Japonai yra žinomi dėl savo ilgo gyvenimo ir sveikatos. Jei japonas atrodo 50 metų, jis tikriausiai jau gerokai virš 60. Okinavos sala, esanti 900 mylių nuo Tokijo, laikoma ilgiausio žmogaus gyvenimo trukmės vieta pasaulyje. Ši vieta taip pat vadinama „Japonijos Havajais“. Čia žmonės retai serga, o demencijos beveik nėra. Sužinokite, kokios jų ilgaamžiškumo paslaptys.
Japonų ilgaamžiškumo paslaptys
Pirmiausia, japonai žino, kad persivalgymas veda prie priešlaikinio senėjimo, todėl jie valgo tik tada, kai yra alkani. Kad išvengtų persivalgymo, jie valgo iš mažų lėkščių ir mažais kiekiais. Jų mityboje gausu augalinių produktų ir grūdų. Okinavoje, pavyzdžiui, labai dažnai valgomos violetinės (mėlynos) bulvės, tačiau vietiniai tvirtina, kad viskas, ką valgo, yra sveika – svarbu ne pati bulvė, o teisingas maisto vartojimas. Vietiniai gyventojai laikosi „aštuoni iš dešimties“ taisyklės, kas reiškia, kad jie sustoja valgyti, kai pilvas yra 80% pilnas.
Antras pagal svarbą ilgaamžiškumo veiksnys japonams yra nuolatinis bendravimas. Šventės, žaidimai, kelionės į karaokę – visa tai sukuria draugystės ir džiaugsmo atmosferą. Vietiniai organizuoja „moai“, kuriuose žmonės susiburia bendrauti ir padėti vieni kitiems sunkiais momentais.
Japonų ilgaamžiškumo paslaptys: nesijaudinkite ir būkite optimistiški. Pernelyg daug rūpesčių senina, o optimistinis požiūris jaunina. Okinavos gyventojas Umeto Yamashiro, kuriam sukako 101 metai, dalijasi savo ilgaamžiškumo paslaptimi: „visada linksmintis, nepykti ir daryti visus laimingus“.
Svarbu ir kognityvinė veikla. Smegenys, kurios nuolat treniruojamos, ilgiau išlieka jaunatviškos, todėl reikia nuolat mokytis ir plėtoti savo žinias.
Dauguma ilgalaikio gyvenimo Japonijos gyventojų turi savo gyvenimo misiją – savo „ikigai“. Ikigai suteikia žmonėms tikslą, gyvenimo prasmę ir yra pagrindinis dvasinio sveikatingumo veiksnys ilgaamžių žmonių tarpe.
Judrumas ir vidutinė fizinė veikla taip pat prisideda prie gyvenimo trukmės. Dauguma Okinavos ilgaamžių žmonių turi savo sodą, kuriame nuolat kažką veikia. Kiekvieną dieną bent kelias valandas jie praleidžia lauke, dirbdami savo sode.
Tai, kaip japonai rūpinasi savo sveikata ir gerove, gali būti puikus pavyzdys, kaip pasiekti ilgą ir kokybišką gyvenimą. Jie ne tik laikosi tam tikrų mitybos ir gyvenimo būdo principų, bet ir puoselėja nuolatinį bendravimą, optimizmą bei fizinį aktyvumą. Taigi, jei norite pagerinti savo gyvenimo kokybę, atkreipkite dėmesį į japonų ilgaamžiškumo paslaptis.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva