Įvairiomis priemonėmis patys sau dantų balinimo procedūras atliekantys žmonės gali dar labiau pakenkti. Prie balinimo priemonių galima pavojingai priprasti, jos gali sukelti cheminius nudegimus, o dantis nuspalvinti geltoniau nei iki šiol buvo, skelbia „Daily Mail“.
Ne vienerius su kava cigarete ar raudonu vynu praleistus metus „demaskuoja“ pilkšvi, gelsvi dantys, priverčiantys susimąstyti dėl anksčiau plačiai atvertos šypsenos. 90 procentų žmonių turi ganėtinai gelsvus dantis (spalvos tipas vadinamas A3). Natūrali danties emalio spalva svyruoja nuo šviesiai gelsvos iki pilkšvai baltos. Spalva gali tamsėti ir dėl daugelio kitų priežasčių – amžiaus (dantyse mažėja baltymo kolageno), antibiotikų (vaikystėje vartotas tetraciklinas).
Vien už dantų balinimo pastą per praėjusius metus vartotojai atseikėjo 76 mln. svarų sterlingų… Neverta! Geriausia dėl balinimo procedūros kreiptis į odontologą, tačiau būtų dar geriau, jei po to neberūkytumėte. Norint atstatyti prieš 5-rius metus turėtą spalvą tokia procedūra gali padėti, tačiau ne iki švytinčių baltai dantų.
Balinimas namie
Tai kai kuriuos pacientus gali nuvilti ir paskatinti imtis savų priemonių. Dalis tokių siūlomos teleparduotuvėse, kitų galima rasti didžiuosiuose prekybos centruose. Vartojant juos ne tik sumažėja balinimo procedūros laikas, bet ir nereikia registruotis bei dar keletą savaičių palaukus vykti pas odontologą.
Juk kiekvienas namie gali atrasti 20 nereikalingų minučių. Yra ir tokių priemonių, kurios jau po 5 minučių priverčia dantys šviesti labiau nei naktini klubo lempos.
Priemonės pasirodo esančios tokios veiksmingos, kad net nepriverčia susimąstyti, ar jos nekenkia daugiau nei teikia naudos. Dalis jų pažeidžia dantenas, kiti gali stipriai sumažinti ir palaipsniui sunaikinti tvirčiausią danties sluoksnį – emalį. Rezultatas – atsisveikinimas su dantimis.
Didžiosios Britanijos odontoligų asociacijos (British Dental Association) atstovas Martinas Fallowfieldas „Daily Mail“ teigė, kad dantų balinimo rinkiniai, kaip kad „pasidaryk pats“, dažniausiai parduodami internetu. O grožio salonuose naudojami produktai sudėtyje turi tokių pat rūgščių, kokios naudojamos dezinfekuoti baseinams – chloro dioksido. Šią siaubingą medžiagą ne visada „pasistengiama“ įtraukti tarp sudėtinių produkto dalių. Vandenilio peroksidas – dar vienas spalvų gamas „mėgstanti“ medžiaga, o per didelė jos koncentracija (5 proc.) gali pažeisti dantenas bei sukelti dantų šaknų jautrumą. Su seilėmis sąveikaudamas karbamido peroksidas tampa vandenilio peroksidu.
Ironiška, tačiau kartą pažeistas emalis jau neatstatomas, ir nuo tol dantis paveikia bent koks maistas ar gėrimai – jie ima ruduoti.
Specialisto ir vartotojo požiūriai skirtingi
Pvz., „Tesco“ dantų pasta „Beverly Hills Formula“ sudėtyje turi silicio dioksido, kuris poliruoja, bet nebrūžina dantis, kita medžiaga – natrio hidrokarbonatas (geriamoji soda), veikia emalį kaip švelnus švitrinis“.
Vieno lietuvio iš Airijos pasisakymas interneto forume apie šį produktą:
„Taip netyčia pasitaikė nusipirkti „Beverly Hills Formula“ dantų pastą, berods akcija-atrakcija buvo pusė kainos ir plius vietinės gamybos – tam pačiam Dubline pagaminta, kur ir gyvenam (mes stengiamės kinietiškų prekių nepirkti, palaikom Europos ekonomika, visai rimtai čia). Mokėjau 2,50 euro už 125 ml tubelę. Ant pakuotės parašyta balinanti, jautriems dantims, cha, galvojau, dar viena iš tos, atseit, balinančių serijos. Patartina naudoti dvi savaites ir tada grįžti prie savo mėgstamos dantų pastos. Na ką gi, juokai juokais, bet po tų dviejų savaičių dantys buvo kaip to bebro iš reklamos. Apnašas nuėmė, dantys pabaltėjo ir sublizgo. Maniškį vis prašinėjau dantis iššiept, kad pasigrožėt, sakė ‘užknisai, atstok!’. Tai va, nėra to gero, kas nesibaigtų. O šiaip tai perku bet kokia pasta papigiam ir nesuku galvos dėl pavadinimu“.