Gazuoti gėrimai yra populiarūs gaivieji produktai, panašūs į sodą ar kolą, kurių pagrindinis bruožas – prisotinimas anglies dioksidu, sukuriančiu burbuliukus. Šiai grupei priklauso tiek saldūs limonadai ir energijos suteikiantys gėrimai, tiek natūralus mineralinis vanduo. Nors gazuotumas daugeliui yra malonus, mitybos specialistai rekomenduoja būti atsargiems dėl galimų neigiamų visų gazuotų gėrimų aspektų.
Didelis cukraus kiekis saldžiuose gėrimuose
Visų pirma, būtina atkreipti dėmesį į itin didelį cukraus kiekį, slypintį saldžiuose limonaduose. Vienoje standartinėje skardinėje gali būti net iki 10 ar daugiau arbatinų šaukštelių cukraus, o tai gerokai viršija rekomenduojamą dienos normą.
Reguliarus ir ilgalaikis tokio didelio cukraus kiekio vartojimas tiesiogiai susijęs su nutukimo rizika, antrojo tipo cukrinio diabeto išsivystymu bei padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų tikimybe. Be to, staigus cukraus kiekio padidėjimas kraujyje sukelia energijos šuolį, kuris netrukus baigiasi nuovargiu ir dažnai – dar didesniu troškuliu, skatinančiu vartoti dar daugiau saldžių gėrimų taip sukuriant uždarą, sveikatai žalingą ratą.
Dirbtiniai saldikliai ir priedai
Net ir „dietiniuose“ ar „be cukraus“ ženklinimu pažymėtuose gazuotuose gėrimuose dažnai gausu cheminių saldiklių, tokių kaip aspartamas, sukralozė, acesulfamas K ir kiti. Nors šios sintetinės medžiagos iš tiesų neturi kalorijų, moksliniai tyrimai atskleidžia, kad jos gali daryti neigiamą poveikį mūsų organizmui.
Pavyzdžiui, jos gali sutrikdyti natūralią žarnyno mikroflorą, kuri yra labai svarbi virškinimui ir bendrai sveikatai. Be to, paradoksalu, bet šie saldikliai gali netgi sustiprinti potraukį saldumynams ir, ilgainiui, paradoksaliai prisidėti prie svorio augimo bei medžiagų apykaitos sutrikimų.
Mineralinio vandens rūgštingumas ir dantų emalio erozija
Net ir natūralus mineralinis vanduo, ypač tas, kuriame yra didesnė anglies dioksido koncentracija, pasižymi tam tikru rūgštingumu dėl jame susidariusios anglies rūgšties (H2CO3). Reguliarus ir dažnas tokio vandens vartojimas gali palaipsniui minkštinti apsauginį dantų emalio sluoksnį, ypač jei iškart po to burna nėra praskalaujama neutraliu, negazuotu vandeniu.
Siekiant sumažinti dantų emalio erozijos riziką, kuri ilgainiui gali sukelti dantų jautrumą ir pažeidžiamumą, mitybos specialistai rekomenduoja po kiekvieno mineralinio vandens vartojimo išgerti stiklinę paprasto, negazuoto vandens arba kruopščiai praskalauti burną. Ši paprasta priemonė padeda atkurti burnos pH balansą ir apsaugoti dantų sveikatą.

Fosforo rūgšties gausa limonaduose
Be natūralaus mineralinio vandens rūgštingumo, daugelis saldžiųjų gaiviųjų gėrimų savo sudėtyje turi pridėtinės fosforo rūgšties (H3PO4), kuri naudojama kaip skonį stiprinanti medžiaga. Vis dėlto, ši rūgštis kelia dvejopą pavojų sveikatai: ji ne tik ardo apsauginį dantų emalio sluoksnį, didindama dantų jautrumą ir karieso riziką, bet, vartojama dideliais kiekiais, gali neigiamai paveikti ir kaulų sveikatą, skatindama jų mineralinės masės mažėjimą ir didindama osteoporozės riziką, ypač jei mityboje trūksta kalcio ir vitamino D.
Kofeinas ir nervų sistemos poveikis
Energetiniai gėrimai ir kai kurios kolos rūšys pasižymi dideliu kofeino kiekiu, kuris yra stiprus nervų sistemos stimuliatorius. Per didelis šių gėrimų vartojimas gali sukelti nepageidaujamų reakcijų, tokių kaip padidėjęs nervingumas, nerimas, miego sutrikimai (nemiga), širdies plakimo permušimai (aritmija) ir kraujospūdžio kilimas.
