Medžių balinimas jau ilgą laiką yra pavasarinės talkos atpažinimo ženklas. Paprastai, po visų tvarkymosi darbų, imami kibirai su kalkėmis. Sniego baltumo kamienai rodo, kad visi darbai atlikti. Nenuostabu, kad daugelis mano, jog medžių balinimas yra tik dekoratyvinis darbas, tačiau iš tiesų tai yra labai svarbu medžių gyvybei.
Kas yra medžių balinimas?
Medžių balinimas yra praktika, kai medžių kamienai padengiami baltos spalvos kalkių arba specialių mišinių sluoksniu. Tai daroma siekiant apsaugoti medžius nuo įvairių veiksnių, apie kuriuos pakalbėsime šiek tiek vėliau.
Balinimas dažnai atliekamas ankstyvą pavasarį arba vėlyvą rudenį, siekiant maksimalios apsaugos vykstant kritiškiems temperatūrų pokyčiams.
Kaip suprasti ar reikalingas medžių balinimas
Medžių balinimas yra svarbus dėl kelių priežasčių. Medžio žievė veikia kaip apsauginis sluoksnis, panašiai kaip žmogaus oda, kuri susiduria su įvairiais nepalankiais aplinkos veiksniais: temperatūros svyravimais, stipria saule, vėju, šalčiu, kenkėjais ir net žmonių sukelta žala.
Dėl šių veiksnių žievė gali nudegti nuo saulės, apšalti, tapti šiurkšti ir skilinėti, o tai atveria kelią infekcijoms ir kenkėjams, kurie silpnina medį ir gali lemti jo ankstyvą mirtį.
Jauno sodinuko lygi žievė ryškiai skiriasi nuo seno medžio šiurkščios žievės. Kai žievė pažeidžiama, medis tampa mažiau atsparus ligoms ir kitoms problemoms.
Todėl balinimas gali padėti apsaugoti medžius nuo šių žalingų veiksnių, sumažinant žalą ir prailginant jų gyvavimo laiką.

Kam skirtas medžių balinimas?
Medžio balinimas būtinas tiek jauniems, tiek jau ugtelėjusiems medžiams dėl šių priežasčių:
- saugo medžio žievę nuo nudegimų žiemą ir ankstyvą pavasarį, kai dar nėra apsauginės lapijos;
- apsaugo nuo temperatūros svyravimų, taip užkertant kelią žievės įtrūkimams;
- padeda apsisaugoti nuo vabzdžių-kenkėjų, kurių lervos slepiasi žievėje.
Todėl laikyti medžių balinimą vien dekoratyviniu veiksmu yra klaidinga. Ilgametė sodininkų patirtis aiškiai rodo, kad tai yra efektyvi apsauginė priemonė.
Jaunų medelių balinimas
Daug sodininkų mano, kad jaunus medelius balinti nereikėtų, nes tai gali pakenkti jų jautriai žievei ir trukdyti kamieno storėjimui. Ar tai tiesa?
Kaip įprasta, problema turi dvi puses. Nėra abejonių, kad didelė kalkių koncentracija gali pakenkti jaunai žievei, tačiau šios problemos galima išvengti.
Sumažinkite kalkių kiekį perpus arba naudokite emulsinius ar akrilinius dažus. Vis dėlto, visiškai nebalinant medžių, saulės nudegimai ir šalnos gali padaryti daug didesnę žalą nei kalkės.
Pavyzdžiui, pažvelkite į medelynuose išaugusius sodinukus. Jie dažnai auga tankiai susodinti ir negauna daug šviesos.
Kai tokį medelį pasodiname sode, atviroje erdvėje saulė gali lengvai nudeginti jo žievę. Tad jauni medeliai turi būti balinami, ypač jei jie sodinami rudenį.

