasirinktoje vietoje nebūtų stovinčio vandens, nes tai gali pakenkti augalams.
Atstumai ir sodinimas
Sodinkite saldžiųjų bulvių daigus maždaug 30-45 cm atstumu vienas nuo kito ir 1-1,2 metro atstumu tarp eilučių. Atsižvelgiant į tai, kad augalai stipriai plečiasi, svarbu palikti pakankamai vietos jų augimui.
Daigus sodinkite negiliai, užtikrindami, kad šaknys būtų gerai įsikūrusios drėgnoje dirvoje. Jei auginate ilgai besistiebiančias veisles, gali prireikti įrengti atramas vijokliams. Reguliariai ravėkite ir purenkite dirvą aplink augalus, kad pagerintumėte oro cirkuliaciją ir sumažintumėte piktžolių konkurenciją.
Saldžiųjų bulvių priežiūra
Sėkmingas saldžiųjų bulvių auginimas priklauso nuo tinkamos priežiūros, apimančios šviesą, dirvožemio, laistymo, temperatūros, drėgmės ir tręšimo.
Šviesos sąlygos
Saldžiosios bulvės geriausiai auga saulėtose vietose, tačiau toleruoja ir dalinį pavėsį. Ypač karštomis ir sausomis vasaromis, popietinis pavėsis gali apsaugoti augalus nuo perkaitimo. Stenkitės pasirinkti vietą, kur augalai gautų mažiausiai 6 valandas tiesioginių saulės spindulių per dieną.
Dirvožemio paruošimas
Gerai drenuojantis dirvožemis – raktas į sveikus ir gausius saldžiųjų bulvių gumbelius. Smėlinga arba priesmėlio dirva yra geriausias pasirinkimas, nes užtikrina optimalų drėgmės ir oro pralaidumą. Venkite sunkių, molingų dirvų, nes jose gali kauptis vanduo ir pakenkti augalų šaknims. Prieš sodinimą pagerinkite dirvožemio struktūrą ir derlingumą įterpdami komposto ar kitų organinių medžiagų.

Laistymo režimas
Nors saldžiosios bulvės gana atsparios sausrai, ypač po įsišaknijimo, reguliariai laistykite augalus, kad dirva būtų drėgna, bet ne permirkusi. Optimalus laistymo dažnis – kartą per savaitę, išlaistant apie 2,5 cm vandens. Tačiau svarbu prisiminti, kad likus 3-4 savaitėms iki derliaus nuėmimo, laistymą reikia sumažinti arba visiškai nutraukti. Tai padeda išvengti gumbelių skilinėjimo ir užtikrina geresnį jų sandėliavimą.
Temperatūra ir drėgmė
Saldžiosios bulvės yra šilumamėgiai augalai. Sodinimas į atvirą gruntą rekomenduojamas tik tada, kai dirvos temperatūra pasiekia bent 15°C. Optimali dirvos temperatūra augimo metu yra 15–29°C, o oro temperatūra – 18–35°C. Šiaurinėse šalies vietovėse rinkitės trumpo vegetacijos periodo veisles, kad spėtumėte gauti derlių iki šalnų.
Tręšimas
Saldžiosios bulvės nėra didelės maisto medžiagų reiklės, tačiau subalansuota mityba užtikrina geresnį derlių. Geriausia vengti per didelio tręšimo, nes tai gali skatinti lapų augimą, o ne gumbelių formavimąsi.
Optimaliausias būdas – pagerinti dirvožemio kokybę įterpiant kompostą prieš sodinimą. Jei reikia, galima naudoti ekologiškas skystas trąšas, vadovaujantis gamintojo instrukcijomis. Reguliariai stebėkite augalų būklę ir, prireikus, pakoreguokite priežiūros strategiją.

Saldžiosios bulvės prieš saldžiųjų bulvių vijoklius
Nors dažnai manoma, kad saldžiosios bulvės auga tik pietų JAV, iš tiesų jas galima auginti beveik bet kuriame regione. Mes valgome šio šiltam klimatui tinkamo daugiamečio vijoklinio augalo gumbus. Valgomosios saldžiosios bulvės yra glaudžiai susijusios su ryto garbeniais (Ipomoea tricolor) ir priklauso tai pačiai rūšiai (Ipomoea batatas) kaip ir dekoratyviniai saldžiųjų bulvių vijokliai. Tačiau valgomosios ir dekoratyvinės veislės skiriasi.
Saldžiųjų bulvių derliaus nuėmimas
Derliaus nuėmimo laikas priklauso nuo pasirinktos saldžiųjų bulvių veislės, tačiau paprastai gumbai būna prinokę valgyti po 3-4 mėnesių nuo pasodinimo. Jei norite, galite skinti lapus kaip žalumynus, tačiau palikite pakankamai lapų, kad augalas toliau augtų ir subrandintų gumbelius.
Derliaus nuėmimas prasideda, kai augalo lapai pradeda gelsti. Net ir po šalnų, gumbai paprastai išlieka tinkami vartoti, tačiau svarbu juos iškasti nedelsiant, kai augalo antžeminė dalis nudžiūsta, kad išvengtumėte gumbelių pūtimo.
Kasdami būkite atsargūs, nes saldžiosios bulvės auga arti dirvos paviršiaus, o jų odelė yra gležna ir lengvai pažeidžiama.
Kaip auginti saldžias bulves vazonuose?
Norintiems išbandyti saldžiųjų bulvių auginimą, vazonai – puiki alternatyva. Šis augalas lengvai prisitaiko prie vazoninio auginimo. Pavasarį pasodinkite įsigytus daigus arba iš anksto išaugintus daigus į erdvų vazoną (pvz., pusę vyninės statinės), užtikrindami gerą drenažą.
Naudokite kokybišką sodinimo žemę ir pasodinkite daigus į pakankamai dideles duobutes, kad apimtų šaknis. Gausiai palaistykite ir pastatykite saulėtoje vietoje. Laistykite bent kartą per savaitę, nebent lyja.
Tačiau saldžiųjų bulvių auginimas patalpose yra sudėtingesnis. Net ir po 4 mėnesių derlius dažnai būna menkas, nes šiems augalams reikia daug saulės šviesos, šilumos ir drėgmės, o tai patalpose sunku užtikrinti.
Genėjimas
Saldžiųjų bulvių vijokliai augs laisvai, bet jų nereikėtų genėti, nes jie svarbūs bulvėms maitinti. Jei jūsų vijokliai nevaldomai plečiasi, rankomis nukreipkite juos atgal į daržą.

