Jei nusprendžiate vartoti vaistus ar antibiotikus kartu su alkoholiu, rizikuojate savo sveikata. Nors vienas ar du taurės gėrimų netrukdo vaisto veikimui ir nesukelia nemalonių šalutinių poveikių, situacija nėra tokia paprasta. Kada vis dėlto ar antibiotikai ir alkoholis yra suderinami kartu?
Yra dvi nuomonės. Vieni žmonės mano, kad alkoholis trukdo tinkamam antibiotikų veikimui, kiti – kad sukelia šalutinius poveikius. Daugeliui antibiotikų nė vienas iš šių teiginių nėra visiškai klaidingas. Tačiau gydytojai rimtai susirūpinę, kad šie įsitikinimai gali paskatinti pacientus praleisti vaistų vartojimą išgėrus taurę vyno. O bet kas, kas skatina žmones praleisti antibiotikų dozę, skatina bakterijų atsparumą antibiotikams.
Iš tiesų, alkoholis neveikia daugumos įprastų antibiotikų. Tačiau yra keletas išimčių. Pavyzdžiui, cefalosporinų grupės vaistas „Cefocetanas“ lėtina alkoholio skaidymą, dėl kurio padidėja acetaldehido kiekis kraujyje. Tai gali sukelti daugybę nemalonių simptomų: pykinimą, vėmimą, veido paraudimą, galvos skausmą, dusulį ir krūtinės skausmą. Šie simptomai išties nemalonūs, todėl svarbu, kad žmonės susilaikytų nuo alkoholio vartojimo, kai vartoja šio tipo antibiotikus, taip pat kelias dienas po gydymo pabaigos.
Antibiotikai ir alkoholis: kokia rizika?
- Kepenų apkrova: Kepenys dalyvauja tiek alkoholio, tiek daugumos antibiotikų metabolizme. Jų derinys padidins organo apkrovą, o tai gali sukelti pažeidimą arba sulėtinti toksinų pašalinimą iš organizmo.
- Sumažėjęs imuninis atsakas: Alkoholis gali susilpninti imuninę sistemą, sulėtinti atsigavimo procesą, ypač kai kalbama apie bakterines infekcijas. Tai gali sumažinti antibiotikų veiksmingumą, net jei jų poveikis nėra susilpnėjęs.
- Virškinimo trakto problemos: Alkoholis ir antibiotikai gali skirtingai paveikti skrandžio gleivinę, didindami dirginimą ir provokuodami virškinimo sutrikimus.

Pagrindinės vaistų grupės, nesuderinamos su alkoholiu:
- Analgetikai ir priešuždegiminiai vaistai (ibuprofenas, acetilsalicilo rūgštis ir kt.). Šalutiniai poveikiai – galimos skrandžio opos, kraujavimas, skrandžio skausmas, kepenų pažeidimas.
- Vaistai nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ypač nitroglicerinas). Jie gali sukelti aritmiją arba tachikardiją, galvos svaigimą, kraujospūdžio svyravimus, sąmonės praradimą.
- Kai kurie antidepresantai ir monoamino oksidazės inhibitoriai – jų derinys su raudonuoju vynu (tiraminu) kritiškai padidina kraujospūdį.
- Antihistamininiai vaistai. Alkoholis sustiprina jų šalutinius poveikius: mieguistumą arba kraujospūdžio sumažėjimą ir pusiausvyros praradimo riziką.
Svarbu: Visada pasitarkite su gydytoju arba vaistininku dėl alkoholio vartojimo, jei vartojate bet kokius vaistus. Jie galės jums suteikti individualius patarimus, atsižvelgdami į jūsų sveikatos būklę ir vartojamus vaistus.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.