Jei naktimis vartotės, dažnai prabundate ar rytais jaučiatės pavargę ir su skausmais kūne, priežastis gali slypėti visai ne streso lygyje ar netinkamame čiužinyje. Gana dažnai pagrindinis kaltininkas yra netinkama miego poza. Nors dažnai to net nesusimąstome, tai, kaip miegame, gali turėti didelę įtaką mūsų savijautai.
Miegant nepatogioje ar kūnui žalingoje padėtyje, sutrinka kraujotaka, o smegenys, siekdamos apsaugoti organizmą, siunčia signalą pabusti ar pasikeisti padėtį. Šis nuolatinis prabudinėjimas neleidžia organizmui pereiti į gilesnes miego fazes, kurios yra būtinos kokybiškam poilsiui ir atsigavimui.
Kodėl gera miego poza tokia svarbi?
Anot Johns Hopkinso universiteto ortopedijos profesoriaus dr. Rajwinder Deu, miegas yra būtina organizmo funkcija. Tyrimai rodo, kad prastas miegas blogina fizinę ir kognityvinę veiklą, mažina ištvermę, tikslumą, reakcijos laiką ir netgi mokymosi gebėjimus. Be to, nepakankamas miegas didina traumų riziką dėl nuolatinio nuovargio.
Tinkama miego poza padeda užtikrinti gerą kraujotaką, sumažina įtampą raumenyse ir sąnariuose bei leidžia kūnui iš tikrųjų pailsėti. Kaip teigia kineziterapeutė Colleen Louw, svarbiausia – išlaikyti natūralią kūno padėtį: galva, kaklas ir stuburas turi būti vienoje linijoje. Kad tai būtų įmanoma, rekomenduojama naudoti pagalves ar specialias atramas, kurios palaikytų kūną miegant.

Kaip pagerinti skirtingas miego pozas?
Skirtingi žmonės turi skirtingus miego įpročius, tačiau kiekvieną iš jų galima patobulinti. Štai kaip:
Miegas ant pilvo
Tai – blogiausia poza stuburui. Ji verčia kaklą pasukti į šoną, o nugarą – įtempti. Dėl šios padėties blogėja kraujotaka, spaudžiami nervai, o stuburas lieka nenatūralioje padėtyje. Net jei po pilvu padėsite pagalvę, kaklas vis tiek išlieka pažeidžiamas. Geriausias sprendimas – keisti miego pozą arba ieškoti būdų, kaip sumažinti įtampą.
Miegas ant nugaros
Ši poza taip pat gali sukelti problemų, ypač jei kojos yra tiesios. Tokiu atveju padidėja juosmens spaudimas. Patarimas – padėti pagalves po keliais, kad sumažintumėte įtampą apatinėje nugaros dalyje. Taip pat venkite per didelių pagalvių po galva, nes tai gali apkrauti kaklo diskus.
Miegas ant šono
Tai laikoma geriausia poza daugumai žmonių. Tačiau ir ji turi būti tinkamai sureguliuota. Rekomenduojama naudoti plokščią pagalvę po pečiu, kad viršutinė kūno dalis nesisuktų. Įprasta pagalvė po galva – pakankama, jei ji išlaiko galvą vienoje linijoje su stuburu. Pagalvėlės tarp kelių ir kulkšnių padeda išlaikyti klubus bei stuburą stabilioje padėtyje, mažina spaudimą sąnariams.
Kaip žinoti, kad pasirinkote tinkamą miego padėtį?
Jei prieš užmiegant nejaučiate jokio fizinio diskomforto – tai ženklas, kad kūnas yra gerai išsidėstęs. Raktas – klausyti savo kūno. Jei ryte jaučiatės žvaliai, neskauda sprando, nugaros ar klubų – greičiausiai miego padėtis tinkama.
Miegas – tai ne tik poilsis, bet ir viena svarbiausių mūsų sveikatos dedamųjų. Net ir smulkūs pakeitimai, kaip papildoma pagalvė ar kita poza, gali kardinaliai pakeisti miego kokybę. Jei norite pagerinti miegą, pirmiausia įvertinkite, kaip gulite naktį, ir pradėkite nuo mažų pokyčių. Jūsų kūnas tikrai padėkos!
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.