Nesvarbu, ar kramtote gumą po pietų, kad atgaivintumėte kvapą, ar tiesiog norite išlaikyti budrumą ilguose susitikimuose, kramtomoji guma jau seniai rado vietą mūsų kišenėse ir rankinėse. Tačiau ar ji iš tiesų padeda rūpintis burnos sveikata, ar gali tyliai kenkti jūsų šypsenai? Pasiklausėme odontologų nuomonės apie pagrindinius kramtomosios gumos privalumus ir trūkumus – ir kaip tinkamai ją įtraukti į kasdienę rutiną.
Kramtomoji guma: neigiama pusė
Pradėkime nuo tamsesnės pusės. Nors kramtomoji guma atrodo nekenksmingas įprotis, specialistai pabrėžia tam tikrus pavojus.
Žandikaulio problemos
Dažnas ir intensyvus gumos kramtymas gali sukelti žandikaulio nuovargį arba netgi pabloginti temporomandibulinio sąnario (TMS) sutrikimus. Pasak kosmetinės odontologės dr. Catrise Austin, „kai kurie pacientai skundžiasi galvos skausmais ir spragsinčiais žandikauliais, o priežastis dažnai slypi nuolatiniame kramtyme“.
Bendrosios praktikos odontologė dr. Ashley Boling pritaria – per dažnas kramtymas gali sukelti papildomą apkrovą žandikauliui ir padidinti TMS riziką. Be to, jei turite breketus, implantus ar neseniai atliktą burnos chirurgiją, kramtymo geriau vengti, kol gydytojas neduos leidimo.
Gumos sudėtis
Svarbu žinoti, ką iš tikrųjų kramtote. Guma su cukrumi – tai tarsi saldainis, kuris ilgai laikosi ant jūsų dantų. Net kai kurios becukrės gumos, naudojančios saldiklius, tokius kaip sorbitolis, gali sukelti pilvo pūtimą ar diskomfortą, ypač jei jų vartojama daug.
Be to, naujausi tyrimai rodo, kad kai kurios kramtomosios gumos gali išskirti mikroplastikus į seiles. Nors tyrimai dar nėra galutinai patvirtinti, ši mintis kelia susirūpinimą.

Kramtomosios gumos nauda
Nepaisant rizikų, kramtomoji guma gali turėti ir teigiamą poveikį, ypač jei pasirinksite tinkamą produktą ir kramtysite saikingai.
Padidėjusi seilių gamyba
Po valgio kramtant gumą padidėja seilių išsiskyrimas, kuris padeda nuplauti maisto likučius ir neutralizuoti rūgštis, galinčias sukelti dantų ėduonį. „Tai tarsi mini burnos skalavimo priemonė, kai neturite galimybės išsivalyti dantų“, sako dr. Austin.
Apsauga nuo ėduonies
Renkantis becukrę gumą su ksilitoliu, galite net padėti apsisaugoti nuo dantų ėduonies. Ksilitolis – natūralus saldiklis, kuris, kaip įrodyta, stabdo kenksmingų bakterijų dauginimąsi burnoje ir taip saugo dantis.
Taigi, ar verta kramtyti gumą?
Kaip ir daugelyje sveikatos klausimų, atsakymas slypi pusiausvyroje. Kramtomoji guma nėra blogis, tačiau svarbu pasirinkti tinkamą gumą, kramtyti ją saikingai ir nepamiršti, kad ji niekada nepakeis pagrindinės burnos higienos – kasdienio dantų valymo ir siūlo naudojimo.
„Guma – tai pagalbininkas, o ne pagrindinis atlikėjas“, – vaizdžiai paaiškina dr. Austin.
Jei ieškote geriausios kramtomosios gumos, odontologai pataria rinktis becukres alternatyvas, geriausia – su ksilitoliu. Ieškokite gaminių, pažymėtų Amerikos odontologų asociacijos (ADA) kokybės ženklu, užtikrinančiu, kad produktas naudingas dantų sveikatai.
Beje, net ir patys odontologai nevengia kramtyti gumos – žinoma, tik sveikų, becukrių variantų.
Tad jei mėgstate kramtomąją gumą, neprivalote jos atsisakyti. Protingai pasirinkę ir vartodami saikingai, galite ne tik pasimėgauti gaiviu burnos kvapu, bet ir prisidėti prie sveikesnės šypsenos.
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.