Liūdesys dažnai laikomas neigiama emocija, tačiau daugeliui žmonių liūdna muzika kelia malonumą ir pasitenkinimą. Kodėl taip atsitinka? Kaip paaiškinti, kad šis melancholiškas garsas gali sukelti malonias emocijas? Remiantis sukauptais įrodymais, atsakymą galima rasti keliose pagrindinėse srityse, susijusiose su emocijomis ir muzika (Huron, 2024). Perskaitykite, kokia yra liūdnos muzikos galia.
Emocinės išraiškos muzikoje ir balse
Muzika geba išreikšti emocijas, imituodama žmogaus balso sukeliamus garsus. Liūdesio būsenoje žmonės kalba lėčiau, tyliau, su žemesniu balso tonu ir tamsesniu skambesiu.
Muzika padeda išreikšti mūsų nusivylimą ar išlaisvinti neigiamas emocijas, tokias kaip pyktis ar liūdesys. Klausydamiesi liūdnos muzikos ar žiūrėdami liūdną filmą, esame atsijungę nuo tikrų grėsmių ar pavojų, kuriuos muzika ar filmas gali perteikti. Liūdnas filmas nėra tas pats, kas aplankyti benamių prieglaudą. Mes jaučiame užuojautą, tačiau nesijaučiame kaltūs dėl neveikimo. Liūdesys, kurį sukelia muzika, yra saugus, nes žinome, kad jis nesikartoja realiame pasaulyje.
Liūdnos muzikos malonumas
Liūdna muzika gali sukelti prolaktino išsiskyrimą – hormono, kuris ramina ir turi raminamąjį poveikį, kaip ir tada, kai motinos žindo savo kūdikius. Prolaktinas sukuria ramybės jausmą, kuris padeda sušvelninti protinį skausmą ir sumažinti gedulą.

Liūdnos muzikos galia: empatija
Empatija – tai gebėjimas suprasti ar pajusti, ką jaučia kitas žmogus. Empatija atlieka svarbų vaidmenį mėgaujantis liūdna muzika. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie stipriai reaguoja į liūdną ar tragišką meną, paprastai yra labiau empatiški. Jie dažniausiai pasižymi gerai išvystyta vaizduotės geba ir sugeba įsijausti į fiktyvų personažą ar tikrą žmogų.
Nostalgija
Liūdna muzika gali sukelti nostalgiškus prisiminimus apie praėjusius laikus. Toks atgalinis žvilgsnis į praeities akimirkas gali pagerinti nuotaiką, ypač jei prisiminimai susiję su reikšmingais gyvenimo momentais, pavyzdžiui, mokykla ar universitetu. Tai leidžia mėgautis saldžiais prisiminimais, tačiau kartu kyla liūdesys, nes praeities laikai jau nebegrįš.
Liūdnos muzikos galia: emocijų reguliacija
Liūdna muzika suteikia psichologinę naudą, padedant reguliuoti emocijas. Liūdna muzika gali būti kaip įsivaizduojamas draugas, kuris suteikia paramą ir užuojautą po socialinio praradimo. Klausytojai mėgaujasi muzika kaip būdu susitvarkyti su liūdnomis emocijomis, nes muzika suteikia komfortą, kaip būtų kalbama su artimu žmogumi. Pavyzdžiui, Schuberto paskutiniai trys fortepijoniniai sonatai suteikia balsą ir ramybę mūsų liūdnumui. Schubertas žinojo vienatvės jausmą ir turėjo talentą tai perteikti savo muzikoje.
Liūdna muzika leidžia klausytojui atsijungti nuo trikdančių gyvenimo situacijų, tokių kaip išsiskyrimas ar mirtis, ir susitelkti į muzikos grožį. Taip pat dainų žodžiai, kurie rezonuoja su klausytojo asmenine patirtimi, gali suteikti balsą jausmams ir patirtims, kurių klausytojas galbūt negali išreikšti pats. Tai leidžia pasinerti į emocijas, nesijaudinant dėl realaus pasaulio iššūkių.
Šaltinis: https://www.psychologytoday.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.