Vaikščiojimas teikia ne tik fizinę naudą, kaip ir bet kuris kitas fizinis pratimas, bet šalia to gerina emocinę savijautą. Reguliarus vaikščiojimas gali padėti palengvinti chroniškų psichinės sveikatos sutrikimų, tokių kaip nerimas ir depresija, simptomus. Vaikščioti galite bet kur, nereikia jokios specialios įrangos ar narystės. Kuo dažniau vaikščiojate, tuo daugiau teigiamų efektų patirsite.
Vaikščiojimas: nauda
Vaikščiojimas turi daug naudos:
- Geresnis miegas
- Didelis ištvermingumas
- Streso mažinimas
- Nuotaikos gerinimas
- Padidėjęs energijos ir ištvermės lygis
- Sumažėjusi nuovargio tikimybė, padidinanti protinį budrumą
- Svorio metimas
- Sumažėjęs cholesterolio kiekis ir pagerėjusi širdies ir kraujagyslių sveikata
Vaikščiojimas padeda gerinti nuotaiką, nes jis didina kraujo tekėjimą ir kraujotaką į smegenis bei kūną. Tai teigiamai veikia pagumburio-hipofizės-antinkščių (HPA) ašį – centrinės nervų sistemos dalį, atsakingą už jūsų streso reakcijas. Kai vaikštote, nuraminate ją, kas gali sumažinti stresą.
Galite dar labiau pasinaudoti vaikščiojimo teikiama nauda, pakviesdami draugus prisijungti. Vaikščiojimas su kitais, bent kartą ar du per savaitę, gali turėti didžiulę naudą. Fizinis aktyvumas, derinamas su teigiamomis socialinėmis sąveikomis, gali pagerinti nuotaiką, išvengti depresijos ir pagerinti savivertę. Stenkitės vaikščioti 3 dienas per savaitę po 10-30 minučių.

Kaip sukurti vaikščiojimo rutiną
Vienas iš geriausių būdų pradėti vaikščioti yra pradėti mažais žingsniais ir laipsniškai didinti ištvermę. Prieš ilgesnį pasivaikščiojimą atlikite apšilimo pratimus. Pradėkite vaikščioti lengvu tempu, vėliau pereikite prie greitesnio vaikščiojimo. Vaikščiojimo pabaigoje skirkite laiko atsipalaiduoti.
Kiekvieną kartą, kai išeinate pasivaikščioti, sukurkite patogų maršrutą, tada didinkite atstumą per ateinančias dienas ar savaites. Nustatykite sau tikslus ir švęskite pasiekimus. Atminkite, kad ne visada svarbu atstumo ilgis, svarbu yra vaikščiojimo kokybė ir nauda, kurią gausite, jei tai darysite nuosekliai.
- Pasiruoškite sėkmei. Pradėkite nuo paprasto tikslo, pavyzdžiui, pasivaikščiokite 5 minutes per pietų pertrauką. Kai tai taps rutina, nustatykite naują tikslą, pvz., vaikščioti 20 minučių po darbo.
- Padarykite vaikščiojimą malonų. Jei nemėgstate vaikščioti vieni, pakvieskite draugą ar kaimyną prisijungti. Jei grupė jus įkvepia, apsvarstykite galimybę prisijungti prie vaikščiojimo grupės arba sveikatingumo klubo. Klausykitės muzikos, kad vaikščiojimas būtų mažiau nuobodus.
- Nepamirškite apie komfortą. Pasirūpinkite patogiais batais, kad ilgai vaikščiojant neskaudėtų pėdų. Taip pat pagalvokite, ką norite dėvėti – sluoksniai padeda keičiantis orams.
- Vaikščiokite saugiai. Jei planuojate vaikščioti vakare, apsvarstykite galimybę dėvėti ryškius drabužius ir atšvaitą, kad automobiliai jus lengviau pastebėtų. Visada stebėkite aplinką ir saugokite save.
- Keiskite rutiną. Jei vaikščiojate lauke, galite pasirinkti įvairius maršrutus. Jei vaikštote vieni, pasakykite kam nors, kokį maršrutą pasirinkote tą dieną.
- Nesijaudinkite dėl praleistų dienų. Jei kartais pamirštate pasivaikščioti, nepasiduokite. Grįžkite į rutiną ir priminkite sau, kaip gerai jaučiatės, kai įtraukite fizinį aktyvumą į savo kasdienį gyvenimą.
Vaikščiojimas suteikia puikios naudos, tačiau svarbu tai daryti nuosekliai. Tai turėtų būti derinama su sveika gyvensena ir palaikančia aplinka, įskaitant subalansuotą mitybą, pakankamą miegą ir teigiamus aplinkinius žmones.
Šaltinis: https://www.webmd.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.