Invaziniai augalai – tai rūšys, kurios sugeba greitai prisitaikyti prie įvairių gamtinių sąlygų, lengvai dauginasi ir užima dideles teritorijas. Nors daugelis šių augalų atrodo patraukliai ir dažnai žmonės juos noriai sodina, jie kelia rimtą grėsmę natūralioms ekosistemoms. Invaziniai augalai gali išstumti vietines rūšis, pakeisti dirvožemio struktūrą ir sukelti neigiamų pasekmių tiek žmonių, tiek gyvūnų sveikatai. Dėl šių priežasčių Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, yra griežtai reglamentuojamas invazinių augalų rūšių auginimas, prekyba ir atvežimas.
Kas laikoma invaziniais augalais?
Invazinės rūšys apima ne tik augalus, bet ir gyvūnus, kurie gali greitai plisti, yra atsparūs įvairioms aplinkos sąlygoms ir dažniausiai būna platinami žmogaus. Dažnai žmonės parsiveža sėklas iš užsienio internetinių parduotuvių, nes nesupranta, kad tam tikri augalai gali būti draudžiami. Tokie neapdairūs veiksmai ne tik gali sukelti ekologinę žalą, bet ir lemti dideles baudas.
Labai dažnai populiarios invazinės rūšys, tokios kaip gausialapis lubinas arba baltažiedė robinija, yra labiau paplitusios dėl savo grožio ir atsparumo. Tačiau, nepaisant jų patrauklumo, šie augalai kelia didelį pavojų vietinėms ekosistemoms, nes užgožia kitus augalus, keičia dirvožemio sudėtį ir gali prisidėti prie biologinės įvairovės nykimo. Be to, invaziniai augalai, kaip ir gyvūnai, dažnai neturi natūralių priešų, todėl jų plitimas dažnai būna nevaldomas. Atsiradus tokiems augalams, kitos rūšys gali patirti mitybos, buveinės ir gyvenimo sąlygų praradimus.
Baudos už invazinių augalų gabenimą ir dauginimą
Lietuvoje invaziniai augalai pagal įstatymus draudžiami ne tik importuoti, bet ir auginti, dauginti ar platinti. Už šiuos pažeidimus gali būti skiriamos griežtos baudos. Už invazinių rūšių auginimą, dauginimą ar mainymą numatytos baudos fiziniams asmenims nuo 200 iki 400 eurų, o juridiniams asmenims – nuo 300 iki 600 eurų.
Be to, už tyčinį invazinių rūšių paleidimą į aplinką arba jų pateikimą rinkai, baudos gali siekti nuo 300 iki 500 eurų, o atsakingiems juridinių asmenų vadovams – nuo 800 iki 1500 eurų. Šios baudos atspindi rimtą požiūrį į invazinių rūšių plitimą ir siekį apsaugoti Lietuvą nuo ekologinės žalos.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad Aplinkos apsaugos departamentas reguliariai tikrina, ar nesusikaupė nelegaliai importuotų ar platinamų invazinių augalų, ir, nustatydamas pažeidimus, įgyvendina sankcijas.

Populiarios invazinės rūšys Lietuvoje
Keletas invazinių augalų, kurie gali sukelti rimtų problemų Lietuvoje, yra gausialapis lubinas ir baltažiedė robinija (akacija). Lubinai, nors ir gražiai žydi, yra pavojingi, nes lengvai plinta ir užgožia vietines rūšis. Dėl šios priežasties jie yra įtraukti į invazinių rūšių sąrašą ir jų draudžiama auginti, dauginant ar parduodant be leidimo. Lubinai taip pat keičia dirvožemio struktūrą ir didina azoto kiekį, dėl ko kitos vietinės augalų rūšys tampa pažeidžiamos.
Kitas pavojingas augalas – baltažiedė robinija, kuri per metus gali išplisti 20 metrų atstumu ir pakeisti dirvožemio cheminę sudėtį, ypač smėlynų buveinėse, kur pradeda nykti vietinės rūšys. Aplinkos apsaugos departamentas primena, kad šie augalai gali sukelti ilgalaikę ekologinę žalą, todėl būtina imtis veiksmų, kad jie neplistų.
Robinijos, kurios dažnai įtraukiamos į parkų ir gėlynų kompozicijas dėl savo estetinės vertės, taip pat kelia grėsmę biologinei įvairovei. Dėl jų greito plitimo ir atsparumo įvairioms klimato sąlygoms, labai svarbu kovoti su jų invazija ir užtikrinti, kad jie neapsunkintų vietinių ekosistemų.
Kaip išvengti invazinių augalų atvežimo ir dauginimo?
Visi asmenys, tiek privatūs, tiek juridiniai, turėtų būti atsargūs ir įsitikinti, kad neimportuoja ar neauga invazinių augalų. Aplinkos apsaugos departamentas rekomenduoja naudoti tik leidimus turinčius augalus ir visada pasitikrinti, ar augalas įtrauktas į invazinių rūšių sąrašą.
Norint išvengti teisinių problemų ir ekologinės žalos, svarbu ne tik laikytis teisės aktų, bet ir aktyviai dalyvauti saugant gamtą. Visi, kurie sužino apie invazinius augalus, turėtų stengtis juos naikinti, kad išsaugotų vietinę augaliją ir užkirstų kelią ekologinei žalai. Jei pastebėjote invazinius augalus savo aplinkoje, praneškite atsakingoms institucijoms, kad būtų imtasi reikiamų veiksmų, kurie užkirstų kelią jų plitimui.
Invazinių augalų atvežimas ir dauginimas gali turėti rimtų pasekmių, tiek gamtai, tiek jūsų piniginei. Svarbu prisiminti, kad už neteisėtą invazinių augalų auginimą ir platinimą gali būti paskirtos didelės baudos, o augalų dauginimas gali sukelti ilgalaikį poveikį ekosistemoms. Geriausias būdas išvengti tokių problemų – atsakingai ir sąmoningai elgtis su augalais, vengti jų pirkimo ir sodinimo, jei nesate tikri dėl jų teisėtumo.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.