2024 m. spalio 17 d. įvyks superpilnatis, žinoma kaip „Medžiotojo Mėnulis“. Tai bus trečioji ir ryškiausia iš keturių iš eilės superpilnačių. Šis Mėnulis seka po „Derliaus Mėnulio“ ir bus vadinamas „Medžiotojo Mėnuliu“, kurį bus galima stebėti maždaug tris dienas.
Pirmasis rašytinis termino „Medžiotojo Mėnulis“ paminėjimas siekia 1710 metus. Pagal „Ūkininkų almanachą“, lapams krentant ir elniams nusipenėjus, prasideda medžioklės metas. Kadangi derlius jau nuimtas nuo laukų, medžiotojams lengviau pastebėti gyvūnus.
Kodėl „Medžiotojo Mėnulis“ bus toks ryškus?
Mokslininkai aiškina, kad panašiai kaip Žemės orbita aplink Saulę, Mėnulio orbita aplink Žemę yra elipsinė, t.y., ovalios formos. Tai reiškia, kad Mėnulis kartais yra arčiau Žemės, kartais toliau.
NASA duomenimis, šis atstumas svyruoja nuo maždaug 363 000 iki 404 000 km. Kai per pilnatį Mėnulis yra arčiausiai Žemės, tai yra superpilnatis.
Pasak NASA, ši superpilnatis bus stebima ketvirtadienį, spalio 17 d., ir ji įvyks dieną po to, kai Mėnulis pasieks savo perigėjų (artimiausią tašką Žemei). Todėl prognozuojama, kad šis Mėnulis bus didžiausias ir ryškiausias 2024 metais.
Astronomai pabrėžia, kad superpilnatis įvyksta tik tris-keturis kartus per metus, nes retai kada Mėnulio artumas prie Žemės sutampa su mėnesinėmis pilnatimis.