Šventės – metas, kai daugelis iš mūsų susiduria su papildoma įtampa. Atrodo, kad gyvenimo tempas dar labiau pagreitėja, kai stengiamės daugiau padėti kitiems, tačiau pamirštame pasirūpinti savimi. Šį laikotarpį dažnai lydi spaudimas sukurti tobulą švenčių atmosferą, kurią sustiprina visuomenės lūkesčiai, socialinių tinklų nuotraukos ir net šeimos narių reikalavimai. Idealizuota vizija, kurioje egzistuoja šventės be streso ir viskas vyksta sklandžiai, o visi šeimos nariai susėda prie bendro stalo be ginčų, kartais atrodo kaip nepasiekiamas standartas.
Pasiruošimas įtampai per šventes
Amerikos psichologų asociacijos duomenys rodo augantį šeimos ir tėvų streso lygį. Tyrimai atskleidė, kad „lyginimosi kultūra“, kurią skatina socialiniai tinklai, yra viena pagrindinių priežasčių. Ši „lyginimosi kultūra“ ypač sustiprėja švenčių laikotarpiu.
Ne visiems šis metų laikas yra džiugus ir šviesus. Žmonės dažnai dalijasi mišriais jausmais ar net baime prieš šeimos susitikimus. Kai kuriems šventinis šeimos laikas kelia nerimą, ypač jei tai reiškia susitikimą su giminaičiais, kurie niekada nepripažino praeityje jums ar kitiems padarytos žalos.
Vis dėlto dideli šeimos susibūrimai taip pat gali būti meilės ir ryšio laikas. Galimybė stiprinti santykius su tais, su kuriais jaučiamės saugūs ir priimti juos. Jei nenorite prarasti šio džiaugsmo ir norite mėgautis prasmingomis šeimos akimirkomis, svarbu iš anksto pasiruošti suvaldyti stresines situacijas.

Šventės be streso: kaip jį sumažinti [-[2]-]
Šį laikotarpį verta laikyti kvietimu ypač rūpintis savo emocine gerove, pasiruošiant sudėtingiems šeimos susitikimams. Pasikalbėkite su vaikais ir paaiškinkite, kodėl svarbu tai daryti. Juk jiems taip pat teks kartu su jumis susidoroti su „toksiška močiute“ ar „nepriekaištingumu pasižyminčiu seneliu“.
Aptarkite ir pasiruoškite galimoms sudėtingoms situacijoms iš anksto. Štai keli pasiūlymai:
- Naudokite kodinį žodį ar ženklą, kad parodytumėte, jog reikia pertraukos.
- Nuspręskite, ką darysite, jei reikės laiko vienumoje (pvz., trumpas pasivaikščiojimas lauke ar gilus kvėpavimas vonios kambaryje).
- Ribokite laiką, praleidžiamą su sudėtingu giminaičiu, arba sutarkite, kada išeisite.
- Aptarkite sudėtingas temas, kurios gali kilti, kad būtumėte pasiruošę (pvz., „Senelis gali paklausti apie tavo pažymius, bet tavo darbas yra ne būti tobulam, o tapti geru žmogumi“).
- Susiraskite palaikančius žmones, su kuriais galėsite bendrauti šeimos susitikimų metu.
Jei esate tikri, kad bendrausite su sudėtingais giminaičiais, apsvarstykite jų elgesį, kuris jus dažnai skaudina, ir pasiruoškite iš anksto. Tai padės išlaikyti emocinį atstumą.

Nuraminkite savo nervų sistemą
Paprastas klajoklinio nervo stimuliacijos pratimas gali padėti sumažinti stresą tiek prieš šventinį susitikimą, tiek jo metu. Užtruksite vos minutę:
- Užsimerkite, įkvėpkite ir iškvėpkite.
- Švelniai patempkite išorinę ausų dalį.
- Švelniai masažuokite smakrą, raktikaulius ir rankas.
- Kartokite pozityvias frazes, tokias kaip „Aš esu saugus“, „Aš priklausau“.
Ši technika taip pat gali būti naudinga, jei švenčių laikotarpį praleidžiate vieni. Tai siunčia smegenims signalą, kad jūs galite ir pasirūpinsite savimi.
Galiausiai, šventės nėra apie tobulumą – jos yra apie tikrą ryšį. Saugodami savo emocinę sveikatą, galime sukurti erdvę tikroms džiaugsmo akimirkoms ir ramybei. Šventės be streso yra tikrai įmanomos!
Šaltinis: https://www.psychologytoday.com
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.