Žiema džiugina snieguotu peizažu, tačiau atneša ir iššūkių sveikatai. Šaltis daro poveikį mūsų kūnui ir širdžiai, todėl žiemos metu ypač atsargūs turėtų būti žmonės, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis. Šaltas oras gali paskatinti tam tikrų simptomų atsiradimą ir kelti pavojų sveikatai. Sužinokite, koks šalčio poveikis sveikatai ir kaip apsisaugoti!
Šalčio poveikis sveikatai
Ilgai būnant šaltyje, kyla hipotermijos rizika – būklė, kai kūno temperatūra nukrenta žemiau 35 laipsnių. Tai gali nutikti, kai organizmas nebegamina pakankamai energijos kūno temperatūrai palaikyti. Hipotermija gali būti itin pavojinga, todėl svarbu atpažinti jos simptomus:
- koordinacijos trūkumą,
- sumišimą,
- sulėtėjusias reakcijas,
- drebėjimą,
- mieguistumą.
Šaltas oras pavojingas ir dėl kitų veiksnių, tokių kaip stiprus vėjas, sniegas ar lietus, kurie veikia organizmo termoreguliaciją. Vėjas pašalina kūno šilumą, o didelė drėgmė skatina greitesnį kūno šilumos praradimą.

Kaip šaltis veikia širdį?
Žiemą mūsų širdis ir kraujagyslės prisitaiko prie aplinkos pokyčių, kad palaikytų kraujotaką ir aprūpintų kūno dalis deguonimi bei maistinėmis medžiagomis. Kai šalta, nervų sistema signalizuoja kūnui sustabdyti temperatūros kritimą ir apsaugoti gyvybiškai svarbius organus.
Tam, kad kūnas neprarastų šilumos, kraujagyslės odoje, pirštuose ir kojų pirštuose susitraukia, sukeldamos didesnį kraujo spaudimą. Dėl to širdis turi dirbti intensyviau, kas didina širdies ritmo ir kraujospūdžio rodiklius. Toks papildomas krūvis gali sukelti simptomus ar pabloginti būklę žmonėms, turintiems širdies ir kraujagyslių ligų.
Patarimai, kaip apsaugoti širdį žiemą
- Rengitės sluoksniais. Oro tarpai tarp drabužių sluoksnių sulaiko šilumą ir padeda išlaikyti kūno temperatūrą. Nepamirškite kepurės, šaliko, o rankas ir kojas laikykite šiltai, nes šios kūno dalys greičiausiai netenka šilumos.
- Darykite pertraukas fizinės veiklos metu. Valydami sniegą ar užsiimdami kita fizine veikla žiemą, reguliariai ilsėkitės, kad neapkrautumėte širdies. Jei turite širdies ligų, fizinė veikla lauke gali sukelti skausmą krūtinėje ar kitus simptomus, todėl būkite itin atsargūs.
- Nevartokite alkoholio prieš einant į lauką. Alkoholis išplečia kraujagysles, todėl gali sukelti klaidingą šilumos pojūtį ir padidinti šilumos praradimą iš gyvybiškai svarbių organų. Tai taip pat sumažina jūsų sugebėjimą įvertinti savo kūno krūvį.
- Neperkaiskite. Šiltai apsirengus ar aktyviai judant lauke, gali kilti perkaitimo rizika. Jei pajutote, kad pradedate prakaituoti, tai reiškia, kad perkaitote. Tokiu atveju reikia sustoti, nurimti ir pereiti į šiltą patalpą.
- Pasiskiepykite nuo gripo. Gripo sezonu ypač svarbu apsaugoti organizmą nuo virusų, kurie gali komplikuoti širdies ligas. Skiepai yra svarbi prevencijos priemonė.
- Pasikonsultuokite su gydytoju dėl fizinės veiklos. Jei turite širdies ir kraujagyslių ligų, prieš planuojant fizinę veiklą žiemą pasitarkite su gydytoju, kad sužinotumėte, kokia veikla jums yra tinkama.
Šalčio poveikis sveikatai gali būti pavojingas, ypač žmonėms, sergantiems širdies ligomis. Laikydamiesi šių patarimų, galite išvengti šalčio poveikio ir pasirūpinti savo širdimi, kad mėgautumėtės žiemos malonumais saugiai ir sveikai.
Šaltinis: https://life.pravda.com.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.