Kada geriausia balinti medžius?
Patyrę sodininkai pataria medžius sode balinti du kartus, o kartais net tris. Pagrindinis balinimas turėtų vykti rudenį, spalio ar lapkričio mėnesiais. Pavasarinis balinimas yra pakartotinis ir atliekamas vasario mėnesį arba kovo pradžioje. Trečią kartą patartina balinti vasaros viduryje.
Rudeninis balinimas, atliekamas spalį arba lapkritį, yra pats veiksmingiausias. Jei balinama tik pavasarį, tai dažnai būna per vėlu.
Vasario ir kovo saulėtos dienos yra pačios pavojingiausios medžiams. Dienomis nebalintas tamsus kamienas vasario saulei kaitinant įkaista iki 9-11 laipsnių šilumos, o tai pakanka, kad medis pabustų ir pradėtų judėti sula.
Kai naktimis temperatūra nukrenta iki minus 10 laipsnių Celsijaus, judanti sula užšąla, ir medžio audiniai pažeidžiami – atsiranda šalčioplaišos, primenančios ilgus įtrūkimus žievėje.
Balta kalkių spalva atspindi saulės spindulius ir neleidžia kamienui įšilti iki temperatūros, kuri pažadina medį. Be to, nubalintas medis pavasarį pabus šiek tiek vėliau, o tai apsaugos nuo pavasario šalčio, nes žydėjimas prasidės jau praėjus šalnoms.
Jeigu nespėjote nubalinti medžių laiku
Jei rudenį nepavyko nubalinti medžių, vasario mėnesį, kai tik bus palanki temperatūra tai būtina padaryti kuo greičiau.
Nereikėtų laukti balandžio mėnesio talkų, nes tada balinimas bus tik dekoratyvinis. Jei rudenį medžiai buvo balinti, pavasarį atnaujinimą galima atlikti vasarį, kovą arba pirmosiomis balandžio dienomis – tada, kai turėsite laiko.
Trečias balinimas nėra būtinas, ypač jei medžiai buvo balinti kokybišku kalkių mišiniu, kuris laikosi iki metų. Tačiau, jei lietus nuplovė ar kalkių sluoksnis suskeldėjo, rekomenduojama balinti dar kartą.

Kaip teisingai atlikti medžių balinimo procesą?
Dažniausias klausimas, susijęs su medžių balinimu – iki kokio aukščio reikia balinti? Patyrusieji sodininkai rekomenduoja: balinti visą kamieną nuo šaknies kaklelio iki pirmųjų šakų, taip pat apatines šakas iki trečdalio jų ilgio (daugelis net iki pusės šakos ilgio).
Posakis „jei jau saugoti, tai saugoti“ čia labai tinka. Nors būtų idealu balinti visą medį, tai yra daug darbo reikalaujantis ir brangus užsiėmimas, tačiau tokių atvejų pasitaiko.
Medžiams balinti naudojami įvairūs mišiniai: kalkių tirpalai, vandens emulsiniai ir kiti dažai.
Svarbiausia, kad kamieno paviršius būtų baltas, mišinys leistų žievei „kvėpuoti“ ir kuo ilgiau išliktų nenusiplautas.
Todėl į balinimo mišinį dedamos medžiagos, užtikrinančios jo prilipimą prie kamieno, pavyzdžiui, molis, pienas, ūkinis muilas, kazeino ar PVA klijai.
Keletas efektyvaus balinimo patarimų:
- Medžius reikia balinti sausu oru, kad balinimo mišinys gerai išdžiūtų ir tvirtai prisitvirtintų prie kamieno.
- Svarbu atlikti šį darbą kruopščiai, nepraleidžiant nei vienos vietos.
Reziumuojant galima teigti, kad medžių balinimas yra svarbus siekiant apsaugoti juos nuo aplinkos pavojų, tokių kaip saulės nudegimai ir temperatūros svyravimai.
Šis procesas padeda išlaikyti sveiką medžių augimą ir apsaugo nuo kenkėjų bei žievės pažeidimų. Rekomenduojama balinti medžius kelis kartus per metus.
Teisingai atliktas balinimas suteikia ilgalaikę naudą ir padeda medžiams išvengti nudegimų bei ligų, kas leis jiems klestėti visų metų laikotarpiu.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.portertreeservicesllc.com/blog/what-is-limewashing/