Karlo Jungo archetipai – tai vaizdiniai ir temos, kylančios iš kolektyvinės pasąmonės. Jie turi universalias reikšmes įvairiose kultūrose ir gali pasireikšti sapnuose, literatūroje, mene ar religijoje. Jungas teigė, kad mūsų primityvi praeitis tampa žmogaus psichikos pagrindu, nukreipiančiu ir darančiu įtaką dabartiniam elgesiui. Jis išskyrė keturis pagrindinius archetipus: Savastį, Personą, Šešėlį ir Anima/Animus.
Karlo Jungo archetipai: persona – kaukė, kurią rodome pasauliui
Persona, dar vadinama kauke, yra išorinis veidas, kurį rodome pasauliui. Ji slepia mūsų tikrąjį „aš“ ir Jungas ją apibūdina kaip „prisitaikymo“ archetipą. Tai viešas vaidmuo, kurį žmogus vaidina prieš kitus, skirdamasis nuo to, kas esame iš tikrųjų.
Persona yra tarsi mūsų ego „viešųjų ryšių atstovas“, pakuotė, kurią ego pateikia išoriniam pasauliui. Gerai prisitaikiusi Persona gali labai prisidėti prie mūsų socialinės sėkmės, nes ji atspindi mūsų tikruosius asmenybės bruožus ir prisitaiko prie skirtingų socialinių kontekstų.
Tačiau problemų gali kilti, kai žmogus per daug susitapatina su savo Persona, negalėdamas atskirti savo profesinio vaidmens nuo savo autentiškojo „aš“. Pavyzdžiui, mokytojas, kuris nuolat su visais elgiasi kaip su savo mokiniais, arba žmogus, kuris yra per daug autoritetingas už savo darbo aplinkos ribų.
Persona formuojasi vaikystėje, skatinama poreikio prisitaikyti prie tėvų, mokytojų ir bendraamžių lūkesčių. Paprastai Persona apima socialiai priimtinesnius bruožus, o mažiau pageidaujami tampa Šešėlio, kito esminio Jungo asmenybės teorijos elemento, dalimi.
Anima/Animus: vidinis priešingos lyties atspindys
Anima/Animus yra mūsų biologinės lyties veidrodinis atspindys – nesąmoninga moteriška pusė vyruose ir vyriški polinkiai moteryse. Kiekviena lytis pasireiškia kitos lyties požiūriais ir elgesiu dėl šimtmečių bendro gyvenimo.
Vyrams egzistuoja Anima (vidinė moteriška asmenybė), o moterims – Animus (vidinė vyriška asmenybė). Šie archetipai kyla tiek iš kolektyvinių moteriškumo ir vyriškumo idėjų, tiek iš individualių patirčių su priešinga lytimi, pradedant nuo asmens tėvų.
Anima ir Animus egzistuoja pasąmonėje kaip atsvaros asmens sąmoningai seksualinei tapatybei, papildydami jų patirtį ir supratimą apie savo lytį.
Jungas pripažino, kad vadinamieji „vyriški“ bruožai (tokie kaip autonomija, atskirumas ir agresija) ir „moteriški“ bruožai (tokie kaip rūpinimasis, susijungimas ir empatija) nebuvo apriboti vienos lyties ar pranašesni už kitus. Jis juos matė kaip holistinio psichologinio spektro, esančio kiekviename asmenyje, dalis.

Karlo Jungo archetipai: šešėlis – tamsioji mūsų pusė
Šešėlio archetipas apima tas mūsų dalis, kurias galime atmesti, atsiriboti ar tiesiog neatpažinti. Jis kyla iš mūsų asmeninės ir kolektyvinės pasąmonės ir apima bruožus, kuriems sąmoningai priešinamės, dažnai prieštaraujančius tiems, kurie pateikiami mūsų Personoje.
Tai gyvūninė mūsų asmenybės pusė, panaši į Freudo „id“. Tai mūsų kūrybinės ir destruktyvios energijos šaltinis. Šešėlis nėra vien neigiamas; jis suteikia gylio ir pusiausvyros mūsų asmenybei, atspindėdamas principą, kad kiekvienas asmenybės aspektas turi kompensacinę priešingybę.
Per didelis dėmesys Personai, nepaisant Šešėlio, gali lemti paviršutinišką asmenybę, susirūpinusią kitų suvokimu. Šešėlio elementai dažnai pasireiškia, kai nepageidaujamus bruožus projektuojame ant kitų, atspindėdami savo atstumtus aspektus.
Savastis: vientisumo siekimas
Savastis suteikia patirties vieningumo jausmą. Jungui galutinis kiekvieno individo tikslas yra pasiekti savasties būseną (panašią į savęs aktualizaciją). Jis teigė, kad daugelį šiuolaikinio gyvenimo problemų sukelia „žmogaus laipsniškas atitolimas nuo savo instinktyvaus pagrindo“.
Jungas teigė, kad Anima ir Animus archetipai yra vyrų ir moterų bendro gyvenimo kolektyvinės patirties produktai. Tačiau šiuolaikinėje Vakarų civilizacijoje vyrai yra atgrasomi nuo savo moteriškosios pusės gyvenimo, o moterys – nuo vyriškų polinkių išraiškos. Jungui tai reiškė, kad abiejų lyčių pilnas psichologinis vystymasis buvo pažeistas.
Karlo Jungo archetipai atveria duris į gilesnį savęs pažinimą ir supratimą apie kolektyvinę žmonijos psichiką.
Šaltinis: https://www.simplypsychology.org
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.