Japonija, ketvirta pagal dydį pasaulio ekonomika, šiuo metu išgyvena demografinę krizę – šalyje gyventojų skaičius mažėja, o visuomenė sparčiai sensta. Tačiau kartu šioje valstybėje demonstruojamas ilgaamžiškumo fenomenas.
Šalies vyriausybės paskelbti duomenys rodo, kad Japonijoje gyvena daugiau nei 95 000 žmonių, peržengusių 100 metų amžiaus ribą. Iš jų net 90% yra moterys. Šių metų rugsėjo 1 dieną šis skaičius išaugo 2 980 asmenimis lyginant su praėjusiais metais, siekiant 95 119 gyventojų. Tarp jų yra 83 958 moterys ir 11 161 vyras. Be to, daugiau nei 29,3% šalies gyventojų (arba 36,25 mln.) yra vyresni nei 65 metų.
Senstanti visuomenė ir jos iššūkiai
Demografinė krizė Japonijoje sukelia didžiulius ekonominius ir socialinius iššūkius. Didėjantis senyvo amžiaus gyventojų skaičius lemia augančias sveikatos apsaugos ir socialinės priežiūros išlaidas. Tuo pat metu mažėjantis darbingo amžiaus gyventojų skaičius daro spaudimą ekonomikai – mažėja mokesčių mokėtojų skaičius, o tai apsunkina viešųjų paslaugų finansavimą.
Vyriausybė mėgina suvaldyti šiuos iššūkius, palaipsniui didindama pensinį amžių iki 65 metų ir skatindama darbo rinkoje dalyvauti vyresnio amžiaus žmones. Tačiau iki šiol šios priemonės nedavė reikšmingų rezultatų.

Ilgaamžiškumo fenomenas
Japonija garsėja ne tik savo senėjančia visuomene, bet ir ilgaamžiškumu. Šalies gyventojai yra tarp pasaulio lyderių pagal gyvenimo trukmę, o šio fenomeno priežastys dažnai siejamos su subalansuota mityba, aktyviu gyvenimo būdu ir stipriais bendruomeniniais ryšiais.
Po 117-metės ispanės Marijos Branyas Moreros mirties, ilgiausiai gyvenančia pasaulio gyventoja tapo japonė Tomiko Itooka, gimusi 1908 m. gegužės 23 d. Šis faktas dar kartą pabrėžia Japonijos kaip ilgaamžiškumo lyderės statusą.
Sprendimai ir pamokos pasauliui
Japonijos patirtis gali būti naudinga kitoms šalims, kurios taip pat susiduria su senstančios visuomenės iššūkiais. Ilgaamžiškumo fenomenas kartu su demografiniais sunkumais atkreipia dėmesį į sveikatos apsaugos, socialinės politikos ir darbo rinkos reformų svarbą. Tiek Japonijai, tiek kitoms šalims būtina ieškoti inovatyvių sprendimų, siekiant užtikrinti gyventojų gerovę ir tvarų ekonomikos augimą.
Taigi, nors Japonija susiduria su rimtomis demografinėmis problemomis, jos ilgaamžiškumo rekordai įkvepia ieškoti būdų, kaip pagerinti gyvenimo kokybę ir prailginti aktyvų gyvenimo laikotarpį.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.