Kai vabzdžiai ir kiti gyviai gadina jūsų vakarienes lauke, kiemo augalus ar vaisių krepšelius ant stalviršio, norisi griebtis naminių kenkėjų kontrolės priemonių, kurios žada juos išvaryti akimirksniu. Nors kai kurie natūralūs metodai yra labai veiksmingi (namuose pagamintos vaisinių muselių gaudyklės), kai kurios kenkėjų kontrolės gudrybės iš tikrųjų neveikia, nesvarbu, kiek pagyrų jos gauna ar kaip greitai plinta socialiniuose tinkluose.
Užuot ilgai bandę ir klydę, mes kalbėjomės su ekspertais, kurie paneigė neveikiančius metodus ir pasiūlė daug efektyvesnių alternatyvų.
1. Kenkėjų naikinimas soda
Soda namuose pelnė gerą reputaciją, tačiau ji nėra pats efektyviausias kenkėjų repelentas. Nicole Carpenter, „Black Pest Prevention“ prezidentė, pastebi, kad ją suėdę gyviai, tokie kaip skruzdėlės ar pelės, gali žūti, bet tai tik tuo atveju, jei jie ją suės. Tikriausiai dauguma tiesiog apeis.
„Daugelis įprastų vabzdžių ir graužikų teikia pirmenybę saldiems ar baltyminiams maisto produktams, o soda yra tai, ko jie vargu ar rinktųsi valgyti“, – sako ji.
Vietoje to pabandykite: geresnė alternatyva yra maistinė diatomitinė žemė. Carpenter sako, kad ji yra saugi, ekologiška, lengvai naudojama ir veikia. Plonu ir tolygiu sluoksniu pabarstykite vietose, kur pastebima kenkėjų aktyvumas arba galimi patekimų taškai.
2. Stipriai kvepiantys ingredientai kenkėjams atbaidyti
Žmonės, norintys atbaidyti kenkėjus, taip pat renkasi stipraus kvapo ingredientus, tokius kaip česnakas ir actas. Meg Pearson, „Critter Control“ mokymo vadovė, sako, kad šie metodai gali veikti trumpą laiką, tačiau yra prastos ilgalaikio atbaidymo galimybės.
„Kaip ir dauguma kvapų pagrindu veikiančių repelentų, kvapas turi būti nuolat tepamas, kad jo poveikis neišblėstų“, – pažymi ji.
Tai reiškia, kad greičiausiai daugiau laiko praleisite tepdami (ir bandydami prisiminti, kad reikia juos tepti), nei iš tikrųjų stengdamiesi pašalinti kenkėjus. Kai kurie gyviai taip pat pripras prie kvapo, todėl bet kokios pastangos bus bevaisės.

3. Pasikliovimas vizualinėmis ir garso taktikomis graužikams atbaidyti
Iš pirmo žvilgsnio voverės, paukščiai, elniai ir kiti gyvūnai gali sprukti pamačius dirbtinę gyvatę, vilką ar plėšrūną, tačiau Pearson pažymi, kad laikui bėgant tai nėra patikimas sprendimas.
„Po kurio laiko sode kenkėjai galiausiai supras, kad jūsų pastatyta pelėdos ar plėšrūno statula nekelia jokios realios grėsmės“, – sako ji.
Vietoje to pabandykite: Ji siūlo pasikviesti laukinės gamtos specialistus, kurie padės jums sukurti ilgalaikį planą, tinkamai sprendžiantį konkrečių kenkėjų problemą, o ne trumpalaikius sprendimus, kurie praranda veiksmingumą.
4. Vanilės ekstrakto naudojimas uodams atbaidyti
Shannon Harlow-Ellis, asocijuota sertifikuota entomologė iš „Mosquito Joe“, pažymi, kad vanilė gali būti naudinga maskuojant kvapus, kurių ieško uodai, tačiau pati savaime ji nėra labai veiksminga – veikia tik iki 45 minučių.
Vietoje to pabandykite: Vanilę galima maišyti su kitais repelentais, tačiau yra geresnių naminių sprendimų. Vieną formulę, kurią galite purkšti ant savęs, sudaro 40 lašų rozmarino eterinio aliejaus, 1/4 obuolių sidro acto ir 1/4 puodelio vandens.
Kitas pasirinkimas, kuris, anot jos, yra daug efektyvesnis, yra 40 lašų eukalipto eterinio aliejaus, 1/3 puodelio vandens ir 1/3 puodelio hamamelio mišinys purškimo buteliuke. Abu šie naminiai repelentai yra geresnė gynyba nuo šių erzinančių kenkėjų nei vanilės ekstraktas.

5. Skalbiklių pasirinkimas kenkėjams atbaidyti
Nesvarbu, ar tai būtų muilo gabalėlis, ar indų ploviklis, šie tirpalai skirti valymui, o ne vabzdžių atbaidymui. Harlow-Ellis pažymi, kad tokiuose plovikliuose nėra nieko, kas būtų skirta kenkėjams atbaidyti.
Jei kas, ji priduria, kad jie gali pakenkti naudingiems vabzdžiams arba palikti likučius, kurie gali pakenkti augintiniams, laukiniams gyvūnams ir net žmonėms, jei naudojami netinkamai.
Vietoje to pabandykite: 1/3 puodelio kokosų aliejaus ir 15 lašų mėtų eterinio aliejaus.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.thespruce.com