Pablogėjusi atmintis mums tarsi įspėjimas, jog kažkas yra ne taip. Ji yra esminis mūsų kasdienio gyvenimo komponentas, leidžiantis ne tik kaupti, atkurti informaciją, bet ir formuoti bendravimo įgūdžius bei mokytis naujų dalykų.
Tačiau įvairūs veiksniai gali neigiamai paveikti šią svarbią kognityvinę funkciją.
Yra keletas rizikos veiksnių, galinčių sukelti atminties pablogėjimą. Šių veiksnių poveikis gali pasireikšti ne tik užmaršumo forma, bet ir sukelti sunkumų susikaupti, įsisavinti naują informaciją bei atlikti kasdienes užduotis.
Atminties pablogėjimas gali turėti didelę įtaką tiek asmeniniam, tiek profesiniam gyvenimui, todėl svarbu suprasti šių pokyčių priežastis ir jų pasekmes, siekiant efektyviai spręsti problemą.
Šiame straipsnyje pakalbėsime apie veiksnius turinčius didelę įtaką mūsų atminčiai ir be abejonės intelektui.

Pablogėjusi atmintis ir miego stoka
Vienas iš labiausiai žalingų įpročių, kuris pastebimai kenkia smegenų veiklai, yra miego trūkumas.
Miego stygius mažina dėmesingumą, silpnina imunitetą ir motyvaciją taip pat trukdo smegenų gebėjimui kaupti ir apdoroti informaciją.
Laikantis pastovaus miego režimo ir einant miegoti bei keliantis tuo pačiu metu kasdien (net ir savaitgaliais), galima pagerinti bendrą miego kokybę.
Miegas padeda reguliuoti nuotaiką ir emocijas, sumažindamas streso, nerimo ir depresijos simptomus. O drauge tai yra svarbi atminties konsolidacijos proceso dalis, todėl padeda geriau įsiminti naują informaciją ir sustiprina gebėjimą mokytis.
Skurdi mityba
Netinkama mityba, ypač nesveikas maistas, gali turėti neigiamą poveikį žmogaus sėkmei, valiai, sveikatai, atminčiai ir intelektui.
Greitas maistas ir pusgaminiai, vartojami retsykiais, gali ir nepadaryti didelės žalos, tačiau juos vartojant nuolat, energijos lygis neišvengiamai kris, o fizinė forma tik pablogės.
Nepakankamai subalansuota dieta, ypač jei trūksta omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų ir kitų svarbių maistinių medžiagų, gali neigiamai paveikti smegenų funkcijas.
Alkoholio vartojimas taip pat turi neigiamos įtakos atminčiai. Per didelis jo kiekis gali sukelti momentinę amneziją. Šis atminties praradimas yra susijęs su alkoholio poveikiu smegenims, ypač hipokampui – smegenų sričiai, atsakingai už naujų prisiminimų formavimą.

Tinkama mityba, turtinga omega-3 riebalų rūgštimis, antioksidantais ir kitomis svarbiomis maistinėmis medžiagomis, skatina smegenų veiklą ir prisideda prie sveiko neuronų augimo.
Maisto produktai, tokie kaip riebi žuvis, riešutai, uogos ir lapinės daržovės, saugo smegenis nuo oksidacinio streso ir uždegimų, kurie gali pakenkti atminčiai.
Verta paminėti ir tai, kad stabilus gliukozės lygis kraujyje, palaikomas subalansuotos mitybos, užtikrina nuolatinį energijos tiekimą smegenims, padedant išlaikyti dėmesį bei gerinti atmintį.
Fizinio aktyvumo nebuvimas
Judėjimas yra būtinas veiksmas mūsų smegenų veiklai. Reguliari fizinė veikla skatina geresnį kraujo tekėjimą ir deguonies tiekimą smegenims, ko pasekoje tiek mūsų kūnas tiek ir atmintis funkcionuoja kur kas geriau.
Fizinis aktyvumas gerina kraujotaką, užtikrindamas, kad smegenys gautų daugiau deguonies ir maistinių medžiagų, bei skatina neuroplastiškumą, kuris yra svarbus mokymuisi ir atminčiai.

Reguliarūs pratimai mažina streso hormonų lygį, skatina neuronų augimą per smegenų išvesties faktorių (BDNF) ir gerina miego kokybę.
Be to, fizinė veikla didina endorfinų lygį, gerindama nuotaiką ir bendrą savijautą, kas prisideda prie geresnių kognityvinių funkcijų, įskaitant atmintį.
Ilgainiui, reguliarus fizinis aktyvumas padeda pagerinti tiek trumpalaikę, tiek ilgalaikę atmintį.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva