Aviečių genėjimas yra būtinas sodo priežiūros darbas, skatinantis naujų ūglių augimą ir didinantis derlių. Tačiau labai svarbu pasirinkti tinkamą laiką genėti aviečių krūmus, nes netinkamai parinktas sezonas gali pakenkti augalams ir sumažinti uogų kiekį.
Kodėl nerekomenduojama genėti aviečių pavasarį?
Daugelis sodininkų klaidingai mano, kad genint avietes pavasarį, jos geriau augs ir duos daugiau vaisių. Tačiau iš tiesų tai gali turėti priešingą efektą ir nerekomenduojama genėti aviečių.
- Trukdo natūraliam augalo vystymosi ciklui. Pavasarį avietės turėtų kaupti jėgas žydėjimui ir vaisių formavimui, tačiau genėjimas skatina perteklinių ūglių augimą, kas mažina derlių.
- Padidina [-[2]-] riziką. Šviežios žaizdos po genėjimo yra lengvas taikinys infekcijoms ir grybeliams. Be to, staigūs temperatūros pokyčiai gali prailginti pjūvių gijimo laiką, dar labiau susilpnindami augalą.
- Silpnina pumpurus. Genint avietes pavasarį, netyčia galima pažeisti jaunus pumpurus, nuo kurių priklauso būsimų žiedų ir uogų kiekis.
- Eikvojama energija nereikalingam augimui. Augalas nukreipia savo resursus naujų ūglių vystymuisi, užuot skyręs energiją derliaus formavimui.

Kada geriausia genėti avietes?
Optimaliausias metas genėti aviečių augalą – ruduo, kai augalas baigia aktyvų augimo ciklą.
Genėti rekomenduojama iškart po paskutinio derliaus nuėmimo, dažniausiai rugsėjo arba spalio mėnesiais, priklausomai nuo klimato sąlygų.
Rudeninio genėjimo privalumai:
- Pašalinami seni, derlių jau atidavę stiebai, todėl krūmai tampa stipresni.
- Sumažinama kenkėjų ir ligų rizika, nes daugelis jų žiemoja ant senų stiebų.
- Krūmai geriau pasiruošia žiemai ir pavasarį greičiau atsinaujina.
- Augalas efektyviau naudoja savo energiją, nes netenka perteklinių, nereikalingų stiebų.
Kaip teisingai genėti avietes?
- Pašalinkite senus, derėjusius stiebus. Jie atpažįstami pagal tamsesnę, sausesnę žievę. Juos reikia išpjauti kuo arčiau žemės.
- Išretinkite krūmą. Palikite tik 10–12 stipriausių ir sveikiausių ūglių vienam kvadratiniam metrui, kad augalas gautų pakankamai saulės šviesos ir oro.
- Nupjaukite pažeistus ar silpnus ūglius. Jei ant jų matosi ligų ar kenkėjų požymių, pašalinkite juos ir sudeginkite, kad infekcija neplistų.
- Patrumpinkite paliktų stiebų viršūnes 10–15 cm. Tai paskatins šoninių šakų augimą ir užtikrins gausesnį derlių kitais metais.
Tinkama priežiūra po genėjimo padeda krūmams greičiau atsigauti ir pasiruošti kitam vegetacijos sezonui.
- Tręšimas. Po genėjimo rekomenduojama patręšti avietes kompostu, humusu arba mineralinėmis trąšomis.
- Laistymas. Jei ruduo buvo sausas, būtina gausiai palaistyti, kad augalai neišdžiūtų prieš žiemą.
- Mulčiavimas. Dirvožemį aplink krūmus galima uždengti durpėmis, šiaudais ar pjuvenomis – tai apsaugos šaknis nuo šalčio ir padės išlaikyti drėgmę.
- Apsauga nuo ligų. Profilaktiškai galima apipurkšti augalus vario sulfatu arba biologiniais preparatais, kurie sumažins grybinių ligų riziką.
Aviečių genėjimas yra svarbi priežiūros dalis, užtikrinanti stiprius ir derlingus krūmus. Nors kai kurie sodininkai genėjimą atlieka pavasarį, geriausias laikas šiam darbui yra ruduo. Laikantis tinkamos genėjimo technikos ir rūpinantis augalais po procedūros, galima džiaugtis sveikais aviečių krūmais ir gausiu derliumi kiekvieną sezoną.
Šaltinis: https://www.rbc.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva