Plaukų slinkimas yra problema, su kuria susiduria tiek vyrai, tiek moterys, ypač pasiekus 50 metų amžiaus ribą. Dažniausiai plaukų netekimas susijęs su hormoniniais pokyčiais ir paveldimumu, kurie daro įtaką plaukų folikulams bei natūraliam plaukų augimo ciklui. Sužinokite, kokie hormonai veikia plaukų slinkimą.
Androgenetinė alopecija: paveldima plaukų slinkimo forma
Androgenetinė alopecija, dar vadinama vyriško ir moteriško tipo nuplikimu, yra viena dažniausių plaukų slinkimo priežastų. Ši būsena atsiranda dėl genetinio polinkio, kuris sukelia padidėjusį jautrumą hormonui dihidrotestosteronui (DHT).
DHT yra vyriškas hormonas (androgenas), turintis svarbų vaidmenį lytinėje raidoje, tačiau jo poveikis gali lemti plaukų folikulų silpnėjimą. Iš pradžių folikulai susitraukia ir gamina vis plonesnius plaukus, o ilgainiui gali visai nustoti auginti naujus plaukus.
Vyrams androgenetinė alopecija pasireiškia plaukų linijos atsitraukimu ir nuplikimu galvos viršuje. Tuo tarpu moterims plaukai retėja tolygiai per visą galvos odą, tačiau židininis nuplikimas yra retesnis.

Hormonai, darantys įtaką plaukų slinkimui
Ne tik DHT, bet ir kiti hormonai gali turėti įtakos plaukų slinkimui. Estrogenas, androgenai, skydliaukės hormonai, insulinas ir kortizolis gali sukelti plaukų retėjimą tiek vyrams, tiek moterims.
Estrogeno poveikis plaukams
Estrogenas yra svarbus hormonas, kuris palaiko sveiką plaukų augimą. Tačiau jo lygio kritimas menopauzės metu, po gimdymo ar nutraukus kontraceptines tabletes gali sukelti staigų plaukų slinkimą.
Plaukų folikulai natūraliai pereina augimo, poilsio ir slinkimo fazes. Normaliai apie 10-15% plaukų yra poilsio fazėje, dėl to kasdien netenkame nedidelio kiekio plaukų. Tačiau, kai estrogeno lygis staiga krinta, dauguma folikulų vienu metu patenka į poilsio fazę, o tai sukelia ryškų plaukų retėjimą.
Androgenų disbalansas
Moterys natūraliai gamina nedidelį kiekį testosterono, kuris yra svarbus raumenims, kaulams ir reprodukcinei sistemai. Tačiau tokios būklės kaip policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS) gali padidinti testosterono lygį, sukeldamos plaukų slinkimą prie plaukų linijos ir retėjimą visoje galvos odoje.
Skydliaukės hormonų poveikis
Skydliaukės hormonai yra atsakingi už daugelį organizmo funkcijų, įskaitant plaukų folikulų sveikatą. Kai skydliaukės hormonų lygis yra per didelis arba per mažas, plaukų folikulai per anksti pereina į poilsio fazę.
Ši būsena, vadinama telogenine eflūvija, gali sukelti iki 70% plaukų netekimą per kelis mėnesius tiek vyrams, tiek moterims.
Insulino ir kortizolio poveikis
Didelis insulino kiekis, kuris dažnai pasitaiko sergant diabetu ar esant atsparumui insulinui, gali padidinti testosterono lygį, sukeldamas plaukų slinkimą.
Kortizolis, dar vadinamas streso hormonu, gali turėti didelę įtaką plaukų sveikatai. Esant ilgalaikiam stresui, kortizolio lygis organizme išlieka aukštas, o tai gali priversti plaukų folikulus likti poilsio fazėje ilgiau nei įprasta. Dėl to plaukai nustoja augti ir pradeda slinkti.
Kaip sustabdyti hormonų sukeltą plaukų slinkimą?
Plaukų slinkimo, susijusio su hormoniniais pokyčiais, gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties.
- Subalansuota mityba – maistas, turintis daug vitaminų, mineralų ir baltymų, gali palaikyti plaukų sveikatą.
- Hormonų reguliavimas – kartais gali prireikti hormonų terapijos, ypač esant menopauzei ar PCOS.
- Streso valdymas – meditacija, sportas ir kiti atsipalaidavimo būdai gali padėti sumažinti kortizolio lygį.
- Tinkama plaukų priežiūra – natūralios priemonės, tokios kaip rozmarinų vanduo ar aliejai, gali padėti stiprinti plaukus ir skatinti augimą.
Plaukų slinkimas gali turėti didelės įtakos savigarbai ir emocinei savijautai, todėl svarbu laiku atkreipti dėmesį į jo priežastis ir ieškoti tinkamų sprendimų.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.