Daugeliui žmonių žiūrėti televizorių prieš miegą yra įprasta ir maloni veikla, padedanti atsipalaiduoti po sunkios dienos. Tačiau moksliniai tyrimai rodo, kad šis įprotis gali turėti neigiamos įtakos sveikatai ir miego kokybei. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl televizoriaus žiūrėjimas prieš miegą gali būti žalingas ir kaip galite pagerinti savo miego higieną, remdamiesi moksliniais tyrimais.
Miego ciklų sutrikimas
Televizoriaus šviesa, ypač mėlynoji šviesa, išskiriama iš ekranų, slopina melatonino gamybą. Tai patvirtina daugybė tyrimų, pavyzdžiui, 2019 metais žurnale „Sleep Medicine Reviews” publikuotas straipsnis, kuriame analizuojama mėlynosios šviesos įtaka melatonino sekrecijai ir miego kokybei.
Melatoninas yra hormonas, reguliuojantis miego ir budrumo ciklą. Sumažėjus melatonino kiekiui, sunku užmigti ir miegas tampa nekokybiškas, paviršutiniškas. Be to, televizoriaus žiūrėjimas gali sukelti psichologinį stimuliavimą, dėl kurio smegenys lieka aktyvios ir neleidžia tinkamai atsipalaiduoti prieš miegą.
Šį reiškinį iliustruoja tyrimai, nagrinėjantys smegenų aktyvumą žiūrint į ekranus prieš miegą (pvz., tyrimai su EEG).
Ilgalaikis miego sutrikimas gali lemti įvairias sveikatos problemas, tokias kaip sumažėjęs imunitetas, padidėjusi rizika sirgti lėtinėmis ligomis ir blogesnė nuotaika. Tinkamas miegas yra būtinas organizmo regeneracijai ir optimalioms kognityvinėms funkcijoms. Todėl rekomenduojama išjungti elektroninius įrenginius bent valandą prieš miegą, siekiant pagerinti miego kokybę ir bendrą savijautą.
Blogesnė miego kokybė
Net jei užmigsite žiūrėdami televizorių, miego kokybė bus prastesnė. Jūsų miegas bus paviršutiniškesnis, dažniau pabusite ir jausitės nepailsėję ryte. Tai patvirtina daugelis tyrimų, parodančių, kad televizoriaus žiūrėjimas prieš miegą yra susijęs su sumažėjusia REM miego faze, būtina atminties konsolidacijai ir pažinimo funkcijų gerinimui.
Ilgalaikis prastos kokybės miegas, kaip teigia daugybė tyrimų, publikuotų medicinos žurnaluose, didina riziką susirgti įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu ir nutukimu.
Šis paviršutiniškas miegas neleidžia organizmui tinkamai pailsėti ir atkurti energijos atsargas. Dėl to gali atsirasti dienos mieguistumas, sumažėjęs produktyvumas ir sunkumai susikaupti. Ypač svarbu kurti ramias ir miegui palankias sąlygas prieš miegą, vengiant ekranų ir stimuliuojančių veiklų.

Kitos neigiamos pasekmės
Be miego problemų, televizoriaus žiūrėjimas prieš miegą gali sukelti ir kitų neigiamų pasekmių. Tai gali būti:
- Akių nuovargis. Ekrano šviesa vargina akis ir gali sukelti akių sausumą, dirginimą ir galvos skausmus. Tai patvirtina oftalmologijos tyrimai, nagrinėjantys ekrano šviesos poveikį akims.
- Svorio augimas. Žiūrint televizorių, dažnai užkandžiaujame, kas prisideda prie svorio augimo. Tai patvirtina tyrimai, nagrinėjantys sėdimojo gyvenimo būdo ir televizoriaus žiūrėjimo įtaką mitybos įpročiams ir nutukimui.
- Socialinės izoliacijos jausmas. Per daug laiko praleidžiant prie televizoriaus, mažėja laiko bendravimui su artimaisiais ir draugais. Tyrimai rodo, kad per didelis ekrano laiko kiekis yra susijęs su padidėjusia socialinės izoliacijos rizika.
- Psichologinė įtampa. Nuolatinis televizoriaus skleidžiamų vaizdų ir garsų srautas gali didinti nerimą ir stresą, ypač prieš miegą, kai organizmas turėtų ruoštis poilsiui. Tai gali sukelti miego sutrikimus ir bendrą blogesnę savijautą. Be to, televizijos turinys gali būti emocingai įkrautas, o tai gali neigiamai paveikti psichiką ir sukelti emocinį disbalansą.
Kaip pagerinti miego higieną
Jeigu norite pagerinti savo miego kokybę, remiantis moksliniais tyrimais, rekomenduojame vengti televizoriaus žiūrėjimo prieš miegą bent valandą ar dvi prieš miegą. Vietoj to, rinkitės ramesnes ir atpalaiduojančias veiklas, tokias kaip skaitymas, meditacija ar šiltas dušas.
Stenkitės sukurti ramią ir tamsią miego aplinką. Jei jaučiate, kad be televizoriaus negalite užmigti, pabandykite palikti televizorių įjungtą su labai mažu garsumu ir silpna šviesa, arba naudokite specialius filtrus, mažinančius mėlynosios šviesos emisiją.
Taip pat svarbu laikytis reguliaraus miego ir pabudimo režimo, kad jūsų organizmas įprastų prie natūralaus miego-budrumo ciklo. Rekomenduojama miegoti 7-9 valandas per naktį. Jei miego problemos išlieka, kreipkitės į gydytoją ar miego specialistą, kad nustatytų galimas priežastis ir gautų tinkamą gydymą.
Televizoriaus žiūrėjimas prieš miegą gali turėti neigiamos įtakos jūsų sveikatai ir miego kokybei. Stenkitės vengti šio įpročio ir rinkitės ramesnes veiklas, kad galėtumėte mėgautis sveiku ir kokybišku miegu. Atsiminkite, kad geras miegas yra būtinas jūsų fizinei ir emocinei gerovei, ir kad šį miegą galite pagerinti, atsižvelgdami į mokslininkų tyrimų rezultatus.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.