Atradote netikėtą svečių pulką savo kambarinių augalų vazonuose – grybus? Nenusiminkite! Dažniausiai šie netikėti gyventojai nekenkia augalams, o kartais netgi gali būti naudingi. Šiame vadove, parengtame remiantis ekspertų patarimais, sužinosite, kodėl grybai atsiranda kambarinių augalų dirvoje, kada tai signalizuoja apie problemas ir kaip išvengti jų pernelyg gausaus augimo. Sužinokite, kaip išlaikyti sveikus augalus ir gražią aplinką ir ką daryti pastebėjus augaluose grybus.
Kodėl grybai auga jūsų kambariniuose augaluose?
Supratimas, kodėl grybai atsiranda kambarinių augalų vazonuose, padeda atskirti nekenksmingus atvejus nuo potencialių problemų. Grybų augimas dažniausiai nėra tiesioginė grėsmė augalui, bet gali rodyti tam tikras dirvožemio sąlygas.
Grybų sporos patenka į augalų dirvą
„Costa Farms“ sodininkystės specialistas Justin Hancock paaiškina, kad grybai – tai grybienos vaisiakūniai, kurie išdygsta tinkamomis sąlygomis. Pats grybas, arba grybiena, yra po žeme, o grybai yra jo dauginimosi organai. Grybų sporos yra ore ir gali patekti į vazoną įvairiais būdais: su augalų daigais iš lauko, per transportavimą, sandėliavimą parduotuvėje arba tiesiog iš aplinkos. Šios sporos gali būti dirvoje jau ilgą laiką, laukdamos tinkamų sąlygų sudygti.
Per drėgnos sąlygos
Nuolat drėgna ir šilta aplinka yra ideali grybų augimo terpė. Daugumai grybų rūšių patinka drėgmė ir šiluma – sąlygos, dažnai sutinkamos vidutinėje namų aplinkoje. Per didelis laistymas yra dažniausia priežastis, skatinanti grybų augimą.
Vazoninės terpės tipas
Organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip suardyta žievė, lapai ir medžio drožlės, turtinga vazoninė terpė yra puiki maistinė medžiaga grybienai. Grybiena minta šiomis organinėmis medžiagomis, o kaip vaisiakūniai išdygsta grybai. Tokia terpė, nors ir puiki augalams, taip pat skatina intensyvesnį grybų vystymąsi.
Ar grybai, augantys augaluose, yra žalingi?
Grybiena pati savaime paprastai nekelia grėsmės augalams. Tačiau gausus grybų augimas gali rodyti per didelę dirvos drėgmę, nepalankią augalo šaknims. Tai gali lemti konkurenciją dėl maistinių medžiagų. Jei yra namuose alergiškų žmonių, vaikų ar gyvūnų, grybus patariama pašalinti, nes kai kurios rūšys yra nuodingos.

Kaip atsikratyti augaluose augančių grybų?
Visiškai išnaikinti grybų sporas ne visada įmanoma, todėl grybai gali vėl atsirasti tinkamomis sąlygomis. Tačiau galima sumažinti jų kiekį:
- Pašalinkite grybus: nedelsdami pašalinkite grybus, kad jie neišplatintų sporų. Rekomenduojama mūvėti pirštines ir naudoti įrankį, pvz., šakutę.
- Persodinkite augalą: nuplaukite šaknis nuo senos žemės ir persodinkite augalą į šviežią substratą. Tai gali būti efektyvu, bet ne visada garantuoja visišką grybienos pašalinimą.
- Naudokite fungicidą: šis metodas nėra visada veiksmingas ir rekomenduojamas tik identifikavus grybų rūšį. Kreipkitės pagalbos į specialistus.
Kaip užkirsti kelią grybų augimui jūsų kambariniuose augaluose?
Grybų atsiradimo tikimybę galima sumažinti optimizuojant augalų priežiūrą:
- Laistykite saikingai: tikrinkite dirvos drėgnumą pirštu, o ne vadovaukitės griežtu laistymo grafiku. Atsižvelkite į konkretaus augalo poreikius.
- Užtikrinkite gerą drenažą: tai apsaugos nuo per didelės drėgmės, kuri skatina grybų ir šaknų puvinio atsiradimą.
- Tinkama vieta: daugelis grybų mėgsta pavėsį. Jei jūsų augalas gerai jaučiasi saulėje, perkelkite jį į šviesesnę vietą. Tai gali neleisti grybams daugintis.
- Geras vėdinimas: oro cirkuliacija, pavyzdžiui, naudojant nedidelį ventiliatorių, kuris gali padėti išdžiovinti dirvos paviršių ir taip sumažinti grybų augimą.
Kaip grybai gali padėti jūsų kambariniams augalams?
Dažnai grybų atsiradimas vazone vertinamas neigiamai, tačiau tai ne visada pagrįsta. Grybai, kaip ir kiti naudingi mikroorganizmai, skaido organines medžiagas dirvoje, tokiu būdu išlaisvindami maistines medžiagas augalams.
Grybų buvimas rodo sveiką ir biologiškai aktyvią dirvą, kurioje gausu naudingų mikroorganizmų, teigiamai veikiančių augalo šaknų vystymąsi. Daugiau mikroorganizmų dirvoje – sveikesni ir stipresni augalai.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.thespruce.com/