Kiek laiko galima praleisti prie įrenginio ekrano be rizikos akims ir kokie nematomi simptomai signalizuoja apie pavojų?
Naujo tyrimo apie išmaniųjų telefonų poveikį akims
Tyrimas parodė, kad žiūrėjimas į ekranus gali būti susijęs su didesne trumparegystės rizika. Tai reiškia, kad objektai, esantys šalia jūsų akių, atrodo ryškūs, o tolimesni regėjimo lauke atrodo neryškūs.
Buvo išanalizuoti 335 000 dalyvių, kurių vidutinis amžius buvo 9 metai, duomenys ir nustatyta, kad tik viena valanda kasdienio ekrano laiko padidėjimo gali padidinti žmogaus trumparegystės išsivystymo riziką 21%.
Apžvalga taip pat atskleidė, kad ši trumparegystės rizika žymiai padidėja, kai žmonės naudojasi ekranais nuo vienos iki keturių valandų per dieną. Miopijos rizika toliau didėjo, kai žmonės naudojosi ekranais ilgiau nei keturias valandas per dieną, nors daug lėtesniu greičiu.
Ekspertai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kaip nuolatinis ekrano naudojimas gali paveikti akių sveikatą.
Pavyzdžiui, skaitmeninis akių nuovargis, atsirandantis dėl išmaniojo telefono naudojimo, gali sukelti tokius simptomus kaip akių sausumas, niežėjimas ir neryškus matymas.
„Miopijos rizika didėja su kiekviena ekrano laiko valanda per dieną“, – sakė oftalmologė Laura Ann Goldberg.

Ar ekranai gali sukelti trumparegystę?
Ekranai gali sukelti trumparegystę, nes jie yra gana arti akių.
2022 m. tyrimas parodė, kad pandemijos metu vaikams, kurie atliko mokyklines užduotis internetu, trumparegystė progresavo dažniau nei tiems, kurie to nedarė.
Daugelis tyrimų parodė, kad svarbu ne tik tai, į kokio tipo ekraną žmonės žiūri, bet ir atstumas nuo įrenginio.
Be to, dirbtinis apšvietimas yra susijęs su bloga miego kokybe, o tai savaime gali turėti įtakos melatonino lygiui ir paros ritmui, kurie vaidina svarbų vaidmenį trumparegystės progresavime.
Kaip teisingai naudotis telefonu ir nekenkti akims?
Norėdami sumažinti neigiamą telefono poveikį regėjimui, turėtumėte laikytis kelių taisyklių:
- laikykitės 20-20-20 taisyklės – kas 20 minučių atitraukite žvilgsnį nuo ekrano 20 sekundžių ir žiūrėkite į objektą, esantį 20 metrų atstumu
- laikykite telefoną saugiu atstumu – ne arčiau kaip 30–40 cm nuo akių, kad sumažintumėte krūvį regos aparatui
- sumažinkite ekrano ryškumą – venkite per ryškios arba, atvirkščiai, per tamsios šviesos. Vakare naudokite „šiltų“ spalvų režimą arba naktinį režimą
- reguliariai mirksėkite – tai padės išvengti akių sausumo ir dirginimo
- neskaitykite nuo ekrano tamsoje – kontrastas tarp ekrano ir tamsaus fono padidina krūvį akims
- padidinkite šriftą – per smulkus tekstas verčia akis per daug įsitempti
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Šaltinis: https://www.rbc.ua/