Nors vaškas naudojamas ir kaip medienos apdorojimo – padengimo priemonė, skirta apsaugai nuo pažeidimų bei tarnavimo laikui prailginti, pasitaiko ir situacijų, kai jo ant baldų užtiška nuo žvakių ar kitų šaltinių. Nesvarbu, ar tai būtų žvakė, nuo kurios „nukentėjo“ kavos ar virtuvinis stalas, ar kiti pažeidimai, norint pašalinti likučius nuo medžio, stiklo ar audinio, reikia kruopštumo ir atidumo. Žemiau mūsų ekspertai pateiks žingsnius kaip vaško valymas turėtų būti atliktas, kad galėtumėte džiaugtis efektyviu rezultatu ir susigrąžinti pirminę baldų išvaizdą.
Vaško valymas nuo medinių paviršių
Mediniai stalai ir kėdės tikrai gali likti su vaško dėmėmis. Jos pasitaiko ir po darbų, ir po žvakių deginimo ar, pvz., tada, kai Velykų margučius dažote su vašku. Laimei, mediena yra atlaidus paviršius, jei su ja elgiamasi atsargiai. Štai, kaip viską išvalyti:
- Leiskite vaškui atvėsti. Prieš bandydami valyti, leiskite jam visiškai sukietėti. Bandydami nuvalyti šiltą vašką, galite dar labiau pabloginti situaciją.
- Švelniai nuvalykite vašką. Naudokite plastikinį grandiklį, nenaudojamą kortelę arba mentelės kraštą, kad pakeltumėte sukietėjusį vašką. Venkite naudoti metalinius įrankius, nes jie gali subraižyti medieną. Švelniai braukite gremžtuku.
- Naudodami šluostę, pakaitinkite. Jei ant paviršiaus lieka šiek tiek vaško, uždėkite audinį ant pažeistos vietos ir švelniai pašildykite vašką plaukų džiovintuvu, įjungę silpną nustatymą, arba lygintuvu, įjungę žemą temperatūrą (be garų). Kai vaškas suminkštės, jis persikels ant audinio.
- Išvalykite likučius. Nuvalykite paviršių švelniu muilo ir šilto vandens tirpalu arba specialiu medienos valikliu. Pernelyg nešlapinkite, nes tai gali pažeisti medį.
- Nušveiskite paviršių. Po valymo kruopščiai nusausinkite medieną minkštu skudurėliu ir nupoliruokite paviršių, kad jis vėl įgautų blizgesį.
Taip turėtų būti valomi stalai, stalviršiai, krėslai ar net baro kėdės iš Pigu.lt, kurie turi medžio detalių bei medinių elementų.
Kaip nuvalyti vašką nuo stiklinių staliukų
Nors ant stiklo užtiškęs vaškas labai matosi, pasirodo, kad stiklas yra vienas lengviau valomų paviršių. Svarbu viską atlikti tinkamai bei atsakingai.
- Leiskite vaškui sukietėti. Prieš pradėdami valyti stiklą, kaip ir su mediena, leiskite vaškui visiškai sukietėti.
- Nugramdykite. Naudokite plastikinį gremžtuką arba nenaudojamą plastikinę kortelę, kad švelniai nuimtumėte sukietėjusį vašką nuo stiklo. Būkite atsargūs, kad nespaustumėte per stipriai, nes kyla subraižymo rizika..
- Naudokite karštą vandenį arba plaukų džiovintuvą. Jei vaško liko, suminkštinkite jį per tą vietą tekindami karštą vandenį arba naudodami plaukų džiovintuvą žema temperatūra. Vaškas turėtų tapti pakankamai elastingas, kad pavyktų nuvalyti su šluoste.
- Valykite stiklo valikliu. Viską pabaigę, nuvalykite paviršių įprastu stiklo valikliu, kad pašalintumėte visas dėmeles ar likučius.
Vaško valymas nuo apmušalų – medžiaginių baldų
Ypač sudėtinga vašką išvalyti iš minkštų baldų ir apmušalų, nes jis įsigeria į audinį. Tačiau naudodami tinkamus metodus galite ir tai atlikti net nepalikdami dėmių.
- Leiskite vaškui sukietėti. Nesistenkite pašalinti minkšto vaško, nes tai pablogins situaciją. Leiskite vaškui atvėsti ir sukietėti.
- Švelniai nuvalykite. Naudokite plastikinį grandiklį arba sviesto peilį, kad švelniai nuimtumėte kuo daugiau sukietėjusio vaško nuo audinio. Būkite atsargūs, nespauskite per stipriai.
- Naudokite lygintuvą su popieriumi. Ant likusio vaško uždėkite popierinį maišelį arba švarų audinį. Tuomet naudokite šiltą lygintuvą (žemas nustatymas), kad švelniai įkaitintumėte tą vietą. Vaškas ištirps ir persiduos ant popieriaus ar audinio. Popierių vis pakeiskite.
- Naudokite dėmių valiklį. Jei vaškas buvo spalvotas arba kvapnus, gali likti dėmių. Naudokite audinių dėmių valiklį arba nedidelį kiekį indų ploviklio, sumaišyto su vandeniu, kad išvalytumėte pažeistą vietą.
Leiskite audiniui visiškai išdžiūti ir tuomet ne tik, kad džiaugsitės švariomis kėdėmis ar krėslais, sofomis, bet ir išvengsite grybelio, pelėsio atsiradimo rizikos.