Alyvmedžių lapų nauda sveikatai vis dažniau atsiduria mokslininkų ir sveikatingumo entuziastų dėmesio centre. Nors daugelis puikiai žino apie alyvuogių aliejaus teigiamas savybes, mažai kas žino, kad būtent alyvmedžių lapai pasižymi dar didesniu antioksidantų kiekiu. Tyrimai rodo, jog šie lapai gali padėti reguliuoti kraujospūdį, cholesterolio kiekį bei gliukozės apykaitą. Tai natūrali priemonė, kuri gali papildyti sveiką gyvenseną ir prisidėti prie širdies, medžiagų apykaitos bei netgi kognityvinių funkcijų stiprinimo.
Alyvmedžių lapai taip pat yra turtingi kitais stipriais antioksidantais – hidroksitetrazoliu, liuteolinu, apigeninu ir verbaskozidu. Šios medžiagos padeda mažinti oksidacinį stresą organizme – būseną, kai laisvieji radikalai pažeidžia DNR, ląstelių membranas bei audinius. Ilgainiui tai gali prisidėti prie lėtinių ligų, tokių kaip vėžys ar širdies ligos, išsivystymo.
Alyvmedžių lapų nauda širdžiai, kraujospūdžiui ir cukraus kiekiui kraujyje
Mokslinių tyrimų apžvalga parodė, kad alyvmedžių lapų ekstraktas gali padėti mažinti širdies ligų rizikos veiksnius. Tyrimo dalyviai, vartoję nuo 500 mg iki 5 gramų ekstrakto per dieną (dažniausiai kapsulių pavidalu), po kelių savaičių ar mėnesių patyrė teigiamų pokyčių – sumažėjo kraujospūdis, pagerėjo kraujo lipidų (riebalų) rodikliai, ypač tarp tų, kurių spaudimas jau anksčiau buvo padidėjęs.
Kiti tyrimai parodė, kad vartojant oleuropeiną ir hidroksitetrazolį pagerėjo ne tik širdies veikla, bet ir svoris, gliukozės apykaita, sąnarių bei kaulų būklė, netgi kognityvinės funkcijos.

Kaip vartoti alyvmedžių lapus
Alyvmedžių lapai gali būti verdami kaip arbata, dedami į salotas arba glotnučius. Tačiau jų natūralus kartumas dėl didelio antioksidantų kiekio gali būti nemalonus skoniui. Dėl to vis dažniau naudojami lapų ekstraktai, kuriuos lengviau dozuoti – jų dedama į kapsules, tabletes ar net kepinius, tokius kaip duona. Įdomu tai, kad tyrėjai pastebėjo – praturtinus duoną alyvmedžių lapų ekstraktu, jos skonis pagerėja ir padidėja bendras antioksidantų kiekis.
Svarbu vartoti atsakingai
Nors tyrimų rezultatai viliojantys, mokslininkė Mandzioris pabrėžia – rezultatai dar nėra visiškai vienareikšmiai. Vartojimo dozės ir trukmė labai skiriasi, todėl prieš pradedant vartoti alyvmedžių lapų ekstraktą, ypač jei turite aukštą kraujospūdį, diabetą ar padidėjusį cholesterolio kiekį, būtina pasitarti su gydytoju. Niekada nekeiskite gydymo ar medikamentų nepasitarę su sveikatos specialistu.
Svarbu suprasti, kad nors alyvmedžių lapai ir jų ekstraktas gali turėti teigiamą poveikį, jie nėra stebuklinga panacėja. Sveikata priklauso nuo viso gyvenimo būdo – subalansuotos mitybos, reguliaraus fizinio aktyvumo ir streso valdymo. Įtraukite įvairių spalvų augalinius produktus į kasdienį racioną, kad gautumėte platų antioksidantų spektrą.