Mūsų kultūros šlovinami superherojai vyrai, tokie kaip Supermenas, Betmenas ar Žmogus voras, bet dažnai pamirštamos moterys ir jų jėgą.
Šis nuvertinimas kyla iš giliai įsišaknijusio seksizmo ir patriarchalinės mąstysenos, kuri moteris laiko silpnesne lytimi.
Tačiau tai – klaidingas įsivaizdavimas. Šiame tekste pateiksime mokslinius įrodymus, kurie paneigia šį mitą ir įrodo, kad moterys tam tikrose srityse yra net gi stipresnės nei vyrai.
Ilgaamžiškumas
Remiantis pasaulinės Gerontologijos tyrimų grupės duomenimis, iš 43 žmonių pasaulyje sulaukusių daugiau nei 110 metų, 42 yra moterys.
Filosofiškai kalbant, palaimos pojūtis, kurį gauname už savo pastangas ir nuoširdumą kaip motinos, žmonos, namų šeimininkės, maitintojos ir pan., gali turėti įtakos mūsų ilgaamžiškumui.
Tačiau, moksliškai kalbant, moterys gyvena ilgiau nei vyrai dėl „sudėtingos biologinių, aplinkos ir socialinių veiksnių sąveikos“, kaip teigiama tyrime, paskelbtame Nacionalinės JAV mokslų akademijos žurnale.

Išgyvenimo įgūdžiai yra tokie pat geri kaip ir valdymo įgūdžiai
Tas pats aukščiau paminėtas tyrimas taipogi pabrėžia, kad moterys, palyginti su vyrais, dažniau išgyvena sunkesnes sąlygas, tokias kaip badas, ekstremalūs klimato pokyčiai ir ligų epidemijos, ir turi stipresnį imunitetą.
Nors aiškios priežasties, kodėl mūsų ištvermė yra išskirtinė, dar nerasta, tyrėjai tai sieja su tikimybe, jog motinos placenta sunkiau dirba, kad išlaikytų nėštumą ir išvengtų infekcijų vaisiaus vystymosi atveju.
Taigi, moterys gauna papildomą išgyvenamumo dozę jau motinos įsčiose.
Skausmo ištveriamumas
Moterys geriau ištveria skausmą nei vyrai, nes, kaip rodo McGill universiteto tyrimas, jos turi aukštesnį skausmo slenkstį.
Moterų gebėjimas ištverti menstruacijų skausmą, vaškavimą ar kitas procedūras yra tik vienas iš daugelio pavyzdžių. Šis didesnis skausmo tolerancijos lygis gali būti susijęs su moterų reprodukcine funkcija.
Emocinis atsparumas
Tyrimai rodo, kad moterys geriau atpažįsta neigiamas emocijas, tokias kaip liūdesys ar pasibjaurėjimas (žurnalas „Emotion“), kas gali būti siejama su reprodukcine funkcija ir didesniu jautrumu aplinkos veiksniams.
Moterys taip pat geriau valdo emocijas ir rečiau reaguoja į stresą ašaromis (tyrimas 2015 m.). Nors išsiskyrimo skausmą moterys gali jausti giliau, jos dažniau greičiau pasveiksta, o vyrai dažniau tiesiog „pereina“ per išsiskyrimą, neužsigydę emocinių žaizdų.

Psichologinė stiprybė
Remiantis Ben Gurion Negevo universiteto, St. Gallen universiteto ir NYU Šanchajaus mokslininkų atliktu tyrimu, moterys gerais sprendimais ir elgesiu geriau susidoroja su stresu nei vyrai, kurie linkę nusilpti sudėtingose situacijose.
Ši tendencija yra susijusi su tuo, kad streso hormonas kortizolis vyrams padidėja greičiau nei moterims.
Protininiai gabumai
Nors vyrams gali būti įrodyta, kad jų smegenų tūris yra didesnis, moterys vis tiek geriau pasirodo IQ testuose, o tam yra solidus mokslinis paaiškinimas, pateiktas Edinburgo universiteto tyrime.
Moterų smegenų žievė yra storesnė, o tai susiję su geresniais intelekto testų rezultatais.
Iš tiesų, moterų kognityviniai įgūdžiai taip pat yra aštrūs. Remiantis Vašingtono universiteto medicinos mokyklos atliktu tyrimu, moterys gali išlaikyti savo kognityvinius įgūdžius ir turėti geresnę atmintį su amžiumi, nes vyrų smegenys bėgant metams dažniau silpnėja.
Kreipimasis pagalbos
Pagal Britanijos tyrimą, moterys efektyviau praneša apie savo simptomus ir juos aiškina gydytojams, taip pat greičiau kreipiasi dėl medicininės pagalbos, kai kyla sveikatos problemų.
Priešingai, vyrai gali pasijusti nervingai vien pagalvoję apie injekciją ar lankymąsi pas gydytoją.

Kūno stiprumas
Remiantis tyrimu, paskelbtu žurnale The Royal Society Publishing, sveikos moters raumenys gali sukurti tokią pačią jėgą kaip ir tos pačios fizinės būklės vyro. Taigi, moterys turi mažesnę raumenų masę, bet ne mažesnį raumenų stiprumą.
Be to, atsižvelgiant į tai, kad moterų apatinė kūno dalis dažnai yra sunkesnė, tyrimas taip pat pabrėžia, kad moterų kojos gali būti stipresnės nei vyrų.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.