Saldžiųjų bulvių dauginimas
Saldžias bulves dauginkite daigais arba išsaugodami gumbelius persodinimui. Jei įdėsite saldžią bulvę į vandenį, negausit daugiau bulvių, bet išaugs daigai, kuriuos galite pasodinti ir kurie išaugins saldžias bulves.
Jei jūsų žiemos ilgesnės nei pora mėnesių, galite dauginti saldžias bulves išsaugodami gumbelius per žiemą ir sodindami juos kitą pavasarį. Jei gyvenate vietovėje su trumpomis žiemomis, galite pradėti naujus daigus iš vijoklių ūglių arba bulvių gumbų.
Dauginimas iš išsaugotų gumbelių:
- Rudenį, prieš pirmąsias šalnas, kastuvu atsargiai iškaskite gumbelius. Švelniai nuvalykite nuo gumbelių žemę, kad juos paruoštumėte laikyti.
- Laikykite juos per žiemą tvirtoje kartono dėžėje, pripildytoje durpių, vermikulito, smėlio ar kitos sausos medžiagos. Įsitikinkite, kad gumbai dėžėje nesiliečia vienas prie kito.
- Laikykite dėžę vėsioje, sausoje, nuo šviesos apsaugotoje vietoje (pvz., rūsyje ar daržovėje). Įsitikinkite, kad gumbai dėžėje neužšals. Uždėkite ant dėžės antklodę, kad būtų šilta.
- Pavasarį gumbai pradės dygti. Padalinkite juos į gabalus, užtikrindami, kad kiekviename gabale būtų bent vienas pumpuras (akis).
- Pasodinkite juos į daržą, kai nebebus šalnos pavojaus ir dirvos temperatūra bus bent 15°C.
Dauginimas iš vijoklių auginių:
- Prieš pirmąsias šalnas steriliu, aštriu įrankiu nupjaukite apie 15 cm sveikų vijoklių viršūnes.
- Įdėkite auginius į stiklinį indą su kambario temperatūros vandeniu.
- Kai išaugs šaknys, pasodinkite juos į vazonus su kokybiška sodinimo žeme.
- Laikykite saulėtoje vietoje, kol ateis laikas sodinti lauke.
Dauginimas iš ištisų subrendusių saldžiųjų bulvių:
- Steriliu, aštriu peiliu perpjaukite saldžią bulvę išilgai per pusę.
- Kiekvieną pusę padėkite ant drėgnos sodinimo žemės giliame inde.
- Uždenkite gabalus kelių centimetrų sluoksniu žemės.
- Laikykite gabalus drėgnus ir šiltus.
- Mažos šaknys turėtų išaugti per kelias dienas, po to – lapai.
- Kai jie užaugs 10–20 cm aukščio (apie šešias savaites), jie bus pasiruošę persodinimui į vazonus. Laikykite juos saulėtoje vietoje, kol ateis laikas sodinti lauke arba į didesnius vazonus.
Žiemojimas
Saldžiųjų bulvių žiemojimas yra toks pat kaip ir jų dauginimas kitam auginimo sezonui. Prieš pirmąsias rudens šalnas nupjaukite vijoklius prie žemės. Atsargiai kastuvu iškaskite gumbelius ir švelniai nuvalykite nuo jų žemę. Tada laikykite juos dėžėje, pripildytoje sausos medžiagos, įsitikinkite, kad gumbai nesiliečia vienas prie kito, ir padėkite dėžę vėsioje, sausoje vietoje, kur gumbai neužšals. Uždėkite ant dėžės antklodę, kad į gumbelius nepatektų šviesa.
Dažni kenkėjai ir augalų ligos
Vielinės ir šaknų nematodai yra didžiausios problemos auginant saldžias bulves namų soduose. Žala sumažėja, jei kasmet keičiate pasėlį. Daugelio ligų galima išvengti renkantis atsparias ligoms veisles ir naudojant sertifikuotus, nuo ligų apsaugotus saldžiųjų bulvių daigus. Pelės taip pat gali būti problema, todėl būkite budrūs.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.thespruce.com/