Kasdien naudojame įvairius indus maistui gaminti, laikyti ir patiekti, tačiau ar žinome, kurie iš jų gali būti kenksmingi mūsų sveikatai? Net ir patys sveikiausi produktai gali tapti pavojingi, jei jie ruošiami ar laikomi netinkamuose induose. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie indai gali pakenkti sveikatai ir kokius rinktis vietoje jų.
Šie 4 indai gali pakenkti sveikatai
Aliuminiai indai
Aliuminio puodai ir folija yra plačiai naudojami virtuvėse, tačiau šis metalas gali patekti į maistą kaitinimo metu. Ilgalaikis aliuminio kaupimasis organizme gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant neigiamą poveikį nervų sistemai. Kai kurie mokslininkai netgi sieja aliuminio perteklių su Alzheimerio liga.
Tefloniniai indai
Tefloninė danga dažnai naudojama nelimpančiuose induose, tačiau esant aukštai temperatūrai (virš 220°C) ji gali išskirti toksiškas medžiagas, tokias kaip perfluoroktano rūgštis ir benzolas. Jei tefloninė danga pradeda skilinėti ar luptis, toks indas tampa ypač pavojingas ir jį reikėtų nedelsiant pakeisti.
Vario indai
Nors variniai indai atrodo estetiškai ir gerai praleidžia šilumą, jie gali oksiduotis ir reaguoti su rūgščiais produktais, dėl ko į maistą gali patekti sveikatai kenksmingų junginių. Tokie indai gali sukelti apsinuodijimą ir kitus sveikatos sutrikimus.
Melamino indai
Šie plastikiniai indai populiarūs dėl savo lengvumo ir spalvų įvairovės, tačiau jie nėra saugūs kaitinant. Jei melamininiai indai yra veikiami temperatūros virš 70°C, jie gali išskirti formaldehidą, kuris laikomas kancerogenu.

Saugūs ir sveikatai nekenkiantys indai
Nerūdijančio plieno indai
Vienas geriausių pasirinkimų – nerūdijančio plieno indai, ypač tie, kurie pažymėti 18/10, 18/8 ar 18/0 žymėjimu. Jie atsparūs korozijai, ilgaamžiai ir neturi kenksmingų medžiagų.
Ketaus indai
Ketaus keptuvės ir puodai ne tik ilgai tarnauja, bet ir yra naudingi žmonėms, turintiems geležies trūkumą, nes dalis geležies gali patekti į gaminamą maistą. Tačiau šie indai reikalauja specialios priežiūros – juos reikia gerai išdžiovinti ir lengvai sutepti aliejumi, kad nesurūdytų.
Stikliniai ir keraminiai indai
Šie indai yra visiškai saugūs, nes nereaguoja su maistu ir neišskiria jokių kenksmingų medžiagų. Jie ypač rekomenduojami ilgesniam maisto laikymui, nes nepakeičia jo skonio ir nesąveikauja su rūgštiniais produktais.
Tinkamas plastikas
Jei naudojate plastikinius indus, būtinai patikrinkite, ar jie pažymėti „BPA-free” etikete. Maisto laikymui karštoje temperatūroje geriausia rinktis plastiką, pažymėtą „PP” (polipropilenas), kuris tinka naudoti mikrobangų krosnelėje.
Indai gali pakenkti mūsų sveikatai. Todėl verta investuoti į kokybiškus, saugius gaminius, kurie ne tik išsaugos maisto maistinę vertę, bet ir neleis kenksmingoms medžiagoms patekti į organizmą. Rinkitės nerūdijančio plieno, ketaus, stiklo ar keramikos gaminius ir venkite abejotinos kokybės plastikinių bei kenksmingų metalų turinčių indų. Jūsų sveikata yra verta šios investicijos!
Šaltinis: https://www.rbc.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.