Rudenį, sodo bei daržo darbams keliaujant į pabaigą svarbu nepamiršti ir savo gėlynų. Rožės – būdamos tikros gėlių karalienės mus džiugina vis dar besilaikančiais žiedais, tačiau norint, kad savo grožiu mus džiugintų ir kitąmet – rožių paruošimas žiemai yra būtinas.
Šiame straipsnyje dalinsimės patarimais, kaip tinkamai paruošti rožes žiemai, kad jos saugiai peržiemotų ir pavasarį vėl nuostabiai sužydėtų.
Veislės pasirinkimas turi įtakos ir rožių paruošimui žiemai
Renkantis rožes, svarbiausia yra veislė. Ieškokite atsparių šalčiui veislių, nes jos reikalauja mažiau priežiūros ir patikimai žydi net ir atšiauresnėmis sąlygomis.
Venkite pirkti rožes prekybos centruose, rinkitės patikimus augintojus ar prekiautojus, kurie pateikia detalią informaciją apie jus sudominusį augalą.
Senovinių rožių ir erškėčių hibridai yra itin atsparūs šalčiui ir dažnai nereikalauja dengimo. Jie puikiai tinka sodams ir sodyboms, kuriose lankotės tik vasaros sezonu.
Žiemai geriau dengti šias rožių rūšis: remontantinės rožės (žydinčios dukart), vijoklinės rožės ir arbatinės hibridinės rožės.
Kuo didesni žiedai ir kuo lepesnė veislė, tuo daugiau priežiūros ji reikalauja. Todėl pasirūpinkite tinkama veisle jau pirkdami sodinuką.

Rožių paruošimas žiemai: kaip ir kada genėti?
Spalio pabaigoje arba lapkričio pradžioje apkarpykite rožes, palikdami apie 25-30 centimetrų ilgio stiebus su 3-4 akutėmis. Nesijaudinkite, kad karpysite apytiksliai, nes pavasarį atidengus rožes, krūmai bus apkarpomi dar kartą.
Vėlyvą rudenį apkarpykite rožes saikingai. Pašalinkite tik pažeistas, senas ar per tankiai augančias šakas. Drastiškas genėjimas gali sutrikdyti augalo pusiausvyrą ir apsunkinti žiemojimą.
Atminkite, kad kai kurios rožių rūšys, pavyzdžiui, vijoklinės, žydi ant antramečių šakų. Jeigu apkarpysite ūglius dabar, ateinančią vasarą jums gali tekti laukti žiedų.
Po apkarpymo pašalinkite ir ant stiebų likusią lapiją, surinkite nukritusius lapus nuo žemės. Išravėkite likusias piktžoles ir supurenkite žemę aplink rožių krūmus.
Baigę šiuos darbus, purkškite rožes ir dirvą aplink jas fungicidais. Paprasčiausias pasirinkimas – bordo skystis (šiuo metu naudokite 2-3% koncentraciją, pavasarį ir vasarą – 1%).

Rožių paruošimas žiemai ir jų dengimas
Žemiau pasidalinsime sodininkystės ekspertų patarimais kaip galite savo rožes apsaugoti nuo šalčių.
Dengimas sniegu
Rožių dengimas sniegu yra veiksmingas būdas apsaugoti jas nuo temperatūros svyravimų žiemos metu.
Sniego patalai sukuria izoliacinį sluoksnį, kuris padeda išlaikyti stabilią temperatūrą aplink augalus. Tai ypač naudinga rožėms, nes jos žiemą gali būti jautrios šalčiui ir temperatūros pokyčiams.
Sniegas apsaugo nuo itin žemų temperatūrų sausį ir neleidžia per greitai atšilti vasarį, kai orai gali būti nepastovūs.
Dengimas žemėmis
Žemė taip pat gali padėti išlaikyti pastovią temperatūrą. Todėl rožes pirmiausia rekomenduojama dengti žemėmis arba nerūgštintomis durpėmis.
Suberkite bent 20-25 cm aukščio kauburį, kad galėtumėte apsaugoti jautriausią rožės dalį – skiepijimo vietą.
Rožės paprastai sodinamos taip, kad skiepijimo vieta būtų 5-10 cm gylyje, tačiau papildomas žemių sluoksnis žiemai suteiks dar didesnę apsaugą.
Temperatūrai dar labiau nukritus, kauburį papildomai uždenkite agroplėvele.