Ypač jautriems asmenims, įskaitant vaikus ir paauglius, kurių nervų sistema dar nėra visiškai susiformavusi, primygtinai rekomenduojama griežtai riboti arba visiškai vengti šių gėrimų vartojimo, siekiant išsaugoti sveiką nervų ir širdies veiklą.
Diurezinis poveikis ir skysčių balansas
Anglies dioksidas, esantis tiek natūraliame mineraliniame vandenyje, tiek saldžiuose gazuotuose gėrimuose, turi švelnų diuretinį poveikį, tai reiškia, kad gali paskatinti dažnesnį šlapinimąsi ir taip didinti skysčių netekimą iš organizmo.
Be to, didelis cukraus kiekis saldžiuose gėrimuose arba dirbtiniai saldikliai gali sukelti dar didesnį troškulį, paradoksaliai skatindami vartoti daugiau šių gėrimų, tačiau galiausiai organizmas vis tiek netenka daugiau skysčių nei gauna.
Dėl šios priežasties, ypač karštomis vasaros dienomis arba intensyviai sportuojant, kur itin svarbu palaikyti optimalų skysčių balansą, daug protingiau rinktis negazuotą vandenį ar kitus natūralius, nesaldintus skysčius, kurie efektyviai drėkina organizmą be papildomo diuretinio poveikio ir troškulio skatinimo.

Įpročio rizika
Reguliarus gazuotų gėrimų vartojimas dėl jų specifinio skonio ir malonaus burbuliukų pojūčio neretai virsta sunkiai įveikiamu įpročiu. Ilgainiui tai gali lemti mažesnį natūralaus, organizmui būtino vandens vartojimą, o tuo tarpu kenksmingi ingredientai, tokie kaip didelis kiekis cukraus, dirbtiniai saldikliai, rūgštys ir kofeinas, pamažu kaupiasi organizme, darydami neigiamą poveikį sveikatai.
Atsižvelgdami į šią priklausomybės riziką, mitybos specialistai primygtinai pataria sąmoningai siekti pusiausvyros ir pirmenybę teikti sveikesniems gėrimų pasirinkimams, tokiems kaip paprastas vanduo, žolelių arbatos be cukraus ar natūralūs vaisių ir daržovių kokteiliai, kurie ne tik malšina troškulį, bet ir praturtina organizmą naudingomis medžiagomis.
Alternatyvos ir patarimai
Norint mėgautis gaiviais gėrimais be aukščiau minėtų rizikų, egzistuoja daugybė sveikatai palankesnių alternatyvų. Šie pasirinkimai ne tik malšina troškulį, bet ir gali suteikti papildomos naudos organizmui:
- Vanduo su vaisių griežinėliais: Citrinos, laimo, agurko ar uogų natūralūs aromatai praturtina vandenį subtiliu skoniu ir vitaminais, padarydami jį malonesnį vartoti.
- Žolelių arbatos: Atvėsintos šalavijų, mėtos ar ramunėlių arbatos ne tik puikiai gaivina, bet ir gali turėti raminančių ar virškinimą gerinančių savybių.
- Natūrali kombuča ar kefyro gėrimai: Šie fermentuoti gėrimai pasižymi probiotikais, kurie yra naudingi žarnyno mikrobiomai, bei natūraliu, ne per aštriu rūgštingumu be pridėtinių burbuliukų.
- Negazuotas mineralinis vanduo: Išlaikydamas natūralų mineralų balansą ir galimą druskingumą, šis vanduo puikiai drėkina organizmą be anglies dioksido ir su juo susijusių galimų nepatogumų.
Gazuoti gėrimai, įskaitant saldžius limonadus, energetinius gėrimus ir net mineralinį vandenį, turi savo privalumų – gaivumą ir skonį. Tačiau mitybos specialistai vieningai pabrėžia, kad dėl rūgštingumo, saldiklių, fosforo rūgšties ir galimo diuretinio poveikio juos reikėtų vartoti saikingai. Rinkitės sveikesnes alternatyvas, kad išsaugotumėte dantų ir kaulų sveikatą bei palaikytumėte tinkamą skysčių balansą.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.