Sodininkystė – tai ne tik puikus būdas palaikyti fizinį aktyvumą, bet ir galimybė pabūti arčiau gamtos, atsipalaiduoti, pabėgti nuo kasdienio streso. Nesvarbu, ar prižiūrite mažą darželį šalia namų, ar tvarkote didelį sklypą – darbas sode gali teikti didelę naudą kūnui ir sielai. Tačiau net ir labiausiai motyvuoti sodininkai kartais daro klaidas, kurios trukdo augalams vešėti. Remiantis sodininkystės specialistų įžvalgomis, apžvelgsime, kokios sodininkystės klaidos yra dažniausios, bei patarimus, kaip jų išvengti.
Sodininkystės klaidos: mulčio nepaisymas arba netinkamas naudojimas
Pasak ekspertės L. Janney, mulčias yra būtinas daržo ir gėlyno priežiūroje. Jis sulaiko drėgmę karštomis dienomis, apsaugo nuo piktžolių bei suteikia estetinį vaizdą. „Mulčio sluoksnis turėtų būti 5–10 cm storio, tačiau venkite taip vadinamų ‘mulčio vulkanų’ aplink medžius ir krūmus – tai gali pakenkti šaknims“, – pabrėžia specialistė.
Vis dėlto, žiemą paliktas mulčias gali trukdyti dirvai greičiau įšilti pavasarį, todėl svarbu atsižvelgti į orų sąlygas ir laiku koreguoti mulčiavimo įpročius.
Sodinimas tiesiai į žemę be pasiruošimo
Pradedantieji dažnai mano, kad pakanka tiesiog įkišti sėklą į žemę. Deja, taip lengvai nebus. Reikia naudoti tinkamą, gerai struktūruotą ir maistingą dirvožemį – geriausia ekologišką sodo žemę. L. Janney pataria: „Sodinimo duobės gylis turėtų būti ⅓–½ augalo aukščio – ypač svarbu tai aukštiems krūmams.“
Jeigu nesate tikri dėl tinkamo dirvožemio savo augalams, verta pasikonsultuoti su aplinkos priežiūros specialistu.
Sodininkystės klaidos: netinkamas laistymas – per daug arba per mažai
Laistymas – viena iš dažniausių bėdų, su kuriomis susiduria sodininkai. A. Bunting įspėja, kad tiek perlaistymas, tiek per mažas vandens kiekis gali sukelti problemų: „Perlaistymas gali sukelti šaknų puvimą bei paskatinti ligas, o nepakankamas drėkinimas – augalų stresą ir sulėtėjusį augimą.“
Svarbu žinoti kiekvieno augalo poreikius, atsižvelgti į klimatą bei užtikrinti tinkamą drenažą. Verta patikrinti, ar vanduo tinkamai nuteka nuo lysvių.

Netinkamas saulės šviesos įvertinimas
„Dažnai žmonės skundžiasi, kad ‘viskas jiems neauga’, – pasakoja L. Janney. – Tačiau paaiškėja, kad augalai sodinami netinkamoje vietoje.“ Neužtenka to, kad vieta būtų „šviesi“ – pilnos saulės augalai reikalauja bent 6–8 valandų tiesioginės saulės per dieną. O ir pavėsį mėgstantys augalai vis tiek dažnai turi gauti bent 3 valandas šviesos.
Prieš sodindami, atidžiai stebėkite savo kiemo apšvietimą per visą dieną.
Sodininkystės klaidos: dirvos sutankinimas
A. Bunting įspėja, kad bet kokia veikla, kuri sukelia dirvos suslėgimą (pvz., vaikščiojimas po lysves ar sunkios technikos naudojimas), gali rimtai pakenkti: „Suspausta dirva trukdo oro cirkuliacijai bei vandens įsigėrimui.“
Kad to išvengtumėte, nevaikščiokite tiesiai ant dirvos, naudokite takelius, o dirvą reguliariai aeruokite – tai padės šaknims kvėpuoti.
Piktžolių leidimas subrandinti sėklas
Pasak Bunting, piktžolės turi būti šalinamos dar prieš subrandinant sėklas, nes kitaip jų skaičius išaugs eksponentiškai.
Natūraliai kovoti su piktžolėmis padeda:
- neariamoji (angl. no-till) sodininkystė,
- piktžolių šalinimas rankiniu būdu ar specialiu įrankiu, pvz., hori-hori peiliu,
- vietinis purškimas natūraliais tirpalais, pavyzdžiui, acto pagrindu.
Skirkite bent kelias minutes per savaitę savo daržo apžiūrai – tai padės išvengti problemų ateityje.
Invasinių augalų nepaisymas
Kai kurie dekoratyviniai vienmečiai ar dvimečiai augalai greitai plinta ir gali užgožti kitus jūsų sode augančius augalus. „Cleome (voratinklinė gėlė), Digitalis (pirštinė), Eryngium (barškutė) ar Chasmanthium (jūrinės avižos) – visi šie augalai gali tapti problema, jei jų neprižiūrėsite“, – sako Bunting.
Rinkdamiesi augalus, pasitarkite su specialistu, kuris padės pasirinkti rūšis, tinkančias jūsų klimatui ir turinčias mažesnę invazijos riziką.
Cheminių, neekologiškų priemonių naudojimas
Nepamirškite – jūsų sodas gali būti ne tik grožio oazė, bet ir namai vabzdžiams, paukščiams bei kitiems gyvūnams. Cheminių pesticidų ir herbicidų naudojimas gali rimtai pakenkti vietinei ekosistemai.
A. Bunting rekomenduoja rinktis ekologiškus metodus:
- sodinti vietines augalų rūšis,
- taikyti augalų rotaciją,
- naudoti augalų kaimynystės principus, kad natūraliai mažintumėte kenkėjų kiekį.
Sodininkystė reikalauja kantrybės, žinių ir pastovumo. Nedidelės klaidos gali turėti didelį poveikį jūsų augalų sveikatai. Tačiau žinodami, ko vengti, ir taikydami tinkamus metodus, galite sukurti klestintį ir gyvybingą sodą. Nepamirškite – kiekvienas augalas turi savo poreikius, o kiekvienas sodas – savo ypatybes. Su meile ir dėmesiu jūsų sodas tikrai atsidėkos!
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.