Niežtinčios pėdos gali pasirodyti kaip nereikšmingas ir laikinas diskomfortas, tačiau kartais tai – svarbus signalas, kad jūsų organizmas bando pasakyti kai ką daugiau. Šiame straipsnyje aptarsime, kokias priežastis gali slėpti šis nemalonus pojūtis ir kada verta sunerimti. Jeigu ums dažnai niežti pėdas – skaitykite toliau.
Niežėjimo priežastys – ne visada paprastos
Niežulys pėdose dažniausiai siejamas su paprastomis priežastimis, tokiomis kaip sausa oda ar odos sudirginimas nuo avalynės. Tačiau kai niežulys tampa nuolatinis ar intensyvus, reikėtų atkreipti dėmesį į galimas sveikatos problemas. Viena dažniausių priežasčių – grybelinė infekcija, dar žinoma kaip pėdų grybelis (tinea pedis). Jis gali pasireikšti niežėjimu, pleiskanojimu, paraudimu ar net įtrūkimais tarp pirštų.
Pėdų grybeliu dažniausiai užsikrečiama viešose vietose, tokiose kaip baseinai, sporto salės ar viešos dušų kabinos, kur drėgna aplinka yra ideali grybelio plitimui. Šią infekciją sukelia dermatofitai, grybai, kurie maitinasi keratinu, esančiu odoje, plaukuose ir nagų audiniuose.
Grybelinė infekcija gali sukelti ne tik fizinį diskomfortą, bet ir emocinį stresą, nes ją sunku paslėpti ir ji gali turėti neigiamą poveikį kasdieniam gyvenimui. Be niežėjimo, gali pasireikšti stiprus kvapas, paraudimas, įtrūkimai ir net opų atsiradimas ant odos, kurių gijimas gali ilgai užtrukti. Jei įtariate pėdų grybelį, svarbu nedelsiant pradėti gydymą prieš grybelio plitimą į kitus kūno plotus ar nagus.
Ar tai gali būti alerginė reakcija?
Kita dažna niežtinčių pėdų priežastis – kontaktinis dermatitas, atsirandantis dėl alerginės reakcijos į tam tikras medžiagas. Tai gali būti naujos kojinės, avalynės medžiagos, skalbikliai ar net pėdų kremas. Jei pastebite, kad po kontakto su tam tikrais produktais niežėjimas stiprėja, verta pabandyti jų vengti ir stebėti, ar simptomai praeina.
Kontaktinis dermatitas gali pasireikšti ne tik niežuliu, bet ir raudonais, iškilusiais odos plotais, kurie gali virsti pleiskanojančiais ar net šlapiuojančiais pažeidimais. Kartais alerginės reakcijos gali būti sukeliamas ir kosmetikos gaminių, tokių kaip losjonai ar dezodorantai, kurie liečiasi su pėdų oda.
Svarbu, kad jei įtariate alergiją, pasitarkite su gydytoju, kad nustatytumėte, kurie konkretūs produktai sukelia neigiamą reakciją. Pašalinus alergenus, pėdų būklė turėtų pagerėti, tačiau jei simptomai išlieka, gydytojas gali paskirti vaistus ar kitus gydymo metodus.

Niežtinčios pėdos – signalas apie vidaus organų problemas?
Mažiau žinoma, bet svarbi priežastis – kepenų ar inkstų veiklos sutrikimai. Sergant tam tikromis kepenų ligomis (pvz., cholestaze), niežėjimas gali pasireikšti be jokio matomo odos pažeidimo. Tokiu atveju niežulys dažnai būna stipriausias vakare arba naktį. Jei kartu pastebite kitus simptomus – nuovargį, tamsų šlapimą, gelstančią odą – būtina kreiptis į gydytoją.
Be to, inkstų ligos, tokios kaip inkstų nepakankamumas, taip pat gali sukelti niežulį pėdose. Tai įvyksta dėl šlakų ir toksinų kaupimosi organizme, nes inkstai nesugeba pašalinti jų pakankamu kiekiu. Tokiu atveju niežėjimas gali būti platus ir pasireikšti ne tik pėdose, bet ir visame kūne. Jei pastebite, kad niežulys yra nuolatinis ir jį lydi patinimas, kraujo spaudimo padidėjimas ar pakeistas šlapimo kiekis, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad būtų atlikti inkstų funkcijos tyrimai.
Cukrinis diabetas ir periferinė neuropatija
Diabetas – dar viena būklė, galinti sukelti niežulį, ypač jei liga jau paveikė nervų sistemą. Diabetinė neuropatija, pasireiškianti nervų pažeidimu, gali sukelti ne tik niežulį, bet ir dilgčiojimą, deginimą ar tirpimą pėdose. Tokiais atvejais svarbu tinkamai valdyti gliukozės kiekį kraujyje ir konsultuotis su gydytoju.
Be to, diabetas gali paveikti kraujotaką, dėl ko pėdose sumažėja kraujo aprūpinimas. Dėl šios priežasties oda tampa sausesnė ir lengviau pažeidžiama, o tai gali sukelti niežulį ir diskomfortą. Jei niežėjimas trunka ilgai arba yra lydimas atvirų žaizdų ar infekcijų, būtina kuo greičiau pasikonsultuoti su gydytoju, kad būtų išvengta komplikacijų ir užtikrintas tinkamas diabeto valdymas.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei niežėjimas nepraeina per kelias dienas, stiprėja ar atsiranda papildomi simptomai – paraudimas, tinimas, skausmas ar žaizdos – būtina kreiptis į gydytoją ar dermatologą. Tinkamas gydymas priklauso nuo tikslios priežasties nustatymo, todėl svarbu nevėluoti ir nesigydyti savarankiškai, jei simptomai išlieka ar blogėja.
Niežtinčios pėdos – tai dažnas, bet ne visada nekaltas simptomas. Nors dažniausiai kaltos yra išorinės priežastys, tokios kaip grybelis ar alergijos, kai kuriais atvejais tai gali būti ženklas apie rimtesnius sveikatos sutrikimus. Stebėkite savo kūną, atkreipkite dėmesį į papildomus simptomus ir nedvejodami kreipkitės į specialistus, jei reikia.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.