Pastaraisiais metais vis labiau populiarėja idėja, kad treniruočių ir mitybos pritaikymas prie menstruacinio ciklo gali padėti auginti raumenis bei pagerinti savijautą. Tačiau naujausias tyrimas, paskelbtas The Journal of Physiology, rodo, kad ciklo derinimas prie treniruočių nėra toks efektyvus, kaip teigia socialinių tinklų influenceriai.
Treniruočių derinimas prie menstruacinio ciklo: ką parodė tyrimas?
Mokslininkai ištyrė 12 sveikų 18–30 metų amžiaus moterų, kurios turėjo reguliarias mėnesines ir pastaruosius šešis mėnesius nevartojo hormoninės kontracepcijos. Dalyvės atliko jėgos pratimus dviem skirtingais ciklo etapais: vėlyvuoju folikulo fazės laikotarpiu (kai estrogeno lygis yra aukščiausias) ir viduriniuoju liuteininės fazės laikotarpiu (kai dominuoja progesteronas).
Siekiant įvertinti raumenų baltymų sintezę (MPS) ir raumenų baltymų skaidymąsi (MPB), buvo atliekami kraujo, seilių, šlapimo tyrimai bei raumenų biopsijos. Tyrimo rezultatai parodė, kad nors fizinis aktyvumas skatino MPS, treniruočių laiko derinimas su menstruaciniu ciklu neturėjo reikšmingos įtakos raumenų augimui.
„Tai patvirtina, ką gydytojai jau seniai įtarė – hormonai nelemia jėgos augimo,“ – teigia akušerė-ginekologė Amy Banulis iš Kaiser Permanente medicinos centro.

Tyrimo trūkumai ir ateities perspektyvos
Svarbu pažymėti, kad šiame tyrime dalyvavo tik 12 moterų, todėl sunku tiksliai pasakyti, ar rezultatai gali būti taikomi visai populiacijai. Be to, buvo nagrinėjamas tik vienas ciklo derinimo aspektas – raumenų augimas. Pasak gydytojo Hugh Taylor, menstruacinis ciklas gali turėti įtakos ir kitiems sporto aspektams, tokiems kaip ištvermė ar atsistatymas po treniruotės.
Ar verta keisti treniruočių grafiką pagal menstruacijų ciklą?
Nors tyrimas nerado ryšio tarp ciklo fazių ir raumenų augimo, tai nereiškia, kad menstruacijos neturi jokios įtakos savijautai ir sportiniam našumui. Hormonų svyravimai gali turėti įtakos energijos lygiui – folikulo fazėje, kai estrogenas yra aukštesnis, daugelis moterų jaučiasi energingesnės, o liuteininėje fazėje progesteronas gali sukelti nuovargį ar vandens susilaikymą organizme.
Kai kurios moterys prieš menstruacijas jaučia pilvo pūtimą ar mėšlungį, kas gali sumažinti norą sportuoti. Tačiau fizinė veikla, ypač lengvesnės treniruotės, gali padėti sumažinti šiuos simptomus dėl endorfinų išsiskyrimo.
Svarbiausia – klausytis savo kūno. Jei jaučiatės pavargusios, galite sumažinti treniruočių intensyvumą arba padaryti pertrauką. „Užuot griežtai derinusios treniruotes prie ciklo, geriau susikoncentruokite į bendrą fizinį pasirengimą, tinkamą atsistatymą ir savo kūno pojūčius,“ – pataria Banulis.
Nors menstruacinio ciklo sinchronizavimas su treniruotėmis nėra būtinas raumenų augimui, kiekviena moteris turėtų rinktis tai, kas jai tinka geriausiai. Klausykite savo kūno signalų ir rinkitės treniruočių intensyvumą pagal savijautą!
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.