Dengimas paliekant oro tarpus
Dengiant rožes su oro tarpu, sukuriamas izoliuotas mikroklimatas, kuris padeda palaikyti pastovesnę temperatūrą ir apsaugo rožes nuo staigių oro sąlygų pokyčių.
Toks dengimo būdas primena mini šiltnamį, kuriam įrengti gali pasitarnauti bet kokios turimos priemonės. Karkaso aukštis paprastai yra 50-60 cm ir jį galima pagaminti naudojant įvairias medžiagas, tokias kaip medinės lentos ar metaliniai vamzdžiai.
Svarbiausia užtikrinti, kad karkasas būtų tinkamai vėdinamas; uždarų erdvių atveju, esant šiltesniems orams dienos metu, rekomenduojama šiek tiek atidaryti ir pravėdinti karkasą, kad išvengtumėte drėgmės kaupimosi ir galimų augalų ligų.
Tokia konstrukcija efektyviai apsaugo rožes nuo šalčio ir temperatūros svyravimų, padedant joms išgyventi šaltuosius žiemos mėnesius.
Rožių paruošimas žiemai: dengimas eglišakiais
Rožių dengimas eglių šakomis yra viena iš galimybių, tačiau, kad būtų užtikrinta tinkama apsauga nuo šalčio, reikia gana storo sluoksnio.
Vien tik eglių šakos gali nesuteikti reikiamos apsaugos, todėl ekspertai rekomenduoja jas naudoti kaip dalį dengimo sprendimo.
Jos puikiai pasitarnauja kartu su kitomis medžiagomis, o taip pat yra labai geras pasirinkimas jei nerimaujate dėl graužikų, nes eglių šakos gali juos atbaidyti.
Be to, eglišakiai suteikia šiek tiek pavėsio, kuris gali padėti išvengti ankstyvo rožių pumpurų sprogimo, kai pirmosios žiemos dienos būna šviesios ir saulėtos.
Dengimas su plėvele
Pasak ekpertų, rožes geriausia dengti agro, o ne polietilenine plėvele. Pastaroji gali neleisti rožėms kvėpuoti, tad augalas rizikuoja sušusti. Agro plėvelė suteiks ne tik šilumos, bet ir padės augalui gauti oro.
Kokia eilės tvarka pasirūpinti savo rožėmis?
Norint tinkamai paruošti rožes žiemai, svarbu pasirinkti tinkamą laiką. Tai reiškia, kad reikia nei per anksti pradėti, nei per vėlai užbaigti procesą.
Jau nuo spalio mėnesio galima po truputį pradėti lenkti rožių stiebus. Kadangi jų pilnai neapkarpome, dažnai lieka ilgi rožių krūmų stiebai.
Kol šie vis dar yra elastingi ir lankstūs, reikia lenkti atsargiai ir palaipsniui. Jei orai staiga atšals, stiebai gali tapti trapūs ir bus sunkiau lankstyti nenulaužiant.

Kai lenkiate stiebus, rekomenduojame jų galus pritvirtinti prie žemės naudojant storą metalinę vielą, suformuotą į kablius.
Kad stiebai nesiliestų tiesiogiai su metalu, apsukite juos agroplėvele. Tai padės išvengti stiebų pažeidimo ir užtikrinti tinkamą paruošimą žiemai.
Vėliau reikia laukti, kol temperatūra nukris bent iki -5 laipsnių. Netikėtai iškritus sniegui – nepanikuokite. Pasak ekspertų, geriau palaukite, kol orai stabilizuosis.
Rožės palaipsniui pereina į žiemos režimą, prisitaiko ir grūdinasi. Jei uždengsite per anksti, rožė gali perkaisti.
Kai temperatūra stabiliai laikosi tarp -5 ir -10 laipsnių, galima pradėti dengti rožes:
- Pirmiausia prie stiebo suformuokite žemių kauburį.
- Tada uždenkite visą prilenktą rožę.
- Jei sodinote rožę tik šį rudenį, procesas dar paprastesnis – nereikia jos lenkti, užtenka iš žemių suformuoti kauburį ir jį kelis kartus apdengti agroplėvele, po to vėl užberti žemių, kad apsaugotumėte nuo vėjo.
Pavasarį neskubėkite nuimti dengiančios medžiagos, leiskite rožei palaipsniui priprasti prie pirmųjų saulės spindulių.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Šaltinis:
https://geltonaskarutis.lt/kaip-ruosti-rozes-ziemai-kada-ir-kaip-dengti/