Mikroplastikas – mažos plastiko dalelės – prasiskverbė į kiekvieną Žemės kampelį. Jis aptinkamas ir žmonių organizmuose. Mokslininkai rado šių mažų plastiko gabalėlių beveik visuose organuose, arterijų apnašose, kraujyje ir net placentose. Naujausi tyrimai atskleidžia nerimą keliančią tendenciją: per pastaruosius aštuonerius metus mikroplastiko kiekis žmonių smegenyse padidėjo 50%. Šį augimą tyrėjai sieja su stulbinančiu plastiko kiekiu mūsų planetoje. Nors mokslininkai vis dar aiškinasi mikroplastiko poveikį sveikatai, jau dabar žinoma, kad plastiko gamybos metu naudojamos cheminės medžiagos yra siejamos su endokrininės sistemos sutrikimais ir širdies ligomis. Naujas tyrimas taip pat parodė, kad demencija sergančių žmonių smegenyse mikroplastiko kiekis buvo net 10 kartų didesnis nei kitų žmonių.
„Mikroplastikas yra visur, jis yra visur“, – teigia dr. Thais Mauad, San Paulo universiteto medicinos mokyklos patologijos docentė, tirianti mikroplastiką smegenyse. „Bijau, kad negalime išvengti mikroplastiko savo organizme.“
Kaip mikroplastikas patenka į mūsų organizmus?
Skirtingai nuo natūralių medžiagų, tokių kaip mediena ar popierius, plastikas niekada nesuyra į dirvožemį. Vietoj to, patekęs į sąvartyną ar aplinką, jis suskyla į trilijonus mikroskopinių dalelių, kurias vėjas ir vanduo išnešioja po visą planetą.
Vandenynuose esantis mikroplastikas gali patekti į mūsų maistą, ypač jūros gėrybes. Kitos dalelės patenka į geriamąjį vandenį, dirvožemį ir orą. Iš ten mikroplastikas patenka į mūsų organizmus.
„Visa tai kelia nerimą. Mes jį randame beveik kiekviename audinyje, kurį iki šiol tyrėme“, – teigia dr. Marcus Garcia, Naujosios Meksikos universiteto Farmacijos koledžo mokslininkas, vienas iš naujo tyrimo apie mikroplastiko kaupimąsi smegenyse autorių.
Mikroplastikas gali patekti į jūsų organizmą per nosį ir burną, kai įkvepiate mikroskopines oro daleles. Tačiau dažniausiai jis patenka valgant maistą ir geriant vandenį, užterštą mikroplastiku.
Mokslininkai netiki, kad mikroplastikas gali prasiskverbti per odą, todėl tokie produktai kaip losjonas ir šampūnas vargu ar yra priežastis. Tačiau bet kuris jūsų perkamas plastikinis daiktas galiausiai suskils į šias daleles ir pateks į aplinką.

Kaip sumažinti mikroplastiko poveikį?
Vienas iš būdų, kaip sumažinti mikroplastiko poveikį, yra užkirsti kelią plastikui liestis su jūsų ruošiamu maistu.
- Atsisakykite plastikinių pjaustymo lentelių: jos lengvai išskiria mikroplastiką į pjaustomą maistą.
- Peržiūrėkite savo virtuvės indus ir įrankius: tyrimai rodo, kad nelimpančios keptuvės, ypač senesnės, susidėvėjusios arba besilupančios dangos, ir plastikiniai virtuvės įrankiai, naudojami kiaušiniams apversti ar sriubai maišyti, yra dideli mikroplastiko šaltiniai. Vietoj jų rinkitės ketaus, metalinius arba keraminius indus ir medinius, silikoninius arba metalinius įrankius.
- Atsisakykite plastikinių maisto indelių: venkite pirkti ar laikyti maistą plastikiniuose induose, ypač jei jie kaitinami, nes mikroplastikas gali lengvai atsiskirti. Vietoj plastikinių maisto indelių naudokite stiklinius arba metalinius indus. Vietoj plastikinės plėvelės naudokite bičių vaško plėvelę arba daugkartinius dubenėlių dangčius.
- Pirkite nefasuotą maistą: kuo mažiau supakuoto maisto, tuo mažesnė tikimybė, kad jis bus užterštas mikroplastiku. Jei perkate fasuotą maistą, ieškokite neplastikinių pakuočių.
- Pasigaminkite patys: gamindami savo kosmetiką, actą, padažus ir kečupus, galite sumažinti plastiko vartojimą.
- Rinkitės bambukinį dantų šepetėlį ir šilko dantų siūlą: plastikiniai dantų šepetėliai ir dantų siūlai išskiria mikroplastiką. Bambukiniai dantų šepetėliai ir šilko dantų siūlai yra puiki alternatyva.
- Naudokite daugkartinį vandens butelį, pagamintą iš ne plastiko: vanduo buteliuose yra vienas iš pagrindinių mikroplastiko šaltinių. Jei naudojate daugkartinį vandens butelį, įsigykite vandens filtrą, kuris pašalina mikroplastiką.
- Atkreipkite dėmesį į drabužių medžiagą: poliesteris, nailonas, akrilas ir spandeksas yra plastikiniai audiniai. Rinkitės natūralius audinius, tokius kaip medvilnė. Jei turite daug sintetinių drabužių, įsigykite mikroplastiką sugaunantį filtrą arba skalbimo kamuoliuką savo skalbimo mašinai ir džiovyklei, taip mažinant mikroplastiko poveikį.
- Rūšiuokite atliekas: kietas termoplastikas, naudojamas aušintuvams, automobilių dalims ir elektronikai gaminti, chemiškai nustatytas savo formoje ir negali būti perdirbtas. Kiti plastikiniai gaminiai, ypač plonos plastikinės plėvelės, tokios kaip celofanas ir plastikiniai maišeliai, retai perdirbami, nes jiems reikia specialių perdirbimo sistemų. Tas pats pasakytina ir apie polistireną. Jei galite, išsiaiškinkite, kokios perdirbimo galimybės yra jūsų vietovėje šioms sunkiai perdirbamoms prekėms.
- Venkite nereikalingo plastiko: vietoj to, ieškokite daugkartinių alternatyvų ir kuo ilgiau naudokite tokius daiktus kaip nešiojamieji kompiuteriai, telefonai, televizoriai ir automobiliai, kad plastikas neturėtų galimybės virsti mikroplastiku.
- Reikalaukite pokyčių viešajame lygmenyje: pusė viso Žemėje esančio plastiko buvo sukurta per pastaruosius 25 metus. Per ateinančius 25 metus, anot Europos aplinkos agentūros, plastiko kiekis, kurį gaminame, turėtų padvigubėti. Reikalaukite, kad vyriausybė priimtų įstatymus, skirtus sumažinti plastiko kiekį.
Šaltinis: https://www.health.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva