Antarktidoje vis šiltėja ir daugėja žalumos. Palydoviniuose vaizduose matoma ryškiai žalia augmenija, auganti tarp amžinojo ledo. Per pastaruosius 40 metų „apželdinimo“ plotas išaugo 10 kartų, o netrukus kraštovaizdis pasikeis neatpažįstamai, teigia mokslininkai.
Mokslininkų komentaras
Neseniai atliktame tyrime paskelbė mokslininkai , kad dalis ledinio ir šalčiausio pasaulio žemyno dėl globalinio atšilimo dramatiškai „žaliuoja“ . Tyrimai parodė, kad Antarkties pusiasalio augalijos danga per pastaruosius keturis dešimtmečius išaugo daugiau nei dešimt kartų.
„Kraštovaizdyje vis dar beveik visiškai dominuoja sniegas, ledas ir uolos, o tik nedidelę dalį kolonizuoja augalai“, – sakė tyrimo bendraautorius Thomas Rolandas iš Ekseterio universiteto JK .
„Tačiau ta mažytė dalis smarkiai išaugo – tai rodo, kad net ši didžiulė ir izoliuota „dykuma“ yra paveikta antropogeninės (žmogaus sukeltos) klimato kaitos“, – sakė jis.
Labai dažni karščio reiškiniai
Kuo Antarktida darosi šiltesnė, tuo žalesnė: „Per pastaruosius 60 metų Antarktidoje smarkiai pakilo temperatūra“, – teigiama tyrime. „Atšilimo tempai yra didžiausi Vakarų Antarkties ir Antarkties pusiasalio regionuose ir vyksta daug greičiau nei vidutinis pasaulinis atšilimas.
Konkrečiai, temperatūra pusiasalyje nuo 1950 m. pakilo daugiau nei 5 laipsniais pagal Farenheitą, o tai yra daug didesnis padidėjimas nei kitur pasaulyje, teigiama tyrime, kuris buvo paskelbtas žurnale Nature Geoscience.
Antarkties pusiasalis šyla greičiu, viršijančiu pasaulinį vidurkį, o ekstremalių karščių reiškiniai regione tampa vis dažnesni, rodo tyrimas.
Naudojami palydoviniai vaizdai
Naujajame tyrime buvo naudojami palydoviniai vaizdai, siekiant nustatyti, ar vyksta ir jei vyksta tai kiek didėja žalėjimo tendencija Antarkties pusiasalyje.
Nors kituose tyrimuose buvo rasta įrodymų, kad pusiasalio augmenija keičiasi dėl klimato kaitos, „tai yra pirmasis tyrimas, kurio metu buvo imtasi didžiulio masto požiūrio į visą regioną“, – sakė ji „Nature“.
Rolandas „Nature“ pasakojo, kad „išskirtinis“ žalumos plėtimosi greitis pabrėžia „precedento neturinčius pokyčius, kuriuos žmonės sukelia Žemės klimatui“.