Jau netrukus danguje išvysime istorinį reginį
Netrukus po saulėlydžio, žemai horizonte, bus galima plika akimi stebėti retą kometą. Tai istorinis įvykis, nes ši kometa Žemės gyventojams pasirodo po 80 000 metų ir daugiau niekada nebesugrįš – ji bus išmesta už Saulės sistemos ribų.
Lietuvoje toks reiškinys paskutinį kartą buvo stebimas prieš 20 metų.
Kometa ir trumpas jos pasirodymas
Šį savaitgalį astronomai kviečia mėgėjus stebėti vakarinį dangų ir ieškoti kometos Tsuchinshan-ATLAS.
Atrasta dar 2023 m. pradžioje Pietų Afrikos ATLAS sistemos ir Kinijos Tsuchinshan observatorijos, iš pradžių ji atrodė neįspūdingai. Tačiau jos ryškumas sparčiai augo.
Nors arčiausiai Žemės (apie 70 mln. km atstumu) kometa praskriejo spalio 9 d., iš Žemės jos nematysime, nes ji bus uždengta Saulės šviesos. Geriausiai ją bus galima įžvelgti kosminių aparatų nuotraukose.
Kometa vakariniame danguje turėtų tapti matoma nuo spalio 12 arba 13 dienos, kasdien vis ilgiau. Jos ryškumas turėtų išsilaikyti maždaug savaitę ar pusantros, vėliau plika akimi nebebus taip lengvai įžiūrima.
Iki spalio 20 d. kometą bus galima stebėti plika akimi vakariniame danguje. Kadangi ji bus žemai virš horizonto, stebėjimui rekomenduojame rinktis plyną lauką, kuriame nebūtų medžių ar pastatų.
Iki spalio 15–16 d. kometa bus matoma tik apie 20–30 minučių po saulėlydžio (apie 19 val.), todėl gali trukdyti dar gana šviesus dangus. Tačiau stebėjimo laikas ilgės, ir mėnesio pabaigoje, maždaug spalio 24-25 dienomis kometa bus matoma jau tik apie pusantros valandos.

Kometą jau regėjo pietinės Europos šalys
Anksčiau Tsuchinshan-ATLAS kometą buvo galima stebėti rytiniame danguje prieš pat saulėtekį, geriausiai – arčiau pusiaujo. Lietuvos astronomas Dr. V. Dobrovolskis teigė jau matęs įspūdingų nuotraukų iš pietinių Europos šalių, kur kometa buvo matoma.
Lietuvoje stebėjimas buvo sudėtingas dėl trumpo laiko tarpo iki saulėtekio ir jau šviesėjančio dangaus, tačiau žiūronais ją turbūt buvo galima įžiūrėti.
Kaip pasiruošti kometos stebėjimui?
Tam, kad naktiniame danguje stebėti kometą būtumėte pilnai pasiruošę, dalijamės keletu patarimų:
- Rasite vietą su kuo atviresniu horizontu, atokiau nuo miesto šviesų. Šviesos tarša labai sumažina matomumą.
- Stebėjimo laikas priklauso nuo kometos padėties danguje, kuri keičiasi kasdien. Pasitikrinkite tikslias prognozes internete, ar specializuotose astronomijos svetainėse, nes tai priklauso nuo to, kada ir kur ji bus geriausiai matoma.
- Pradžioje bandykite stebėti plika akimi. Jei kometa bus blausi, gali prireikti žiūronų ar teleskopo. Jei naudosite teleskopą, iš anksto jį suderinkite ir įsitikinkite, kad žinote, kaip juo naudotis.
- Apsirenkite šiltai, nes vakarais gali būti šalta.
- Imkite su savimi kėdę ar pledą, jei norite patogiau sėdėti. Galima pasiimti ir termosą su šilta arbata ar kava.
- Sekite astronomijos naujienas, kad gautumėte atnaujintą informaciją apie kometos matomumą.
Linkime gražių dangaus reginių!
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.