Ar kada nors matėte tuos keistus, į šluotas panašius iškraipymus medžiuose? Galbūt šį reiškinį pastebėjote savo ar netoliese esančiuose medžiuose? Tikriausiai smalsu sužinoti, kas tai yra ir ar jie daro kokią nors žalą? Šiame straipsnyje pakalbėsime daugiau apie raganos šluotos ligą, jos požymius ir simptomus.
Kas yra raganos šluotos liga?
Raganų šluotos – tai medingų augalų, daugiausia medžių, bet taip pat ir krūmų, ligos simptomas. Jis apima lapuočius medžius, krūmus, taip pat spygliuočius ir visžalius augalus.
Ši liga sukelia deformuotą šakelių ir šakų masės augimą, kuris atrodo kaip šluota. Kadangi šluotos kadaise buvo gaminamos iš šakelių ryšulių, o raganos buvo laikomos atsakingomis už viską, kas neįprasta, šie nukrypimai buvo pavadinti raganos šluotomis.

Kas sukelia raganos šluotos atsiradimą?
Raganų šluotų ligą sukelia ne raganos. Jas iš tikrųjų sukelia kenkėjai ar ligos sukeliamas stresas.
Ligą sukeliantys kenkėjai apime viską – nuo erkių, amarų ir nematodų iki grybų, virusų ir bakterinių organizmų (fitoplazmų).
Parazitiniai augalai, pavyzdžiui, amalai, kurie taip pat sukelia stresą medžiams, gali įtakoti ir raganos šluotų susidarymą.
Aplinkos sąlygos ir genetinės mutacijos taip pat gali lemti raganos šluotas. Konkretaus medžio ar krūmo rūšis dažnai padeda nustatyti priežastį. Pavyzdžiui, pušyse raganos šluotas dažniausiai sukelia rūdžių grybelis, o vyšnių ir gervuogių medžiuose – grybelinės infekcijos.
Egzotiškesnius medžius gali pažeisti virusai, o gudobelėse raganos šluotas sukelia tiek grybai, tiek erkės.
Erkės taip pat gali paveikti gluosnius, amarai – sausmedžius, o fitoplazmos – uosių ir guobų medžius.
Raganų šluotos požymiai ir simptomai
Raganų šluota – tai tankus, į šluotą panašus šakelių ir šakų kuokštas, išaugantis iš vieno taško. Ją lengviausia pastebėti ant lapų nebeturinčių lapuočių medžių ir krūmų.
Spygliuočiuose, pavyzdžiui, pušyse, raganos šluota pasireiškia tankesniais spygliais. Augalas gali turėti vieną arba kelias raganos šluotas, kurios gali būti įvairaus dydžio – nuo mažų ir sunkiai pastebimų iki didelių, lengvai matomų akimis.

Kaip gydyti medžius nuo raganų šluotos?
Raganų šluota gali pasireikšti per kelis mėnesius ar net kelerius metus, ir nors kai kuriems žmonėms tai gali atrodyti negražiai, ji nekelia rimtos grėsmės paveiktam medžiui ar krūmui. Pažeidimas dažniausiai būna tik kosmetinis.
Šiuo metu nėra raganos šluotos gydymo ar vaistų. Tačiau norėdami sugrąžinti estetinę medžio ar krūmo išvaizdą, galite išgenėti šakas keliais centimetrais žemiau nuo šluotų susidarymo vietos.
Atlikdami genėjimą, pasirūpinkite tinkamais įrankiais ir sterilizuokite juos, kad išvengtumėte infekcijos plitimo. Taip pat svarbu pašalinti nupjautas šakas, kad būtų užkirstas kelias ligos plitimui.
Tam, kad galėtumėte palaikyti sveikus medžius, kiekvieną sezoną pasirūpinkite jų tręšimu, genėjimu bei apsauga nuo įvairių ligų ar kenkėjų.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/tgen/witches-broom-disease.htm