Kūčių patiekalai ir jų simbolinė prasmė yra giliai įsišaknijusi tiek bibliniuose siužetuose, tiek senosiose liaudies tradicijose. Kiekvienas valgis neša savitą reikšmę, ir jų valgymas per Kūčias yra ne tik ritualas, bet ir medžiaga, galinti sujungti praeitį su dabartimi. Ar žinote, ką simbolizuoja įvairūs Kūčių valgiai? Šiame straipsnyje apie juos ir pakalbėsime.
Ant stalo dažniausiai esantys kūčių patiekalai ir jų reikšmė
Obuoliai – šie vaisiai simbolizuoja Rojaus medį, Adomo ir Ievos išvarymą iš Rojaus, bei nuodėmės atėjimą į pasaulį, ir yra vaizduojami tradicijose, pavyzdžiui, Marijampolės, Pasvalio, Prienų, Rokiškio ir Vilkaviškio rajonuose. Kai kuriose vietovėse obuolys valgomos po paplotėlio.
Žirneliai simbolizuoja pirmųjų žmonių išvarymą iš Rojaus bei Adomo ašaras (Prienų, Rokiškio raj.) ir kai kur, pavyzdžiui, Skriaudžiuose, yra valgomi po paplotėlio. Rokiškio rajone kai kurie žirnius vadina Marijos ar žmonių ašaromis. Ignalinos gyventojai juos valgydavo tikėdami, kad kitais metais nepatirs ašarų.
Kviečiai turi du pagrindinius aiškinimus. Pirma, jie simbolizuoja skalsą ir yra valgomi, kad visus metus būtų duonos (Kėdainių raj., Josvainiai) ir kad javai gerai derėtų. Antra, jie susiję su legenda apie Erodo planą nužudyti kūdikį Jėzų, kuris galėjo būti paslėptas tarp kviečių. Ši tradicija yra žinoma Jurbarko rajone.
Grūdų mišinys – šis maistas turi keturis aiškinimus. Jis simbolizuoja derlingus metus ir gerą derlių. Taip pat siejama su Adomu ir Ieva, kurie valgė miežius po išvarymo iš Rojaus. Be to, galima sutikti interpretaciją, kad juos nešėsi Marija ir Juozapas, o kita versija traktuoja juos kaip simbolį Marijos ašaroms (Klaipėdos raj.).
Medus simbolizuoja šviesą ir sveikatą, jo buvimas Kūčių stalui yra siejamas su gerovės linkėjimais.
Prėskučiai (kūčiukai) turintys kelias interpretacijas, simbolizuoja agapę – meilės vakarienę, yra dietinio maisto pavyzdys krikščionybės laikotarpiu, taip pat gali žymėti tradiciją vaišinti protėvių vėles. Kai kuriose tradicijose jie vaizduoja sugrįžtančią saulę.
Žuvis ir silkė, kaip pasninko maistas, primena apaštalus žvejus ir Dievo stebuklą, kai buvo pamaitinta minia dviem žuvimis ir penkiais kepaliukais duonos. Taip pat žuvies galva simbolizuoja Kristaus kankinimo įrankius (Zarasų raj.).
Spanguolės (spanguolių kisielius) yra laikomos apsaugos simboliu nuo priešų, užtikrinančiu, kad žmogus būtų saugus (Ignalinos raj.).
Duona ir pyragas simbolizuoja stiprybę, protą, savikontrolę, ištikimybę, gerumą ir nuolankumą (Klaipėdos raj., Veiviržėnai).
Kūčių simbolika jungia šeimas
Tuo būdu Kūčių valgių simbolika ne tik sujungia šeimą prie šventinio stalo, bet ir perduoda gilius kultūrinius bei dvasinius užmojus, kurie išlieka gyvenimui. Tad jeigu norite šiuos metus sutikti itin tradiciškai ir drauge su visais artimaisiais palinkėti vieni kitiems sėkmės bei gausos ateinančiais metais – šis maistas būtinai turi būti ant jūsų kuklaus, tačiau šventinio stalo.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://www.ltvirtove.lt