Nenuostabu, kad toksiški santykiai su anytomis ir uošviais yra dažna tema. Sutarti su partnerio šeima gali būti sudėtinga užduotis, ypač kai jų elgesys svyruoja nuo perdėto kontroliavimo iki atviro nepagarbos. Įtampos su uošviais poveikis gali būti gilus – jis paliečia ne tik jus, bet ir jūsų partnerio emocijas. Todėl svarbu elgtis atsargiai: nuolatinė kritika gali sukelti konfliktų jūsų pačių santykiuose. Tad kaip tinkamai tvarkytis su toksiškais uošviais? Ekspertai pabrėžia: svarbiausia yra nustatyti aiškias ribas ir mokėti pagarbiai jas komunikuoti.
Pirmas žingsnis – susitarti su partneriu
Prieš imantis veiksmų, būtina su partneriu sutarti, kad tam tikras jų šeimos narių elgesys yra problema. Jei partneris nėra pasiruošęs jus palaikyti ar išdrįsti pasakyti „ne“ savo tėvams, tai gali sukelti rimtų problemų poroje.
Kai abu sutariate dėl situacijos rimtumo, galite kartu ieškoti geriausio sprendimo būdo. Štai kaip elgtis su skirtingo tipo toksiškais uošviais:
Kaip elgtis su toksiškais uošviais, kurie ignoruoja jūsų nustatytas ribas
Kai sukuriate savo šeimos taisykles – pavyzdžiui, ribojate vaikų laiką prie ekranų – o uošviai jas sąmoningai ignoruoja, tai kelia nusivylimą. Jie gali, pavyzdžiui, užsukti be įspėjimo ar kitaip pažeisti jūsų susitarimus.
Ką daryti:
Idealu, jei tokius klausimus sprendžia jūsų partneris, kalbėdamasis su savo tėvais. Taip jie jaus mažiau priešiškumo. Pokalbyje naudokite „mes“ formuluotes, pavyzdžiui: „Mes labai vertiname jūsų pagalbą su vaikais, bet norime, kad būtų laikomasi mūsų nustatytų taisyklių.“ Tai padės išlaikyti pagarbų toną ir pabrėžti, kad tai – abipusis sprendimas.

Uošviai, kurie mano, kad žino geriau
Kai kurie uošviai jaučiasi turintys teisę kištis į jūsų gyvenimą – kaip auklėjate vaikus, kaip tvarkote finansus ar net kokią karjeros kryptį renkatės.
Ką daryti:
Ribokite dalijimąsi informacija su tais, kurie mėgsta viską komentuoti. Kuo mažiau jie žinos, tuo mažiau galės kritikuoti. Be to, verta aiškiai ir mandagiai išsakyti savo poziciją: „Ačiū už patarimą, bet mes jau turime planą, kuris mums tinka.“ Taip parodysite, kad vertinate jų nuomonę, bet sprendimus priimate patys.
Kaip elgtis su toksiškais uošviais, kurie jus nuolat žemina
Nuo subtilių užuominų iki atvirų pašaipų – nuolatinė nepagarba iš uošvių gali stipriai paveikti savivertę ir santykių kokybę.
Ką daryti:
Svarbu reaguoti iš karto – mandagiai, bet tvirtai. Galite pasiteirauti: „Ką tiksliai turėjote omenyje?“ arba pasakyti: „Man būtų maloniau, jei tokių komentarų vengtumėte.“ Taip pat būtina pasikalbėti su partneriu, išsakant savo jausmus, o ne kaltinimus: „Jaučiuosi sumenkinta, kai tavo tėtis taip kalba apie mano darbą.“
Uošviai, kurie žemina jūsų partnerį
Stebėti, kaip jūsų mylimas žmogus kenčia nuo savo šeimos manipuliacijų ar kritikos, gali būti skaudu. Tačiau tiesioginė kritika jų tėvų atžvilgiu dažnai sukelia priešingą efektą.
Ką daryti:
Užuot tiesiogiai kritikavę jų šeimą, skatinkite partnerį pačiam suvokti situaciją užduodami klausimus: „Kaip tu jautiesi po šio pokalbio?“ arba „Atrodė, kad tave labai paveikė mamos žodžiai – ar viskas gerai?“ Taip padėsite jiems reflektuoti be kaltės jausmo.
Uošviai, kurie konkuruoja dėl jūsų partnerio dėmesio
Kai kurie tėvai sunkiai susitaiko su tuo, kad jų vaikas kuria naują šeimą, todėl ima konkuruoti – nori būti pirmieji, sužinantys naujienas, ar nuolat stengiasi būti dėmesio centre.
Ką daryti:
Nereaguokite į jų provokacijas. Galite atsakyti mandagiai ir diplomatiškai: „Džiaugiuosi, kad turime tiek daug žmonių, kurie rūpinasi mūsų sėkme.“ Taip pat svarbu su partneriu aptarti ribų nustatymą – pavyzdžiui, skirti laiko tik jums dviems be trečiųjų asmenų kišimosi.
Net ir laikantis visų šių rekomendacijų, kartais neįmanoma pakeisti kitų žmonių elgesio. Tokiais atvejais svarbiausia saugoti save: riboti bendravimą, jei tai kenkia jūsų emocinei gerovei, ir atminti, kad jūsų vertę nenulemia kitų žmonių požiūris.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.