Pavasaris atneša šiltus orus, tačiau kartu su juo į gamtą sugrįžta ir erkių sezonas. Šie mažieji parazitiniai voragyviai, perduodantys pavojingas ligas, tokias kaip Laimo liga ir erkinis encefalitas, gali būti itin pavojingi, jei nesilaikysime tinkamų apsaugos priemonių. Šiame straipsnyje priminsime, kaip pasirūpinti savo saugumu ir ką daryti, kad erkių sugrįžimas nesukeltų jokių rūpesčių.
Kas yra erkės ir kokios ligos gali būti perduodamos?
Erkės yra mažos, bet pavojingos kraujasiurbės, kurios gyvena ant žolės, krūmų ir medžių. Jos dažniausiai aktyvios pavasarį ir vasarą, kai aplinkos temperatūra pakyla. Erkės gali užsikabinti ant žmogaus arba gyvūno, kai šie pereina pro jų gyvenamąją aplinką. Užsikrėtusios erkės gali perduoti tokias pavojingas ligas kaip Laimo liga, kuri sukelia sąnarių skausmus, ir erkinį encefalitą, galintį sukelti sunkias smegenų infekcijas.
Be to, erkės gali būti pavojingos ir vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms ar žmonėms, turintiems nusilpusį imunitetą, nes šių grupių asmenys yra labiau linkę patirti komplikacijų. Erkės gali būti mažos, tačiau jų sukeliamų ligų pasekmės gali būti itin rimtos, todėl svarbu imtis tinkamų apsaugos priemonių.
Apsaugos priemonės prieš erkės įkandimus
Kad sumažintumėte riziką užsikrėsti nuo šių pavojingų ligų sukėlėjų, labai svarbu laikytis kelių paprastų apsaugos taisyklių:
- Naudokite apsaugos priemones. Rinkitės drabužius, kurie padengia kuo daugiau kūno – ilgomis rankovėmis ir kelnėmis. Taip pat pasinaudokite specialiais repelentais, kurie atbaido erkės. Šie produktai dažniausiai naudojami ant odos ar drabužių ir padeda apsisaugoti nuo erkių įkandimų.
- Venkite aukštos žolės ir krūmų. Erkės dažniausiai gyvena aukštesnėje žolėje ir krūmuose. Eidami į gamtą, stenkitės vaikščioti takais ir išvengti vietų, kur žolė aukšta ir drėgna. Jei vis dėlto teko pereiti pro tokią teritoriją, tikrinkite savo kūną dėl erkių.
- Patikrinkite save ir savo augintinius. Po pasivaikščiojimo gamtoje būtinai patikrinkite savo kūną ir drabužius dėl galimų erkių. Atkreipkite dėmesį į vietas, kur erkės dažniausiai prisitvirtina – kaklą, pažastis, kirkšnis ir plaukus. Neužmirškite patikrinti ir savo augintinių, jei turite.

Kaip elgtis, jei rastate erkę?
Jei pastebite, kad erkė jau įsikibo į jūsų odą, svarbu ją pašalinti kuo greičiau. Naudokite specialų pincetą arba erkės pašalinimo įrankį ir švelniai traukite erkę tiesiai, kad ji nenutrūktų. Venkite naudoti aliejų ar kitus metodus, kurie gali sukelti erkei norą šokinėti ir išskirti pavojingas bakterijas.
Po pašalinimo gerai nuplaukite įkandimo vietą su vandeniu ir muilu bei stebėkite ar neatsiranda simptomų, tokių kaip bėrimas ar karščiavimas. Jei pastebėjote raudoną dėmę, pavyzdžiui (ypatingą ratilą aplink įkandimą), tai gali būti pirmas Laimo ligos simptomas, ir nedelsiant turėtumėte kreiptis į gydytoją.
Taip pat, jei erkė buvo pašalinta vėliau nei per 24 valandas nuo įsikibimo, verta pasikonsultuoti su specialistu dėl prevencinių priemonių, tokių kaip vakcinacija nuo erkinio encefalito.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei po erkės įkandimo atsiranda paraudimas, iškilusios dėmės, bėrimas arba jei pasireiškia gripui panašūs simptomai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Laiku pradėtas gydymas gali užkirsti kelią rimtoms komplikacijoms, tokioms kaip Laimo liga ar erkinis encefalitas.
Jei pastebite, kad bėrimas aplink įkandimą plečiasi arba atsiranda karščiavimas, nuovargis ar raumenų skausmai, tai gali būti pirmieji Laimo ligos požymiai, o erkinio encefalito atveju gali pasireikšti galvos skausmas, pykinimas ar sutrikusi koordinacija. Gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus ir, jei reikia, paskirti antibiotikus arba kitą gydymą, kad užkirstų kelią ligos vystymuisi. Nepamirškite, kad ankstyvas gydymas yra esminis, siekiant išvengti ilgalaikių sveikatos problemų.
Su erkių grįžimu į gamtą svarbu būti budriems ir laikytis prevencinių priemonių, kad apsaugotume save ir savo artimuosius. Atsargumo priemonės, tokios kaip tinkama apranga, repelentai ir reguliarūs tikrinimai, padės išvengti šių pavojingų parazitų įkandimų ir galimų ligų. Rūpinkitės savo sveikata ir pasimėgaukite saugiu laiku gamtoje.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.