Pastaruoju metu vis daugiau žmonių nešasi dideles vandens talpas į sporto klubus ar biurus, o jūs galbūt susimąstėte: „Ar turėčiau taip elgtis?” Atsakymas: ne visada, tačiau bet kokia praktika, skatinanti įprotį gerti pakankamai vandens, yra teisinga. Vanduo yra esminė mūsų kūno dalis, tačiau dažnai kyla daug klaidingų nuomonių apie tai, kiek ir kaip turėtume jį gerti kasdien. Mitai apie skysčių vartojimą šiame straipsnyje paneigiami dviejų eksperčių.
Mitai apie skysčių vartojimą [-[1]-] [-[1]-] : tik iš vandens gaunate skysčių
Kanados dietologė Evita Basilio teigia, kad nors pusė visų kasdien suvartojamų skysčių turi būti vanduo, kita pusė gali ateiti iš įvairių šaltinių: kavos, arbatos, pieno, sportinių gėrimų, 100% daržovių ir vaisių sulčių, sriubų ar net vaisių ir daržovių, tokių kaip uogos, apelsinai, salierai ir melionai. Kai norite atsigerti, stenkitės vengti saldžių gazuotų gėrimų – juos reikėtų vartoti saikingai.
Mitas: reikia išgerti aštuonias stiklines vandens
Kiekvieno žmogaus hidratacijos poreikiai skiriasi, priklausomai nuo tokių veiksnių kaip amžius, klimatas, prakaitavimo intensyvumas, fizinis aktyvumas ir mityba. Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonės turi atidžiai stebėti savo hidrataciją, kad išvengtų galvos svaigimo ir kritimo. Nors aštuonios stiklinės vandens yra patogus skaičius, sporto fizioterapeutė Emma Jack rekomenduoja paprasčiau apskaičiuoti savo vandens poreikius: „Tarp 15 ir 30 mililitrų už kiekvieną kūno svorio kilogramą.” Jei sunku sekti savo skysčių suvartojimą, galite naudoti didelį vandens butelį arba net sekimo programėles, kad paverstumėte hidrataciją žaidimu.

Mitai apie skysčių vartojimą [-[1]-] : dehidratacija veikia tik kūną
Dehidratacija ne tik paveikia jūsų kūną, bet ir gali turėti įtakos miego kokybei bei protinei veiklai. Jei jaučiate nuovargį popietę, tai gali būti ženklas, kad jūsų kūnui trūksta vandens, o ne kofeino. „Jei negeriate pakankamai skysčių, jaučiatės pavargę, o jei nepakankamai miegate – esate dehidratuoti”, – teigia Evita Basilio. Gerai hidratuotas kūnas gali pagerinti miegą, kognityvinę funkciją, dėmesį ir nuotaiką. „Vienas iš paprasčiausių būdų jaustis geriau visą dieną – daugiau gerti skysčių.”
Mitas: po kiekvienos treniruotės reikia vartoti elektrolitus
Emma Jack dirba su profesionaliais sportininkais, kurie po ilgesnių ir intensyvesnių treniruočių turi papildyti savo elektrolitų atsargas. Jei sportuojate daugiau nei 60-90 minučių, elektrolitų papildai gali būti naudingi. Tačiau trumpesnėms treniruotėms paprastas vanduo yra visiškai pakankamas.
Mitai apie skysčių vartojimą [-[1]-] : troškulys yra pagrindinis dehidratacijos rodiklis
Troškulys gali būti paskutinis signalas, kad jūsų organizmui trūksta vandens. Kai jaučiate troškulį, tai gali reikšti, kad jūsų kraujas jau yra sutirštėjęs, o dehidratacija jau pradėjo daryti poveikį. Kiti dehidratacijos požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra tamsesnė šlapimo spalva su nemaloniu kvapu, galvos skausmas, nuovargis, raumenų mėšlungis, sausos burnos pojūtis ir vidurių užkietėjimas. „Svarbiausia – būti proaktyviems ir užtikrinti, kad kasdien geriate pakankamai skysčių”, – pabrėžia Basilio. „Tam nereikia jokių pasiruošimo priemonių, tiesiog užpildykite butelį!”
Pasirūpinkite savo skysčių vartojimu ir džiaukitės geresne savijauta bei energingesne diena!
Šaltinis: https://chatelaine.com
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.