Darbas – svarbi gyvenimo dalis, bet kartais jis gali mus visiškai išsekinti. Jeigu kiekvieną rytą sunkiai keliesi iš lovos, darbo valandos slenka lyg amžinybė, o energijos likučiai tirpsta dar nespėjus pabaigti pusryčių – gali būti, kad susidūrei su perdegimu. Tai nėra paprastas nuovargis – tai rimtas emocinis ir fizinis išsekimas, dažniausiai susijęs su darbo aplinka. Pateikiami perdegimo simptomai, kurie padės atpažinti perdegimą ir galbūt paskatins imtis veiksmų.
Perdegimo simptomai: jauti visišką išsekimą
Perdegimas dažniausiai prasideda nuo nuolatinio nuovargio. Atrodo, kad net po ilgo miego kūnas vis dar sunkus, o emocinė būsena – prislėgta. Energijos trūksta ne tik fizinei veiklai, bet ir paprasčiausiems dalykams – nuo pokalbio su kolega iki laiško parašymo.
Tampiesi su cinizmu
Pradedi pastebėti, kad vis dažniau reaguoji negatyviai, tampi irzlus ar net abejingas. Darbas, kuris kažkada kėlė pasitenkinimą, dabar atrodo beprasmis. Cinizmas – vienas pagrindinių perdegimo požymių, ir dažnai kyla iš ilgalaikio nuovargio.
Perdegimo simptomai: jauti bejėgiškumą
Kai perdegimas įsibėgėja, apima jausmas, kad nieko nebesugebi. Prarandi pasitikėjimą savo gebėjimais, o darbo rezultatai atrodo niekam tikę. Ši būsena dažnai veda prie mažėjančio produktyvumo ir noro net bandyti.
Linksti į depresiją
Kai nuovargis, cinizmas ir bejėgiškumas susijungia, atsiranda palanki terpė depresijai. Nors perdegimas dažniausiai susijęs su darbu, o depresija – su visais gyvenimo aspektais, šios dvi būklės dažnai persidengia. Tyrimai rodo, kad žmonės, linkę į depresiją, yra labiau pažeidžiami perdegimo.
Perdegimo simptomai: pradedi nekęsti savo darbo
Jei darbas nebekelia jokio pasitenkinimo, o mintys apie jį sukelia tik įtampą, gali būti, kad jau perdegai. Nepasitenkinimas darbu dažnai veda prie didesnio neatvykimo į darbą, sumažėjusio produktyvumo ir net fizinių sveikatos problemų.

Viskas ima erzinti
Tavo kantrybės ribos vis trumpesnės? Jei pastebi, kad dėl menkiausių smulkmenų kyla pyktis ar nusivylimas – tiek dėl kolegų, tiek dėl klientų – tai dar vienas perdegimo požymis.
Perdegimo simptomai: sunku susikaupti
Jeigu mintys nuolat blaškosi, o susikoncentruoti tampa iššūkiu – tai gali būti ne šiaip stresas, o gilėjantis perdegimas. Užmaršumas, motyvacijos trūkumas ir idealizmo praradimas – tai ženklai, kad protas jau prašo pagalbos.
Sutrinka miegas
Kartais perdegimas pasireiškia nemiga – sunku užmigti, o pabudus naktį sunku vėl užsnūsti. Miego trūkumas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų – nuo širdies ligų iki cukrinio diabeto.
Dažni galvos skausmai
Psichologas Herbertas Freudenbergeris, kuris pirmasis apibrėžė perdegimo sąvoką dar 1974 m., nurodė dažnus galvos skausmus kaip vieną fizinių simptomų. Nors tai dar nėra galutinai įrodyta, ryšys tarp perdegimo ir somatinių simptomų akivaizdus.
Perdegimo simptomai: pilvo ir virškinimo problemos
Jei dažnai jaučiate skausmus ar diskomfortą pilvo srityje, tai gali būti streso ir perdegimo pasekmė. Įtampos veikiama imuninė sistema silpnėja, o tai pasireiškia įvairiais fiziniais negalavimais.
Ieškai paguodos maiste, alkoholyje ar vaistuose
Perdegimas gali paskatinti ieškoti greitų būdų nusiraminti – persivalgyti, gerti alkoholį ar net vartoti vaistus be recepto. Tai pavojingas kelias, vedantis į priklausomybes ir papildomas sveikatos problemas.
Padidėjęs kraujospūdis
Jeigu dažnai jauti širdies plakimą, kraujospūdis kyla be aiškios priežasties – tai gali būti tavo kūno signalas, kad patiri pernelyg didelę įtampą darbe.
Perdegimo simptomai: troškulys ir neryškus matymas
Nuolatinis troškulys ar regėjimo problemos gali būti ne tik diabeto, bet ir su perdegimu susijusio streso pasekmė. Jeigu pastebi tokius simptomus, būtina kreiptis į gydytoją.
Daugėja nedarbingumo dienų
Perdegimas dažnai sukelia tiek nedarbingumo (kai negali ateiti į darbą), tiek „presenteizmo“ – kai esi darbe, bet negali produktyviai dirbti. Abi situacijos stiprina perdegimo ratą, iš kurio sunku ištrūkti.
Jei atpažinai bent kelis iš šių simptomų – nesi vienas. Svarbiausia – nelaukti, kol situacija dar pablogės. Pasikalbėk su artimaisiais, kreipkis į specialistus, apsvarstyk darbo krūvio ar darbo vietos pakeitimus. Tavo psichologinė sveikata – tokia pat svarbi kaip ir fizinė. Nepamiršk: perdegimas – ne silpnumo požymis, o natūrali reakcija į ilgalaikį spaudimą. Rūpinkis savimi.
Šaltinis: https://www.webmd.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.