Nuo kitų metų Lietuvos gyventojai susidurs su įvairiais ekonominiais ir socialiniais pokyčiais. Vienas iš reikšmingiausių aspektų yra kainų didėjimas. Brangs alkoholiniai gėrimai, tokie kaip alus, vynas ir stiprieji gėrimai, taip pat cigaretės, kaitinamasis tabakas bei įvairūs degalai, įskaitant benziną ir dyzeliną.
Tačiau kartu su kainų augimu atsiranda ir gerų naujienų finansų srityje: minimali mėnesinė alga didės iki 777 eurų „į rankas”, vidutinė pensija iki 673 eurų, vaiko pinigų išmoka pakils iki 122,5 euro, o vienišo asmens išmoka sieks 42,29 euro.
Finansų sektoriuje įvyks reikšmingi pokyčiai. Pagrindinės mokėjimų sąskaitos paslaugų krepšelio kaina sumažės iki 1 euro, leidžiant išsiimti iki 800 eurų grynaisiais ir atlikti 15 mokėjimo pervedimų. Be to, atsiras investicinės sąskaitos galimybė, supaprastinsis būsto paskolų refinansavimas, įsigalios realios fiksuotosios ir kintamosios palūkanų normos nekilnojamojo turto įsigijimo sutartims – tai itin aktualu būstą norinčioms įsigyti jaunoms šeimoms.
Aplinkosaugos srityje savivaldybės turės sudaryti sąlygas rūšiuoti tekstilės atliekas, o nemokamų vienkartinių plastikinių pakuočių nebeliks, siekiant sumažinti aplinkos taršą.
Technologijų srityje bus įvestas internetinių tarpininkavimo paslaugų ir interneto paieškos sistemų priežiūros įstatymas, o naujoji posistemė „E. turistas“ padės rinkti ir analizuoti turistų duomenis.
Taip pat bus akcentuojama atsakingo lošimo nuostatos bei Lietuvos banko nurodymai, siekiant didinti finansinių paslaugų prieinamumą ir finansinę įtrauktį.
Šie pokyčiai atspindi pastangas subalansuoti ekonomikos augimą, socialinę gerovę bei aplinkosaugą Lietuvoje.

Kokie pokyčiai numatomi auginantiems vaikus?
Kitais metais auginantys vaikus Lietuvos gyventojai pajus keletą svarbių pokyčių finansinėje srityje. Vaiko pinigai didės iki 122,5 euro, kas leis šeimoms turėti daugiau lėšų vaikų priežiūrai ir ugdymui. Šis padidinimas yra skirtas iš dalies kompensuoti dėl infliacijos kylančias kainas ir užtikrinti geresnes gyvenimo sąlygas šeimoms.
Be to, planuojamas įvairių socialinių ir ekonominių iniciatyvų įgyvendinimas, kurios turėtų sudaryti geresnes sąlygas jauniems žmonėms įsigyti būstą. Įvedamos investicinės sąskaitos ir supaprastinamas būsto paskolų refinansavimas, kartu su sumažintais palūkanų tarifais nekilnojamojo turto įsigijimo sutartyse turėtų padėti šeimoms lengviau planuoti ir vykdyti finansinius įsipareigojimus, susijusius su būsto įsigijimu.
Šie pokyčiai turėtų prisidėti prie didesnio ekonominio stabilumo šeimoms, auginančioms vaikus, ir jų gerovės užtikrinimo.
Kompensacija už auklę bei darželį
Nuo 2025 metų tėvams, kurie dirba ir samdo auklę vaiko priežiūrai, taip pat bus skiriama kompensacinė išmoka, kitaip tariant, kompensacija už auklės paslaugas. Nuo 2025 m. sausio 1 d. vaiko priežiūros kompensacinė išmoka (kompensacija už auklę) sudarys 364 eurus.
Ši kompensacija apskaičiuojama pagal bazinės socialinės išmokos (BSI) dydį, kuris nuo 2025 m. sausio 1 d. bus 70 eurų. Vaiko priežiūros kompensacinė išmoka yra 5,2 karto didesnė už bazinę socialinę išmoką, taigi:
70 x 5,2 = 364.
Ši išmoka taip pat bus skiriama ir vaikams, negavusiems vietos valstybinio ugdymo įstaigose, todėl lankantiems privačius darželius. Išmoka galioja tik ikimokyklinio amžiaus vaikams. Būtina paminėti, kad tiek auklės, tiek ir privačios įstaigos atveju turi būti pasirašyta paslaugų teikimo sutartis tarp jūsų ir ugdymo įstaigos ar auklės.
Tikimės, kad 2025-ieji metai atneš visiems dar daugiau teigiamų pokyčių.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.lrt.lt/