Kambarinių augalų persodinimas gali atrodyti sudėtingas procesas, tačiau laikantis keleto paprastų taisyklių, jis taps lengvas ir sėkmingas. Daugelis mano, kad persodinimas reiškia perkelti kambarinius augalus į naują vazoną, tačiau iš tikrųjų tai dažniausiai susiję su žemės ar substrato keitimu. Šviežias dirvožemis suteikia augalui naujų maistingųjų medžiagų, todėl, net jei neplanuojate keisti vazono, vis tiek verta atnaujinti dirvožemį.
Kada reikėtų persodinti augalą?
Augalai paprastai reikalauja persodinimo kas 12–18 mėnesių, priklausomai nuo jų augimo greičio. Lėčiau augančius augalus gali pakakti tik papildyti šviežia žeme. Geriausias laikas persodinti yra pavasarį, kai prasideda aktyvus augimo sezonas.
Jei pastebite šiuos požymius, laikas persodinti augalą:
- Šaknys auga pro vazono drenažo angas;
- Augalas tampa nestabilus ir virsta;
- Augalas auga lėčiau nei įprastai (nesiejant su žiemos ramybės periodu);
- Žemė labai greitai išdžiūsta ir reikalauja dažnesnio laistymo;
- Šaknys pradeda kilti virš žemės paviršiaus;
- Pastebimi druskų ir mineralinių medžiagų nuosėdų sluoksniai ant vazono ar žemės paviršiaus.
Kaip pasirinkti naują vazoną?
Jei keičiate vazoną, stenkitės rinktis tokį, kuris yra ne daugiau kaip 2 cm didesnio skersmens už dabartinį mažiems augalams ir ne daugiau kaip 4 cm didesnio skersmens grindiniams augalams. Per didelis vazonas gali sukelti perlaistymo problemų, nes perteklinė žemė sulaikys per daug drėgmės.

Kaip persodinti kambarinius augalus?
Persodinimui reikės:
- Augalo, kurį planuojate persodinti;
- Naujo vazono (jei keičiate);
- Šviežio substrato ar žemės mišinio;
- Drenažinių akmenėlių (jei vazonas neturi drenažo angos).
Persodinimo žingsniai:
- Išimkite augalą iš seno vazono. Pasukite augalą šonu, laikykite už stiebų arba lapų ir lengvai pastuksenkite per vazono kraštą, kad augalas išslystų. Jei reikia, švelniai patraukite už stiebo pagrindo.
- Atlaisvinkite šaknis. Atsargiai praplėskite šaknis rankomis. Jei šaknys labai susipynusios, galite jas šiek tiek apkirpti. Labai tankiai susipynusias šaknis atlaisvinkite ir patrumpinkite, kad augalas lengviau įsišaknytų naujoje žemėje.
- Pašalinkite seną žemę. Išpurtykite maždaug trečdalį senos žemės, nes ji jau gali būti išnaudojusi daugumą maistingųjų medžiagų.
- Paruoškite naują vazoną. Jei vazonas neturi drenažo angos, į dugną įberkite akmenėlių arba keramzito, kad perteklinė drėgmė galėtų nutekėti.
- Pasodinkite augalą. Į naujo vazono dugną įberkite šviežios žemės, šiek tiek ją suspauskite, tada įstatykite augalą ir užpilkite aplink jį žemę. Per daug nesuspauskite, kad šaknys galėtų kvėpuoti.
- Palaistykite ir prižiūrėkite. Po persodinimo gausiai palaistykite augalą, kad žemė susigulėtų. Tačiau venkite tręšimo iš karto po persodinimo – leiskite augalui prisitaikyti prie naujų sąlygų.
Galutiniai patarimai norint persodinti kambarinius augalus
- Persodinus augalą, stenkitės pirmą savaitę jo nestatyti tiesioginiuose saulės spinduliuose.
- Stebėkite augalo reakciją – jei jis atrodo vangus, patikrinkite, ar nebuvo perlaistytas.
- Jei augalas turi silpnų ar nudžiūvusių lapų, juos pašalinkite.
Tinkamai atliktas persodinimas suteiks jūsų augalui daugiau erdvės augti, užtikrins geresnį maistinių medžiagų pasisavinimą ir padės išlaikyti jį sveiką ir gyvybingą ilgus metus!
Šaltinis: https://www.thesill.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.