Savivertė nėra magiškas bruožas, kurį turi tik laimingi keli – tai įgūdis, kurį gali išugdyti kiekvienas. Jūsų kasdieniai įpročiai formuoja tai, kaip žiūrite į save, ir šis savęs suvokimas gali galiausiai nulemti jūsų santykių kokybę, darbą ir bendrą laimę. Pasitikėjimo savimi stiprinimas prasideda nuo devynių kasdienių įpročių, kurie padės sumažinti abejojimą savimi ir padėti jums klestėti.
Pasitikėjimo savimi stiprinimas: nustatykite mažus, pasiekiamus tikslus
Pradėkite dieną užsirašydami keletą mažų ir įvykdomų užduočių. Svarbu pasirinkti užduotis, kurios tikrai įmanomos, kad galėtumėte pasiekti rezultatą ir pasidžiaugti savo pasiekimais. Tai gali būti tokios užduotys kaip stalo sutvarkymas, elektroninio laiško išsiuntimas ar trumpas pasivaikščiojimas. Mažos pergalės motyvuoja toliau siekti didesnių tikslų ir stiprina savivertę.
Praktikuokite pozityvų mąstymą
Stebėkite savo mintis ir atpažinkite neigiamus, savikritiškus teiginius, tokius kaip „Aš nesu pakankamai geras“ ar „Aš niekada nesugebėsiu“. Pakeiskite juos į teigiamas ir palaikančias frazes: „Aš mokausi ir tobulėju“ arba „Aš galiu įveikti iššūkius“. Kuo dažniau praktikuosite pozityvius teiginius, tuo natūralesni jie taps, o jūsų savivertė augs.

Pasitikėjimo savimi stiprinimas: meditacija
Skirkite bent 5–10 minučių per dieną meditacijai ar dėmesingo įsisąmoninimo praktikoms. Tai gali būti kvėpavimo pratimai, vedamos meditacijos programėlė arba tiesiog susikaupimas ties dabartiniu momentu. Tai padeda sumažinti neigiamus jausmus, tokius kaip nerimas ar savikritika, ir leidžia susikaupti ties teigiamais dalykais. Meditacija padeda būti čia ir dabar, o ne pasinerti į praeities klaidas ar ateities baimes.
Tvarkykite socialinius tinklus
Socialinė žiniasklaida dažnai skatina palyginimus su kitais, o tai gali sumažinti pasitikėjimą savimi. Pašalinkite iš savo sekimo sąrašo paskyras, kurios kelia jums neigiamas emocijas, ir vietoj to sekite įkvepiančius žmones, mentorius ir sveikatingumo specialistus. Svarbu nustatyti laiką, kurį praleidžiate socialiniuose tinkluose, kad išvengtumėte nesibaigiančio naršymo ir streso.
Pasitikėjimo savimi stiprinimas: reguliariai sportuokite
Fizinė veikla ne tik gerina fizinę sveikatą, bet ir stiprina pasitikėjimą savimi. Pradėkite nuo lengvų pratimų, kaip 10–15 minučių kasdienio pasivaikščiojimo arba jogos. Svarbu pasirinkti veiklą, kuri jums patinka, kad ji taptų malonumu, o ne pareiga. Reguliarus judėjimas išlaisvina endorfinus, kurie pagerina nuotaiką ir suteikia energijos, o tai padeda jaustis labiau pasitikinčiam savimi.
Apsupkite save teigiamais žmonėmis
Teigiamos ir palaikančios aplinkos kūrimas yra labai svarbus savivertės ugdymui. Įtraukite į savo gyvenimą žmones, kurie motyvuoja, įkvepia ir palaiko jūsų siekius. Venkitės tų, kurie kritikuoja ar nuvertina jūsų pastangas. Šie teigiami santykiai padeda jums stiprinti pasitikėjimą savimi ir išlaikyti motyvaciją siekti tikslų.
Rašykite dėkingumo dienoraštį
Kasdien užrašykite tris dalykus, už kuriuos esate dėkingi. Tai gali būti smulkmenos, kaip puodelis skanios kavos, arba dideli pasiekimai, kaip pasiektas profesinis tikslas. Reguliariai dėkodami už gerus dalykus, sutelkiate dėmesį į teigiamus aspektus ir treniruojate savo protą matyti gyvenime daugiau gero. Tai taip pat padeda sumažinti neigiamų emocijų įtaką jūsų kasdieniam gyvenimui.

Išmokite prašyti pagalbos
Savivertė stiprėja, kai suprantame, kad nesame vieni ir galime kreiptis pagalbos. Jei jaučiatės užstrigę tam tikroje situacijoje, nebijokite pasiteirauti patarimo arba paprašyti pagalbos iš draugų, šeimos narių arba kolegų. Tai rodo savivoką ir gebėjimą pripažinti, kad pagalba yra natūrali ir naudinga. Tai taip pat padeda kurti stipresnius ryšius su kitais.
Mokykitės naujų įgūdžių
Naujų gebėjimų įgijimas ne tik plečia jūsų žinias, bet ir didina pasitikėjimą savimi. Išsirinkite įgūdį, kurį visada norėjote išmokti, pavyzdžiui, virimą, viešą kalbėjimą ar kalbų mokymąsi, ir skirkite kasdien po kelias minutes tobulėjimui. Stebėkite savo pažangą ir švęskite pasiektus etapus. Kuo daugiau išmoksite, tuo stipriau jausitės pasitikintys savimi.
Pasitikėjimas savimi yra įgūdis, kurį galima lavinti per kasdienes praktikas. Kuo daugiau šių įpročių įtrauksite į savo gyvenimą, tuo stipresnis ir tvirtesnis taps jūsų pasitikėjimas savimi. Kaip raumenys, pasitikėjimas auga, kai juo reguliariai dirbama.
Šaltinis: https://www.psychologytoday.com
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.